1 tydzień ciąży

1 tydzień ciąży – dziecka nie ma, ciąża jest?

Pierwszy tydzień ciąży to czas od 1 dnia ostatniej przed ciążą miesiączki trwający 7 dni. Ten czas wliczany jest w trwanie ciąży ze względu na sposób obliczania daty porodu. Jeżeli Twoje miesiączki bywały nieregularne, lekarz będzie w stanie stwierdzić na podstawie badania USG czy datę porodu wyznaczoną według terminu ostatniej miesiączki należy zmienić (takie USG można wykonać najwcześniej koło 8 tygodnia ciąży).

Więcej o obliczaniu terminu porodu i o tym ile trwa ciąża przeczytasz tutaj: Il trwa ciąża – 280 dni, 40 tygodni, czy 9 miesięcy?

Poziom B-HCG – (beta HCG) Gonadotropina kosmówkowa w ciąży

fiolka na krew, mierzenie beta hcg w ciąży

W pierwszym tygodniu wynosi on poniżej 1 mlU/ml, ponieważ nie doszło jeszcze do zapłodnienia komórki jajowej i do zagnieżdżenia zarodka w macicy.

Co się zmienia w 1 tygodniu ciąży?

zakochana para jedzie na rowerze po łące, on prowadzi, ona siedzi na kierownicy

Tu przyda się wiedza na temat cyklu kobiety – licząc że trwał on w okolicach 28 dni – wiesz, że w tym czasie zajście w ciąże nie jest możliwe, jednak jeśli to czytasz, pewnie podejrzewasz już, że coś się święci w Twoim brzuchu 😉 Kobiety planujące ciążę pewnie już od kilku miesięcy biorą kwas foliowy – to dobra praktyka! Jeśli do tej pory go nie zażywałaś – po prostu zacznij – jest dobry nie tylko dla Ciebie, ale także bardzo przydatny dla rozwijającego się w brzuchu maluszka. Lekarze radzą, aby zacząć przyjmować kwas foliowy wcześniej, by jego stężenie w organizmie było z góry stawiające nas na dobrym torze.

Ten pierwszy tydzień jest to zatem etap planowania i podejmowania działań do ciąży prowadzących 🙂

W drugim tygodniu będzie już nieco ciekawiej!

Uwielbiam pisać o tym co ważne dla mnie jako mamy. Zobacz, może i Ciebie to zaciekawi:

 
 

kobieta wskazuje w dół

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł to:

polub Matkiupadki na facebook

śledź nas na instagramie matkiupadki

zapisz się do newslettera – otrzymasz darmowy ebook o karmieniu i planowaniu snu noworodka oraz listę wyprawkową do szpitala w formacie pdf.

 

Bardzo mi pomożesz udostępniając ten post, lubiąc go na facebook i komentując. Jestem wciąż “malutkim” twórcą i to właśnie dzięki Twojej niewielkiej pomocy mogę dotrzeć z przydanymi informacjami do większego grona rodziców. 

Jeśli nie wiesz czy warto się dzielić tym co piszę, sprawdź co piszę sama o sobie. Może mamy podobne podejście do życia 🙂

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest

matkiupadki

Odkryłam, że dobry ze mnie życiowy kameleon. Tam gdzie jestem wtapiam się w tło i wyciągam z tego nowego, przybranego koloru jak najwięcej potrafię!

 

Poszpieguj sobie i…

Skomentuj - włącz się do dyskusji

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel

11 Responses

Dodaj komentarz

polub, Fajnie tam jest!

Subskrybujemy?
pewnie, że tak!

Robimy zdjęcia?

Ostatnio pisałam też o:

Ciąża i poród

Opieka nad dzieckiem

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie zgadzasz się na to, wyjdź ze strony. Jeżeli dasz radę pogodzić się z tym faktem, kliknij “OK!”. Jeśli chcesz przeczytać o nich więcej przejdź do: POLITYKI PRYWATNOŚCI.