3 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży – wędrówka

Trzeci tydzień ciąży to czas wędrówki zapłodnionej komórki jajowej na odpowiednie miejsce w macicy. Już wtedy dochodzi do podziału komórek (które na tym etapie jeszcze się nie specjalizują – co oznacza, że komórki uszkodzone zastępowane są przez nowe).

 

Poziom B-HCG – (beta HCG) Gonadotropina kosmówkowa w ciąży

fiolka na krew, mierzenie beta hcg w ciąży

Według norm laboratoryjnych Alab w 3 tygodniu ciąży (licząc tygodnie od czasu daty ostatniej miesiączki) poziom B-HCG powinien mieścić się w zakresie 5,8-71,2 mlU/ml.

 

Co się zmienia w 3 tygodniu ciąży?

Wędrówka z jajowodu do macicy trwa około 5-6 dni. W tym czasie kobieta nie odczuwa większych zmian, ale moment zagnieżdżenia zygoty w ścianie macicy wywoła prawdziwą reakcję łańcuchową! Przede wszystkim organizm odbierze sygnał o istniejącej ciąży i nie będzie przygotowywał się już do menstruacji. Zamiast tego rozpocznie się wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie ciąży. Kobiety stosujące metodę objawowo-termiczną zauważą stałe podwyższenie temperatury ich ciała i najwcześniej z nas wszystkich będą wiedziały z dużą pewnością, że zaszły w ciążę. Pozostałe z nas będą musiały poczekać jeszcze około 2 tygodni (wiarygodny wynik domowego testu ciążowego otrzymuje się w tygodniu, w którym miała wystąpić kolejna miesiączka).

 

Rozwój dziecka

dziecko w łonie matki

Można śmiało powiedzieć, że w rozwoju dziecka to właśnie moment zapłodnienia doprowadzi do najbardziej spektakularnych zmian – to właśnie w tej krótkiej chwili określona zostanie płeć dziecka, jego wygląd, a nawet cechy charakteru, czy temperament. W czasie połączenia komórki jajowej z jednym plemnikiem dochodzi do tego fascynującego połączenia i “tasowania” genów. Przy prawidłowym połączeniu komórek powstanie 23 pary genów. Łączą się one w taki sposób, że każda para będzie miała w sobie coś od mamy i coś od taty.

Za to jakiej płci będzie dziecko odpowiedzialny jest zawsze tata 🙂 Tylko plemniki mogą nieść materiał genetyczny zarówno chłopca (XY) jak i dziewczynki (XX). Komórka jajowa zawsze posiada materiał podstawowy “XX”.

 

Co u mamy?

Bądź cierpliwa – prawdziwe zmiany w Twoim organizmie zaczną się już na początku czwartego tygodnia.

Możliwe, że dopiero podejrzewasz ciążę, ale nie jesteś jej pewna. Może chcesz poczytać o kilku ciekawych rzeczach jak:

kobieta wskazuje w dół

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł to:

polub Matkiupadki na facebook

śledź naszą rodzinkę na instagramie matkiupadki

zapisz się do newslettera – otrzymasz darmowy ebook o karmieniu i planowaniu snu noworodka oraz listę wyprawkową do szpitala.

Bardzo mi pomożesz udostępniając ten post, lubiąc go na facebook i komentując.

Jeśli nie wiesz czy warto się dzielić tym co piszę, sprawdź kim jestem. Może mamy podobne podejście do życia 🙂

No i koniecznie kliknij te małe, nieśmiałe ikonki które widzisz tutaj z lewej strony pod tym tekstem i udostępnij 🙂 Bo sharing is caring.

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest

matkiupadki

Odkryłam, że dobry ze mnie życiowy kameleon. Tam gdzie jestem wtapiam się w tło i wyciągam z tego nowego, przybranego koloru jak najwięcej potrafię!

 

Poszpieguj sobie i…

Skomentuj - włącz się do dyskusji

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel

2 Responses

Dodaj komentarz

polub, Fajnie tam jest!

Subskrybujemy?
pewnie, że tak!

Robimy zdjęcia?

Ostatnio pisałam też o:

Ciąża i poród

Opieka nad dzieckiem

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie zgadzasz się na to, wyjdź ze strony. Jeżeli dasz radę pogodzić się z tym faktem, kliknij “OK!”. Jeśli chcesz przeczytać o nich więcej przejdź do: POLITYKI PRYWATNOŚCI.