11 tydzień ciąży – nienaganna sylwetka

11 tydzień ciąży to już połowa trzeciego miesiąca. W tym czasie – jeśli lekarz zaleci takie badanie – wykonuje się tak zwane “genetyczne” badanie USG. Dziecko w Twoim brzuchu jest więc na tyle rozwinięte, że można już naprawdę dużo powiedzieć o jego przyszłym rozwoju. Jeśli podjęłaś już decyzję o wykonaniu USG genetycznego, to jest najwyższy czas, aby się na nie zapisać! można je wykonywać do 13 tygodnia ciąży, później lekarze twierdzą, że wyniki nie są już tak miarodajne. Dziecko rośnie teraz jeszcze szybciej niż w ostatnich tygodniach, a jego sylwetka wydłuża się i prostuje.

Nie masz pewności, czy wybrany przez Ciebie ginekolog prowadzący ciążę jest odpowiedni? Zobacz co przygotowałam dla Ciebie w artykule 6 błędów, których nie chcesz popełnić wybierając lekarza prowadzącego ciążę

Poziom B-HCG – (beta HCG) Gonadotropina kosmówkowa w ciąży

Według norm laboratoryjnych Alab w 11 tygodniu ciąży (licząc tygodnie od czasu daty ostatniej miesiączki) poziom B-HCG powinien mieścić się w zakresie 46509-186977 mlU/ml.

Rozwój dziecka

W tym czasie następuje widoczny rozwój skóry dziecka – staje się ona bardziej różowa i mocniejsza niż wcześniej. Sylwetka dziecka jest coraz bardziej wyprostowana, wyraźnie zarysowuje się smukła szyjka. U dziecka zaczynają wykształcać się narządy płciowe, dochodzi także do specjalizacji ośrodków w mózgu (odpowiedzialnych np za wzrok i słuch). Głowa malucha to praktycznie połowa długości jego ciała – ale jak wiemy wielkość głowy nie świadczy o nabytej mądrości 😉 Już niedługo ta proporcja zacznie się nieco zmieniać. Serduszko płodu jest już dość silne i szybko pompuje krew. Poza tym na jego rączkach i nóżkach pojawiają się zawiązki paznokci, których rozwój będzie kolejnym etapem zmian stanu skóry malucha. Rozwijają się także jelita.

Już za chwilę łożysko w pełni przejmie swoją rolę dostarczania maluszkowi substancji odżywczych!

Maluch ma teraz około 5 cm długości.

Kompletowanie wyprawki zaczyna spędzać Ci sen z powiek? Przygotowałam serię artykułów specjalnie po to, żeby Ci w tym pomóc: Listy wyprawkowe dla mamy, taty i dziecka

Co u mamy?

Dalsze przyjmowanie suplementów diety dla kobiet w ciąży jest jak najbardziej uzasadnione, ale pamiętaj że na maluszka najlepiej działa to co naturalne, czyli prawdziwe domowe jedzonko. Wiem, że czasem nie masz siły (ciąża potrafi jej zabrać i dodać), ale dobrym rozwiązaniem jest mrożenie raz przygotowanych potraw.

Widzisz już zaokrąglający się brzuch? Kiedy już po porodzie będziesz oglądać zdjęcia z tego okresu ciąży, może się okazać, że wtedy wydawał Ci się naprawdę ogromny, a w perspektywie czasu ciężko się go doszukać 😉 Niekiedy 11 tydzień ciąży to czas rozpoczęcia występowania przykrych objawów ze strony układu trawiennego, a chodzi tu głównie o wzdęcia… Eh, wiele z nas przez to przechodzi, u niektórych utrzymują się długo u innych krócej. Możesz z tym jednak walczyć (dieta niewiele da, bo wzdęcia nie są powodowane tym co jesz, a zmianami hormonalnymi w Twoim organizmie) – spróbuj zastosować środki na bazie symetykonu (takie jak espumisan) – ale najpierw zapytaj o opinię lekarza. Takie specyfiki podawane są w przypadku kolki niemowlętom już od 3-4 tygodnia życia (lub wcześniej – wtedy lekarz dopiera dawkę). Można je stosować, gdyż są one z naszego organizmu w całości wydalane – nie wchłaniają się, nie zostawiają po sobie śladu!

Wybór wózka dla niemowlaka jest dość trudny, ponieważ każdy twierdzi, że jego produkt jest najlepszy. Co jest jednak najlepsze dla Was i Waszego dziecka? Zobaczcie sami: Jak wybrać pierwszy wózek dla dziecka


Wierzcie lub nie, ale wiele kobiet martwi się z powodu nie przybierania na wadze w pierwszym trymestrze ciąży. To zupełnie normalne – jak chcesz przytyć ciągle wymiotując i śpiąc? 😉 A tak na poważnie – przyjmuje się, że w czasie pierwszego trymestru kobieta przybiera około 2-3 kg masy ciała. Niektóre nawet chudną, a inne wręcz przeciwnie. Lekarze w większości nie zwracają uwagi na masę ciała w tym czasie ciąży, chyba że u kobiety występują wskazania do jej kontrolowania. Jeśli twoje wyniki laboratoryjne są w porządku – to uwierz w to, że nic Ci nie dolega 😉

Przejdź do 12 tydzień ciąży

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email

Skomentuj - włącz się do dyskusji

Dodaj komentarz

polub, Fajnie tam jest!

zobacz co tu mam:

Dzielę się tym, co po wielu wzlotach i upadkach wypłynęło na powierzchnię: swoim doświadczeniem. No i… tym jak żyć po tej jasnej stronie mocy!

Robimy zdjęcia?

Subskrybujemy?
pewnie, że tak!Ostatnio pisałam też o: