14 tydzien ciąży usg

14 tydzień ciąży

14 tydzień ciąży – początek drugiego trymestru

Właśnie wchodzisz w II trymestr ciąży. Jeżeli w pierwszym trymestrze czułaś się dobrze/źle/obojętnie nie oznacza to, ze taki stan rzeczy będzie się dalej utrzymywał. Samopoczucie kobiety ciężarnej nie podlega regułom, ponieważ każda z nas przechodzi ją inaczej. Na nasze ciążowe dolegliwości ma też wpływ nasza sytuacja zdrowotna sprzed ciąży.

Bliskie Wam osoby pewnie już zostały powiadomione o rosnącym w Twoim brzuchu maluszku, ale jeśli zdecydowaliście się nic jeszcze światu nie mówić – żaden problem. To Wy – rodzice – decydujecie o tym komu i kiedy przekażecie dobrą nowinę. Dobrze jest jednak powiadomić ludzi z Waszego najbliższego otoczenia. Ciąża to nie choroba, ale bardzo ważne jest bezpieczeństwo ciężarnej mamy, dlatego informowanie bliskich o tym, że jesteś w ciąży pomoże im odpowiednio o Ciebie zadbać (np. poprzez pomoc w noszeniu ciężkich rzeczy, lub szybkiej reakcji w sytuacji zagrożenia – to ważne, bo z kobietą w ciąży postępuje się nieco inaczej w przypadku udzielania pierwszej pomocy itp). 

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o przebiegu II trymestru ciąży? Przeczytaj o tym tu: Drugi trymestr ciąży

W 14 tygodniu ciąży pewnie już wykonałaś tak zwane USG pierwszego trymestru. Piszę o tym często, ponieważ przegapienie tego etapu może przysporzyć kilku problemów (pół żartem pół serio, jednym z tych problemów jest panika biurokratyczna osób zapisujących Cię na kolejne wizyty u ginekologa). Dla świętego spokoju, lepiej zwrócić uwagę na niektóre rzeczy, takie jak USG I trymestru, i wykonać je w terminie.

Brzuch może być już widoczny, ale nie jest to reguła. U niektórych kobiet “brzuszek” pojawia się koło piątego miesiąca ciąży (czyli po 20 tygodniu), a u niektórych jeszcze później. Widoczny brzuch nie jest wyznacznikiem prawidłowo rozwijającej się ciąży – pamiętaj o tym! U każdej kobiety ciało reaguje inaczej. Na to czy brzuch będzie widoczny wcześniej, czy na późniejszym etapie ciąży ma wpływ Twoja budowa, układ i sprężystość mięśni i wiele innych czynników. 

Poziom B-HCG – (beta HCG) Gonadotropina kosmówkowa w ciąży

Według norm laboratoryjnych Alab w 14 tygodniu ciąży (licząc tygodnie od czasu daty ostatniej miesiączki) poziom B-HCG powinien mieścić się w zakresie 13950-62530 mlU/ml.

Chustonoszenie to Twoje marzenie? Zobacz jak zacząć – czyli jaką chustę kupić na początek

Rozwój dziecka

Maluch ma już około 40 gram – to rozmiary soczystego jabłka! Twarz staje się wyraźna i od tego momentu będzie można także zauważyć, że głowa w porównaniu do reszty ciała dziecka przestanie przeważać w proporcjach. Maleństwo zacznie wydłużać się. 

Twoje dziecko wchodzi w okres bardzo intensywnego rozwoju mózgu, ilość neuronów przybywających w ciągu doby liczona jest w setkach milionów. Pomimo tak intensywnego rozwoju układu nerwowego w całym ciele dziecka, głowa i barki pozostaną “nieczułe” ze względu na wysiłek jaki muszą podjąć przy porodzie.

14 tydzień ciąży to moment w którym wprawny lekarz (posiadający odpowiednie kwalifikacje) rozpozna płeć dziecka podczas badania USG. Potrzebny jest do tego jednak bardzo czuły (i nie oszukujmy się – nowy/nowoczesny) aparat USG. Z tego powodu nie każdy lekarz i nie w każdym gabinecie będziecie mogli na tak wczesnym etapie uzyskać informację o płci dziecka. 

Uwaga! Aby wykonać USG “genetyczne” lekarz musi posiadać certyfikat FMF – Fetal Medicine Foundation. Jest to międzynarodowa organizacja jako jedyna wydająca owy certyfikat, potwierdzający kwalifikacje danego specjalisty. W Polsce mamy około pół tysiąca certyfikowanych lekarzy. Jeżeli nazwiska Twojego lekarza nie znajduje się na liście to nie posiada on kwalifikacji do wykonywania takiego badania. 

Listę lekarzy znajdziesz tu: Lekarze certyfikowani przez FMF Wystarczy, że klikniesz na “Polskę” na mapie i wyświetli się lista nazwisk.

Dziecko połyka wody płodowe, aby ćwiczyć układ pokarmowy. Rozwijają się narządy płciowe. Dziecko bardzo dużo się porusza. Niektóre z nas będą w stanie poczuć poruszające się dziecko! Nie jest to jednak reguła, ponieważ to czy poczujesz ruchy dziecka na tak wczesnym etapie nie zależy od tego czy jesteś szczupła, czy przy kości – ważna jest budowa i ułożenie Twoich narządów wewnętrznych. Ruchów dziecka nie poczujesz jeszcze “przez brzuch”, a raczej będą to przypominające bulgotanie lub pływanie małej rybki muśnięcia 🙂

 

Lubię dzielić się tym, czego nauczyłam się w ciąży. Przeczytaj o tym jak przygotować się do porodu siłami natury.

Co u mamy?

14 tydzień ciąży to moment przełomowy dla naszego samopoczucia… No bo albo ciąża doda nam skrzydeł i podzieli się z nami ogromną dawką energii… Albo nie. Są kobiety, które ciążę znoszą ciężko i przekroczenie magicznej granicy II trymestru niestety nie sprawia, że czują się lepiej. Dla wielu jest to jednak prawda (np. mijają mdłości, ciągłe zmęczenie) i to powoduje, że czujemy się jakbyśmy mogły przenosić góry! Niestety poza nastrojem i jego zmianą może pojawić się kilka dolegliwości, które nie są zbyt przyjemne. W drugim trymestrze mogą pojawić się kłopoty z parciem macicy na pęcherz (ciągła potrzeba zrobienia siusiu) oraz obrzęk nóg. 

Tutaj możesz przeczytać o tym Jak wybrać wózek dla noworodka!

14 tydzień to doskonały czas na konturowanie aktywności fizycznej, szczególnie ze względu na to, że pomaga ona w niwelowaniu wielu ciążowych dolegliwości. Poza tym utrzymywanie zdrowego trybu życia w ciąży zaowocuje energią podczas porodu. 

 

Uwielbiam pisać o tym co ważne dla mnie jako mamy. Zobacz, może i Ciebie to zaciekawi:

kobieta wskazuje w dół

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł to:

polub Matkiupadki na facebook

śledź naszą rodzinkę na instagramie matkiupadki

zapisz się do newslettera – otrzymasz darmowy ebook o karmieniu i planowaniu snu noworodka oraz listę wyprawkową do szpitala.

Bardzo mi pomożesz udostępniając ten post, lubiąc go na facebook i komentując.

Jeśli nie wiesz czy warto się dzielić tym co piszę, sprawdź kim jestem. Może mamy podobne podejście do życia 🙂

No i koniecznie kliknij te małe, nieśmiałe ikonki które widzisz tutaj z lewej strony pod tym tekstem i udostępnij 🙂 Bo sharing is caring.

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest

matkiupadki

Odkryłam, że dobry ze mnie życiowy kameleon. Tam gdzie jestem wtapiam się w tło i wyciągam z tego nowego, przybranego koloru jak najwięcej potrafię!

 

Poszpieguj sobie i…

Skomentuj - włącz się do dyskusji

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel

Dodaj komentarz

polub, Fajnie tam jest!

Subskrybujemy?
pewnie, że tak!

Robimy zdjęcia?

Ostatnio pisałam też o:

Ciąża i poród

Opieka nad dzieckiem

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie zgadzasz się na to, wyjdź ze strony. Jeżeli dasz radę pogodzić się z tym faktem, kliknij “OK!”. Jeśli chcesz przeczytać o nich więcej przejdź do: POLITYKI PRYWATNOŚCI.