12 tydzień ciąży

12 tydzień ciąży – USG genetyczne

To najlepszy czas na wykonanie USG genetycznego, ale nie obawiaj się, można je wciąż zrobić do 13+6 tc. Mimo wszystko jeśli zależy Ci także na wyznaczeniu daty porodu według pomiaru USG, wybierz się na takie badanie wcześniej.

Problemy z wyznaczeniem daty porodu? Zajrzyj i przeczytaj tutaj o tym Ile trwa ciąża?

Uważaj jednak na typowych ‘naciągaczy’ – już tłumaczę co mam na myśli: przytrafiło mi się to w drugiej ciąży (a potem dowiedziałam się, że w ostatnim czasie wiele moich koleżanek także to spotkało). Lekarz podczas badania USG w 11/12 tygodniu, mówi, że z płodem wszystko w porządku, jednak maszyna “nie chce obliczyć ryzyka” wystąpienia choroby genetycznej. “Odrobinkę za mała kostka nosowa” – usłyszałam – ” Nie wskazuje to na zespół Downa, bo pozostałe parametry są bardzo dobre i prawidłowe, mimo wszystko zalecam badanie PAPPA z krwi”. Każda z nas oczywiście od razu się na to zgadzała. Po podejściu do kasy okazywało się, że to badanie jest wykonywane na miejscu i kosztuje… 200-250 zł. Wraz z kosztem badania genetycznego wykonywanego prywatnie to 550 zł!!

Kilka słów o porodzie, czyli dlaczego to WY jesteście najważniejsi

Dlaczego o tym piszę? Choroby genetyczne u płodu to bardzo poważna sprawa, jednak kobiety będące w grupach ryzyka (np. te które zaszły w ciążę po 35 roku życia) mają większe szanse na urodzenie dziecka obciążonego taką chorobą. Jest to zatem jedno ze wskazań do wykonywania tych dość drogich USG genetycznych. Kobiety odwiedzające lekarzy w ramach NFZ takie badania mają wykonywane tylko, jeśli faktycznie zachodzi podejrzenie wystąpienia choroby u dziecka. W innej sytuacji są pacjentki prywatnych klinik, które (prawie) wszystkie są kierowane na te badania ot tak (w pierwszej ciąży nie byłam tego świadoma, natomiast w drugiej podjęłam już nieco inne decyzje). Koszt takiego badania to kolejno: I trymestru 300-350 zł, II trymestru 300-250 zł, III trymestru 250-200 zł. Do tego dochodzą koszty ewentualnego “upewniania się”, w przypadku gdy maszyna “nie chce obliczyć ryzyka” między 250 a 150 zł – badanie z krwi. Poza tym, zdarzają się lekarze nie posiadający certyfikatów FMF (czyli nie wykwalifikowani do przeprowadzania tego typu badań USG), którzy mimo wszystko je wykonują i pobierają tak samo wysokie opłaty! Przed takimi oszustami ostrzegała mnie moja ginekolog – listę lekarzy posiadających certyfikat FMF możecie znaleźć w internecie.

 

Uwaga! Aby wykonać USG “genetyczne” lekarz musi posiadać certyfikat FMF – Fetal Medicine Foundation. Jest to międzynarodowa organizacja jako jedyna wydająca owy certyfikat, potwierdzający kwalifikacje danego specjalisty. W Polsce mamy około pół tysiąca certyfikowanych lekarzy. Jeżeli nazwiska Twojego lekarza nie znajduje się na liście to nie posiada on kwalifikacji do wykonywania takiego badania. 

Listę lekarzy znajdziesz tu: Lekarze certyfikowani przez FMF Wystarczy, że klikniesz na “Polskę” na mapie i wyświetli się lista nazwisk.

 

Nie namawiam nikogo do odmawiania wykonywania badań, które w ogólnym rozrachunku mogą ratować życie matki i dziecka, natomiast zawsze namawiam do podejmowania rozsądnych decyzji. Po wykonaniu pierwszego USG genetycznego w 12 tygodniu ciąży i otrzymaniu wyliczeń ryzyka wystąpienia chorób genetycznych u dziecka (bliskie zeru) USG “połówkowe” wykonałam już tylko pomiarowe (które także było zupełnie prawidłowe), z kolei w trzecim trymestrze USG wykonywała moja ginekolog prowadząca ciążę, nie wybrałam się zatem na to ostatnie zalecane i drogie badanie do specjalistycznego gabinetu.

Wszystkie te decyzje podejmowałam jednak analizując za i przeciw takiego postępowania, znając stan dziecka i konsultując swoje decyzje z lekarzem.

Poziom B-HCG – (beta HCG) Gonadotropina kosmówkowa w ciąży

Według norm laboratoryjnych Alab w 12 tygodniu ciąży (licząc tygodnie od czasu daty ostatniej miesiączki) poziom B-HCG powinien mieścić się w zakresie 27832-210612 mlU/ml.

Rozwój dziecka

Dziecko zdaje się przybierać po jednym centymetrze długości ciała na tydzień (już od jakiegoś czasu) 😉 Teraz powinno osiągnąć długość około 6-7 cm!

Kompletujesz wyprawkę? Chętnie pomogę! Przeczytaj co przygotowałam dla Ciebie w serii artykułów o listach wyprawkowych: Listy wyprawkowe dla mamy, taty i dziecka

Może nie jest to kamień milowy w rozwoju dziecka, ale posiada ono już całkiem dorodne paznokcie. Poza tym powieki dziecka całkowicie pokrywają już jego oczy, są zamknięte i takie pozostaną jeszcze przez długi okres ciąży. Dziecko jest już na tyle rozwinięte, że lekarze podczas badania USG mogą powiedzieć wiele o jego rozwoju. Maleństwo posiada już także dość rozwinięte narządy płciowe, lekarz jednak nie będzie w stanie zapewnić Cię o płci maluszka, ponieważ na tym etapie narządy te są prawie identyczne (w wyglądzie) u chłopca i u dziewczynki. Nieco więcej będziesz mogła dowiedzieć się w okolicach 14 tygodnia ciąży – nie będzie to jednak informacja podana ze 100% pewnością.  Dziecko jest już zdolne do odczuwania bólu, ponieważ jego mózg i układ nerwowy są już dość wyspecjalizowane. Płód bardzo intensywnie się porusza, ale jeszcze przez chwilę raczej nie będziesz w stanie tego poczuć. No chyba, że zacznie tańczyć break dance 😉 W innych artykułach pisałam o momencie, kiedy łożysko przejmuje funkcję odżywiania maluszka. Jeśli późno dowiedziałaś się o ciąży, a wcześniej stosowałaś używki – natychmiast je odstaw. To czas intensywnego rozwoju mózgu i z pewnością nie chciałabyś go zakłócić dostarczając maluszkowi toksyn zamiast witamin.

Na tym etapie maluszek ma wykształcone płuca, trzustkę, jelita zaczynają ćwiczyć kurczenie się. Nie oznacza to jednak, że narządy te są w stanie funkcjonować samodzielnie – od teraz będą one rozwijać się zgodnie z wiekiem ciąży. Małe rączki maleństwa już zaczynają trenować chwytanie! Ćwiczy także połykanie płynu owodniowego 🙂

Co u mamy?

U mamy coraz lepiej? Jasne! Końca dobiega trzeci miesiąc ciąży, może udało Ci się pożegnać przykre dolegliwości pierwszego trymestru? Jeśli nie – witaj w klubie! Jeśli tak – zazdroszczę 🙂

Ciąża daje Ci w kość, a Twoi bliscy nie wiedzą jak Ci pomóc? Podeślij im ten artykuł: 6 sposobów na to jak pomóc ciężarnej!

Coś co czasem niepokoi ciężarne w tym okresie ciąży to zwiększona ilość wydzieliny z pochwy. Ja jednak zalecam spokój 😉 Jeśli nie ma ona przykrego zapachu, to zupełnie normalne dla tego okresu ciąży. Nie lekceważ jednak żadnych objawów i pytaj o nie lekarza przy najbliższej wizycie. Jeżeli wydzielina przybiera różowawy kolor, wygląda jakby była podbarwiona krwią, ma nieprzyjemny zapach – nie bagatelizuj takich objawów – wtedy należy przyspieszyć wizytę, lub pojechać zbadać się w szpitalu.

Uwielbiam pisać o tym co ważne dla mnie jako mamy. Zobacz, może i Ciebie to zaciekawi:

kobieta wskazuje w dół

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł to:

polub Matkiupadki na facebook

śledź naszą rodzinkę na instagramie matkiupadki

zapisz się do newslettera – otrzymasz darmowy ebook o karmieniu i planowaniu snu noworodka oraz listę wyprawkową do szpitala.

Bardzo mi pomożesz udostępniając ten post, lubiąc go na facebook i komentując.

Jeśli nie wiesz czy warto się dzielić tym co piszę, sprawdź kim jestem. Może mamy podobne podejście do życia 🙂

No i koniecznie kliknij te małe, nieśmiałe ikonki które widzisz tutaj z lewej strony pod tym tekstem i udostępnij 🙂 Bo sharing is caring.

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest

matkiupadki

Odkryłam, że dobry ze mnie życiowy kameleon. Tam gdzie jestem wtapiam się w tło i wyciągam z tego nowego, przybranego koloru jak najwięcej potrafię!

 

Poszpieguj sobie i…

Skomentuj - włącz się do dyskusji

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel

One Response

Dodaj komentarz

polub, Fajnie tam jest!

Subskrybujemy?
pewnie, że tak!

Robimy zdjęcia?

Ostatnio pisałam też o:

Ciąża i poród

Opieka nad dzieckiem

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie zgadzasz się na to, wyjdź ze strony. Jeżeli dasz radę pogodzić się z tym faktem, kliknij “OK!”. Jeśli chcesz przeczytać o nich więcej przejdź do: POLITYKI PRYWATNOŚCI.