3 tydzień ciąży – wędrówka
Trzeci tydzień ciąży to czas wędrówki zapłodnionej komórki jajowej na odpowiednie miejsce w macicy. Już wtedy dochodzi do podziału komórek (które na tym etapie jeszcze się nie specjalizują – co oznacza, że komórki uszkodzone zastępowane są przez nowe).
Poziom B-HCG – (beta HCG) Gonadotropina kosmówkowa w ciąży
Według norm laboratoryjnych Alab w 3 tygodniu ciąży (licząc tygodnie od czasu daty ostatniej miesiączki) poziom B-HCG powinien mieścić się w zakresie 5,8-71,2 mlU/ml.
Co się zmienia w 3 tygodniu ciąży?
Wędrówka z jajowodu do macicy trwa około 5-6 dni. W tym czasie kobieta nie odczuwa większych zmian, ale moment zagnieżdżenia zygoty w ścianie macicy wywoła prawdziwą reakcję łańcuchową! Przede wszystkim organizm odbierze sygnał o istniejącej ciąży i nie będzie przygotowywał się już do menstruacji. Zamiast tego rozpocznie się wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie ciąży. Kobiety stosujące metodę objawowo-termiczną zauważą stałe podwyższenie temperatury ich ciała i najwcześniej z nas wszystkich będą wiedziały z dużą pewnością, że zaszły w ciążę. Pozostałe z nas będą musiały poczekać jeszcze około 2 tygodni (wiarygodny wynik domowego testu ciążowego otrzymuje się w tygodniu, w którym miała wystąpić kolejna miesiączka).
Rozwój dziecka
Można śmiało powiedzieć, że w rozwoju dziecka to właśnie moment zapłodnienia doprowadzi do najbardziej spektakularnych zmian – to właśnie w tej krótkiej chwili określona zostanie płeć dziecka, jego wygląd, a nawet cechy charakteru, czy temperament. W czasie połączenia komórki jajowej z jednym plemnikiem dochodzi do tego fascynującego połączenia i “tasowania” genów. Przy prawidłowym połączeniu komórek powstanie 23 pary genów. Łączą się one w taki sposób, że każda para będzie miała w sobie coś od mamy i coś od taty.
Za to jakiej płci będzie dziecko odpowiedzialny jest zawsze tata 🙂 Tylko plemniki mogą nieść materiał genetyczny zarówno chłopca (XY) jak i dziewczynki (XX). Komórka jajowa zawsze posiada materiał podstawowy “XX”.
Co u mamy?
Bądź cierpliwa – prawdziwe zmiany w Twoim organizmie zaczną się już na początku czwartego tygodnia.
Możliwe, że dopiero podejrzewasz ciążę, ale nie jesteś jej pewna. Może chcesz poczytać o kilku ciekawych rzeczach jak:
- Noszenie dziecka w chuście – co wybrać chustę czy nosidło?
- Jak przygotować starsze dziecko na pojawianie się rodzeństwa
- Napisałam też parę słów o tym w jaki sposób przygotować dziecko do pójścia do przedszkola
- A tutaj przygotowany przeze mnie ebook o planowaniu snu i karmienia noworodka
- Kilka słów o tym jak wygląda cesarskie cięcie

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł to:
polub Matkiupadki na facebook
śledź naszą rodzinkę na instagramie matkiupadki
zapisz się do newslettera – otrzymasz darmowy ebook o karmieniu i planowaniu snu noworodka oraz listę wyprawkową do szpitala.
Bardzo mi pomożesz udostępniając ten post, lubiąc go na facebook i komentując.
Jeśli nie wiesz czy warto się dzielić tym co piszę, sprawdź kim jestem. Może mamy podobne podejście do życia 🙂
No i koniecznie kliknij te małe, nieśmiałe ikonki które widzisz tutaj z lewej strony pod tym tekstem i udostępnij 🙂 Bo sharing is caring.
Skomentuj - włącz się do dyskusji
2 Responses