Ciąża tydzień po tygodniu

kalendarz rozwoju maleństwa w Twoim brzuchu

10 tydzień ciąży – mam zęby, ale je ukrywam

W 10 tygodniu ciąża wchodzi w okres trzeciego miesiąca. Będzie on trwał od 10 do 13 tygodnia włącznie (10+11+12+13). Fachowo nie określa się już maluszka zarodkiem – od teraz jest nazywany “płodem”. Ja mimo wszystko nie używam tych określeń z należytą konsekwencją, dlatego chciałam Was o tym poinformować (bobas to bobas 😉 ). Już za dwa tygodnie nastąpi idealny moment na wykonanie USG pierwszego trymestru. Jeśli dopiero niedawno dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży i nie jesteś pewna daty zapłodnienia 10 tydzień ciąży to idealny czas, aby wykwalifikowany specjalista za pomocą USG określił datę porodu! Takie USG zostanie najprawdopodobniej wykonane dopochwowo.

Poziom B-HCG – (beta HCG) Gonadotropina kosmówkowa w ciąży

Według norm laboratoryjnych Alab w 10 tygodniu ciąży (licząc tygodnie od czasu daty ostatniej miesiączki) poziom B-HCG powinien mieścić się w zakresie 46509-186977 mlU/ml.

Zajrzyj też tu: Ile trwa ciąża?

Co się zmienia w 10 tygodniu ciąży?

W ogólnym rozrachunku niewiele, choć… możesz być teraz narażona na nawracające infekcje pęcherza. Zadbaj o to, by na początku stosować możliwie jak najbardziej naturalne metody leczenia, dopiero w drugiej kolejności (i na wyraźne polecenie lekarza) sięgaj po leki. Bardzo skuteczne są preparaty ziołowe typu Urosept i żurawina w tabletkach, no i przede wszystkim wszelkie produkty zakwaszające mocz. Poza tym cuda działa wzmożona (wręcz ekscesywna) higiena okolic intymnych – po prostu bardzo często się podmywaj. 10 tydzień ciąży to także czas, w którym możesz zacząć czuć się jak aktorka brazylijskiej telenoweli. Reklama Apapu przyprawia Cię o niekończące się wzruszenia? Witaj w klubie!

Zastanawiasz się jakie wydatki czekają Cię w kwestii wyprawki dla dziecka? Zobacz co przygotowałam dla Was opisując Najbardziej potrzebne rzeczy dla noworodka

Rozwój dziecka

Maleństwo nie zmieniło się jakoś szczególnie przez tydzień, natomiast zwiększyło swoją długość i wagę. Dla takiego niewielkiego człowieczka pół centymetra w tydzień to naprawdę dużo. Paluszki zaczynają się od siebie ‘oddzielać’ i jego dłonie przypominają już nasze. Oczy płodu są wciąż zamknięte, ale nie daj się zwieść! Na pewno nie śpi… 😉 Co ciekawe, pojawiają się już u niego zalążki przyszłych zębów. Końca dobiega organogeneza. Za około dwa tygodnie lekarze będą mieli większą śmiałość w przepisywaniu Ci leków – ale uważaj! Dopytuj o wszystko co wzbudza Twoje wątpliwości, zanim łykniesz coś bez zastanowienia.

Lekarze twierdzą, że w tym czasie dziecko zaczyna już odbierać emocje mamy. Ja tam zawsze czułam jakbym odbierała emocje dziecka ;D Więc jest to chyba po prostu szalona emocjonalna karuzela 😉

W tym czasie maluszek ma około 3 cm długości – rośnie jak szalony!

Co u mamy?

Krótko i na temat – oczekuj na zaokrąglenie się brzucha! To powinno nastąpić lada chwila. Sama już pewnie potrafisz wyczuć rękami lekko powiększoną macicę (nieco twardsza piłeczka w okolicach pęcherza). Koło 10 tygodnia ciąży pewnie przyjdzie Ci wykonać większość z zaleconych przez lekarza badań (jeśli na pierwszą wizytę wyruszyłaś wzorcowo w 8/9 tygodniu ciąży).

Zastanawiasz się jak wybrać ginekologa prowadzącego ciążę? Więcej przeczytasz o tym w artykule 6 błędów, których chcesz uniknąć wybierając ginekologa prowadzącego ciążę

Wiele serwisów internetowych dla przyszłych mam trochę na wyrost opisuje ogromną poprawę jaka ma nastąpić w 10 tygodni ciąży w Twoim samopoczuciu. To dość mało zbieżne z tym, że na tych serwisach twierdzą, że cały pierwszy trymestr to czas “mdłości”. Nie dajcie się zwariować. Tak naprawdę jest to sprawa ogromnie indywidualna, natomiast z doświadczenia własnego i wielu moich znajomych – jeśli przykre objawy ciążowe pierwszego trymestru występowały, to nie znikały one zaledwie po kilku tygodniach, a już na pewno nie przed upływem trzeciego miesiąca 😉 Cierpliwości – będzie lepiej! Minie nawet ta okropna senność i zmęczenie – ciąża bywa czasami jak przejażdżka kolejką górską – wszystko może zmieniać się jak w zegarku.

Przejdź do 11 tydzień ciąży

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Zależy Ci na kontakcie ze mną? To świetnie! Oto kilka sposobów na to, jak możesz tego dokonać: napisz mail na matkiupadki@gmail.com

Odwiedź na facebook: 

https://www.facebook.com/matkiupadki/

Wyślij tajną wiadomość przez formularz: KLIK