3 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży – wędrówka

Trzeci tydzień ciąży to czas wędrówki zapłodnionej komórki jajowej na odpowiednie miejsce w macicy. Już wtedy dochodzi do podziału komórek (które na tym etapie jeszcze się nie specjalizują – co oznacza, że komórki uszkodzone zastępowane są przez nowe).

Poziom B-HCG – (beta HCG) Gonadotropina kosmówkowa w ciąży

Według norm laboratoryjnych Alab w 3 tygodniu ciąży (licząc tygodnie od czasu daty ostatniej miesiączki) poziom B-HCG powinien mieścić się w zakresie 5,8-71,2 mlU/ml.

Co się zmienia w 3 tygodniu ciąży?

Wędrówka z jajowodu do macicy trwa około 5-6 dni. W tym czasie kobieta nie odczuwa większych zmian, ale moment zagnieżdżenia zygoty w ścianie macicy wywoła prawdziwą reakcję łańcuchową! Przede wszystkim organizm odbierze sygnał o istniejącej ciąży i nie będzie przygotowywał się już do menstruacji. Zamiast tego rozpocznie się wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie ciąży. Kobiety stosujące metodę objawowo-termiczną zauważą stałe podwyższenie temperatury ich ciała i najwcześniej z nas wszystkich będą wiedziały z dużą pewnością, że zaszły w ciążę. Pozostałe z nas będą musiały poczekać jeszcze około 2 tygodni (wiarygodny wynik domowego testu ciążowego otrzymuje się w tygodniu, w którym miała wystąpić kolejna miesiączka).

Rozwój dziecka

Można śmiało powiedzieć, że w rozwoju dziecka to właśnie moment zapłodnienia doprowadzi do najbardziej spektakularnych zmian – to właśnie w tej krótkiej chwili określona zostanie płeć dziecka, jego wygląd, a nawet cechy charakteru, czy temperament. W czasie połączenia komórki jajowej z jednym plemnikiem dochodzi do tego fascynującego połączenia i “tasowania” genów. Przy prawidłowym połączeniu komórek powstanie 23 pary genów. Łączą się one w taki sposób, że każda para będzie miała w sobie coś od mamy i coś od taty.

Za to jakiej płci będzie dziecko odpowiedzialny jest zawsze tata 🙂 Tylko plemniki mogą nieść materiał genetyczny zarówno chłopca (XY) jak i dziewczynki (XX). Komórka jajowa zawsze posiada materiał podstawowy “XX”.

Co u mamy?

Bądź cierpliwa – prawdziwe zmiany w Twoim organizmie zaczną się już na początku czwartego tygodnia.

 

Przejdź do 4 tydzień ciąży

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email

Skomentuj - włącz się do dyskusji

2 Responses

Dodaj komentarz

polub, Fajnie tam jest!

zobacz co tu mam:

Dzielę się tym, co po wielu wzlotach i upadkach wypłynęło na powierzchnię: swoim doświadczeniem. No i… tym jak żyć po tej jasnej stronie mocy!

Robimy zdjęcia?

Subskrybujemy?
pewnie, że tak!Ostatnio pisałam też o: