13 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży – koniec pierwszego trymestru

Nadszedł ostatni tydzień pierwszego trymestru ciąży! 13 tydzień ciąży… Podekscytowana? Jeśli czekałaś do tego momentu, żeby ogłosić światu, ze spodziewacie się dziecka, to pewnie w tym momencie buzujesz z ekscytacji. To najwyższy czas żeby powiedzieć o ciąży także pracodawcy – pamiętaj, że jako ciężarna jesteś pod specjalną opieką państwa i obowiązują Cię nieco inne prawa niż innych pracowników. Jeśli jesteś niepracująca także się nie obawiaj – w Polsce każda ciężarna jest ubezpieczona. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zarejestrowała się w Urzędzie Pracy, dzięki czemu nie będziesz musiała martwić się o ubezpieczenie także po porodzie.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o przebiegu I trymestru ciąży? Przeczytaj o tym tu: Pierwszy trymestr ciąży

13 tydzień to także ostatnia chwila na wykonanie USG genetycznego (wykonuje się je z dużym stopniem wiarygodności do 13 tc + 6 dni). Twój brzuch pewnie zaokrągla się coraz bardziej, ale póki co nie osiąga on takich rozmiarów po których osoby postronne mogłyby powiedzieć, że jesteś w ciąży. Niedługo warto będzie zakupić ze dwie pary ciążowych spodni – są naprawdę wygodne i nie uciskają brzucha! Z kupnem ciążowych bluzek możesz jeszcze chwilę poczekać (może masz w swojej szafie spory zapas tunik? Wtedy nie będziesz musiała kupić ani jednej ciążowej bluzki 😉 ). Na rynku dostępne są także ubrania dwa w jednym z miejscem na brzuch i suwakami do karmienia piersią… Moim zdaniem jeśli nie jesteś karmiącą mamą w ciąży, to jest to ciuch bardzo niepraktyczny, który w ciąży spełnia tylko jedną funkcję, a po ciąży bardzo źle leży, bo brzucha już nie ma, więc najprawdopodobniej nie będziesz go używała do karmienia dziecka.

Poziom B-HCG – (beta HCG) Gonadotropina kosmówkowa w ciąży

Według norm laboratoryjnych Alab w 13 tygodniu ciąży (licząc tygodnie od czasu daty ostatniej miesiączki) poziom B-HCG powinien mieścić się w zakresie 27832-210612 mlU/ml.

Masz wątpliwości co do tego ile trwa ciąża? Napisałam o tym tutaj: Ile trwa ciąża: 9 miesięcy, 40 tygodni, czy 280 dni?

Rozwój dziecka

Rozmiary malucha są już dość pokaźne. Możliwe, że mierzy on około 7 do 10 cm. Wyobraź sobie, że jeszcze mieściłby się w dłoni (ale już niedługo!).

U dziecka pracują już wątroba, trzustka i nerki. Oznacza to między innymi to, że zaczyna ono… siusiać. Maluch ma wykształcone już wszystkie narządy, z których będzie korzystał po narodzeniu, nie są one jednak zdolne do samodzielnego funkcjonowania poza Twoją macicą. Niektórzy lekarze potrafią już powiedzieć co nieco o płci dziecka. Sylwetka malucha wydłuża się i staje się nieco bardziej proporcjonalna. W tym czasie oczy wędrują już z brzegów główki na jej przód, czyli zbliżają się do siebie. Uszy także przemieszczają się z okolic szyi na swoje miejsce. Maluszek bardzo lubi ćwiczyć ssanie swojego kciuka 🙂

Zastanawiasz się już co będzie potrzebne dziecku do szpitala? W artykule Wyprawka do szpitala dla noworodka – lista opisałam dokładnie wszystko 😉

Co u mamy?

Tutaj robi się nieco skomplikowanie… Część kobiet twierdzi, że w okolicach 13 tygodnia wkraczają w najpiękniejszy okres ciąży, a część że właściwie to stoją jedną nogą w ogromnym bagnie paskudnych objawów 😉 Tak to jest – w ciąży pewne jest tylko tyle, że każde dziecko prędzej czy później się urodzi, reszta to już kwestia danego organizmu. Mimo wszystko kilka rzeczy zacznie się teraz zmieniać – możliwe że pojawiający się brzuszek sprawi, że niektórzy zaczną być dla Ciebie nieco milsi 😉

Tutaj możesz przeczytać o tym Jak wybrać wózek dla noworodka!

Zmęczenie i ogólna senność nie zawsze chcą nas tak łatwo opuścić. Niektóre z nas czekają na to nawet do połowy trzeciego trymestru, który niestety niesie ze sobą kilka innych objawów 😉 No nic… Uroki ciąży to uroki ciąży… Nie jest źle, ale mogłoby by się obyć bez spuchniętych kostek, nie?

Uwielbiam pisać o tym co ważne dla mnie jako mamy. Zobacz, może i Ciebie to zaciekawi:

kobieta wskazuje w dół

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł to:

polub Matkiupadki na facebook

śledź naszą rodzinkę na instagramie matkiupadki

zapisz się do newslettera – otrzymasz darmowy ebook o karmieniu i planowaniu snu noworodka oraz listę wyprawkową do szpitala.

Bardzo mi pomożesz udostępniając ten post, lubiąc go na facebook i komentując.

Jeśli nie wiesz czy warto się dzielić tym co piszę, sprawdź kim jestem. Może mamy podobne podejście do życia 🙂

No i koniecznie kliknij te małe, nieśmiałe ikonki które widzisz tutaj z lewej strony pod tym tekstem i udostępnij 🙂 Bo sharing is caring.

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest

matkiupadki

Odkryłam, że dobry ze mnie życiowy kameleon. Tam gdzie jestem wtapiam się w tło i wyciągam z tego nowego, przybranego koloru jak najwięcej potrafię!

 

Poszpieguj sobie i…

Skomentuj - włącz się do dyskusji

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel

One Response

Dodaj komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie zgadzasz się na to, wyjdź ze strony. Jeżeli dasz radę pogodzić się z tym faktem, kliknij “OK!”. Jeśli chcesz przeczytać o nich więcej przejdź do: POLITYKI PRYWATNOŚCI.