13 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży – koniec pierwszego trymestru

Nadszedł ostatni tydzień pierwszego trymestru ciąży! 13 tydzień ciąży… Podekscytowana? Jeśli czekałaś do tego momentu, żeby ogłosić światu, ze spodziewacie się dziecka, to pewnie w tym momencie buzujesz z ekscytacji. To najwyższy czas żeby powiedzieć o ciąży także pracodawcy – pamiętaj, że jako ciężarna jesteś pod specjalną opieką państwa i obowiązują Cię nieco inne prawa niż innych pracowników. Jeśli jesteś niepracująca także się nie obawiaj – w Polsce każda ciężarna jest ubezpieczona. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zarejestrowała się w Urzędzie Pracy, dzięki czemu nie będziesz musiała martwić się o ubezpieczenie także po porodzie.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o przebiegu I trymestru ciąży? Przeczytaj o tym tu: Pierwszy trymestr ciąży

13 tydzień to także ostatnia chwila na wykonanie USG genetycznego (wykonuje się je z dużym stopniem wiarygodności do 13 tc + 6 dni). Twój brzuch pewnie zaokrągla się coraz bardziej, ale póki co nie osiąga on takich rozmiarów po których osoby postronne mogłyby powiedzieć, że jesteś w ciąży. Niedługo warto będzie zakupić ze dwie pary ciążowych spodni – są naprawdę wygodne i nie uciskają brzucha! Z kupnem ciążowych bluzek możesz jeszcze chwilę poczekać (może masz w swojej szafie spory zapas tunik? Wtedy nie będziesz musiała kupić ani jednej ciążowej bluzki 😉 ). Na rynku dostępne są także ubrania dwa w jednym z miejscem na brzuch i suwakami do karmienia piersią… Moim zdaniem jeśli nie jesteś karmiącą mamą w ciąży, to jest to ciuch bardzo niepraktyczny, który w ciąży spełnia tylko jedną funkcję, a po ciąży bardzo źle leży, bo brzucha już nie ma, więc najprawdopodobniej nie będziesz go używała do karmienia dziecka.

Poziom B-HCG – (beta HCG) Gonadotropina kosmówkowa w ciąży

Według norm laboratoryjnych Alab w 13 tygodniu ciąży (licząc tygodnie od czasu daty ostatniej miesiączki) poziom B-HCG powinien mieścić się w zakresie 27832-210612 mlU/ml.

Masz wątpliwości co do tego ile trwa ciąża? Napisałam o tym tutaj: Ile trwa ciąża: 9 miesięcy, 40 tygodni, czy 280 dni?

Rozwój dziecka

Rozmiary malucha są już dość pokaźne. Możliwe, że mierzy on około 7 do 10 cm. Wyobraź sobie, że jeszcze mieściłby się w dłoni (ale już niedługo!).

U dziecka pracują już wątroba, trzustka i nerki. Oznacza to między innymi to, że zaczyna ono… siusiać. Maluch ma wykształcone już wszystkie narządy, z których będzie korzystał po narodzeniu, nie są one jednak zdolne do samodzielnego funkcjonowania poza Twoją macicą. Niektórzy lekarze potrafią już powiedzieć co nieco o płci dziecka. Sylwetka malucha wydłuża się i staje się nieco bardziej proporcjonalna. W tym czasie oczy wędrują już z brzegów główki na jej przód, czyli zbliżają się do siebie. Uszy także przemieszczają się z okolic szyi na swoje miejsce. Maluszek bardzo lubi ćwiczyć ssanie swojego kciuka 🙂

Zastanawiasz się już co będzie potrzebne dziecku do szpitala? W artykule Wyprawka do szpitala dla noworodka – lista opisałam dokładnie wszystko 😉

Co u mamy?

Tutaj robi się nieco skomplikowanie… Część kobiet twierdzi, że w okolicach 13 tygodnia wkraczają w najpiękniejszy okres ciąży, a część że właściwie to stoją jedną nogą w ogromnym bagnie paskudnych objawów 😉 Tak to jest – w ciąży pewne jest tylko tyle, że każde dziecko prędzej czy później się urodzi, reszta to już kwestia danego organizmu. Mimo wszystko kilka rzeczy zacznie się teraz zmieniać – możliwe że pojawiający się brzuszek sprawi, że niektórzy zaczną być dla Ciebie nieco milsi 😉

Tutaj możesz przeczytać o tym Jak wybrać wózek dla noworodka!

Zmęczenie i ogólna senność nie zawsze chcą nas tak łatwo opuścić. Niektóre z nas czekają na to nawet do połowy trzeciego trymestru, który niestety niesie ze sobą kilka innych objawów 😉 No nic… Uroki ciąży to uroki ciąży… Nie jest źle, ale mogłoby by się obyć bez spuchniętych kostek, nie?

Uwielbiam pisać o tym co ważne dla mnie jako mamy. Zobacz, może i Ciebie to zaciekawi:

kobieta wskazuje w dół

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł to:

polub Matkiupadki na facebook

śledź naszą rodzinkę na instagramie matkiupadki

zapisz się do newslettera – otrzymasz darmowy ebook o karmieniu i planowaniu snu noworodka oraz listę wyprawkową do szpitala.

Bardzo mi pomożesz udostępniając ten post, lubiąc go na facebook i komentując.

Jeśli nie wiesz czy warto się dzielić tym co piszę, sprawdź kim jestem. Może mamy podobne podejście do życia 🙂

No i koniecznie kliknij te małe, nieśmiałe ikonki które widzisz tutaj z lewej strony pod tym tekstem i udostępnij 🙂 Bo sharing is caring.

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest

matkiupadki

Odkryłam, że dobry ze mnie życiowy kameleon. Tam gdzie jestem wtapiam się w tło i wyciągam z tego nowego, przybranego koloru jak najwięcej potrafię!

 

Poszpieguj sobie i…

Skomentuj - włącz się do dyskusji

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel

One Response

Dodaj komentarz

polub, Fajnie tam jest!

Subskrybujemy?
pewnie, że tak!

Robimy zdjęcia?

Ostatnio pisałam też o:

Ciąża i poród

Opieka nad dzieckiem

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie zgadzasz się na to, wyjdź ze strony. Jeżeli dasz radę pogodzić się z tym faktem, kliknij “OK!”. Jeśli chcesz przeczytać o nich więcej przejdź do: POLITYKI PRYWATNOŚCI.