1 tydzień ciąży

1 tydzień ciąży – dziecka nie ma, ciąża jest?

Pierwszy tydzień ciąży to czas od 1 dnia ostatniej przed ciążą miesiączki trwający 7 dni. Ten czas wliczany jest w trwanie ciąży ze względu na sposób obliczania daty porodu. Jeżeli Twoje miesiączki bywały nieregularne, lekarz będzie w stanie stwierdzić na podstawie badania USG czy datę porodu wyznaczoną według terminu ostatniej miesiączki należy zmienić (takie USG można wykonać najwcześniej koło 8 tygodnia ciąży).

Więcej o obliczaniu terminu porodu i o tym ile trwa ciąża przeczytasz tutaj: Il trwa ciąża – 280 dni, 40 tygodni, czy 9 miesięcy?

Poziom B-HCG – (beta HCG) Gonadotropina kosmówkowa w ciąży

fiolka na krew, mierzenie beta hcg w ciąży

W pierwszym tygodniu wynosi on poniżej 1 mlU/ml, ponieważ nie doszło jeszcze do zapłodnienia komórki jajowej i do zagnieżdżenia zarodka w macicy.

Co się zmienia w 1 tygodniu ciąży?

zakochana para jedzie na rowerze po łące, on prowadzi, ona siedzi na kierownicy

Tu przyda się wiedza na temat cyklu kobiety – licząc że trwał on w okolicach 28 dni – wiesz, że w tym czasie zajście w ciąże nie jest możliwe, jednak jeśli to czytasz, pewnie podejrzewasz już, że coś się święci w Twoim brzuchu 😉 Kobiety planujące ciążę pewnie już od kilku miesięcy biorą kwas foliowy – to dobra praktyka! Jeśli do tej pory go nie zażywałaś – po prostu zacznij – jest dobry nie tylko dla Ciebie, ale także bardzo przydatny dla rozwijającego się w brzuchu maluszka. Lekarze radzą, aby zacząć przyjmować kwas foliowy wcześniej, by jego stężenie w organizmie było z góry stawiające nas na dobrym torze.

Ten pierwszy tydzień jest to zatem etap planowania i podejmowania działań do ciąży prowadzących 🙂

W drugim tygodniu będzie już nieco ciekawiej!

Uwielbiam pisać o tym co ważne dla mnie jako mamy. Zobacz, może i Ciebie to zaciekawi:

 
 

kobieta wskazuje w dół

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł to:

polub Matkiupadki na facebook

śledź nas na instagramie matkiupadki

zapisz się do newslettera – otrzymasz darmowy ebook o karmieniu i planowaniu snu noworodka oraz listę wyprawkową do szpitala w formacie pdf.

 

Bardzo mi pomożesz udostępniając ten post, lubiąc go na facebook i komentując. Jestem wciąż “malutkim” twórcą i to właśnie dzięki Twojej niewielkiej pomocy mogę dotrzeć z przydanymi informacjami do większego grona rodziców. 

Jeśli nie wiesz czy warto się dzielić tym co piszę, sprawdź co piszę sama o sobie. Może mamy podobne podejście do życia 🙂

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest

matkiupadki

Odkryłam, że dobry ze mnie życiowy kameleon. Tam gdzie jestem wtapiam się w tło i wyciągam z tego nowego, przybranego koloru jak najwięcej potrafię!

 

Poszpieguj sobie i…

Skomentuj - włącz się do dyskusji

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel

11 Responses

Dodaj komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie zgadzasz się na to, wyjdź ze strony. Jeżeli dasz radę pogodzić się z tym faktem, kliknij “OK!”. Jeśli chcesz przeczytać o nich więcej przejdź do: POLITYKI PRYWATNOŚCI.