4 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży – dzidziuś

W tym czasie mam już do czynienia z zarodkiem, który zagnieździł się w błonie śluzowej macicy. Dojrzewające maleństwo pokonało już naprawdę wiele przeciwności losu, żeby znaleźć się w tym miejscu, ponieważ droga od zapłodnienia do zagnieżdżenia wcale nie jest taka prosta! Nie wszystkie zapłodnione komórki jajowe (blastocysty) mają tyle szczęścia.

Jak wygląda ta wędrówka zobaczcie tutaj:

y Ttrue12 - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19679961

 

Poziom B-HCG – (beta HCG) Gonadotropina kosmówkowa w ciąży

fiolka na krew, mierzenie beta hcg w ciąży

Według norm laboratoryjnych Alab w 4 tygodniu ciąży (licząc tygodnie od czasu daty ostatniej miesiączki) poziom B-HCG powinien mieścić się w zakresie 9,5-750 mlU/ml.

 

Co się zmienia w 4 tygodniu ciąży?

Wokół zarodka formuje się owodnia (taki zamknięty pęcherz z płynem owodniowym) – tam rozwijać się będzie Twoje maleństwo.

 

Rozwój dziecka

dziecko w łonie matki

To naprawdę ciekawy etap w rozwoju maleństwa. Po zagnieżdżeniu się blastocysty (czyli zapłodnionej komórki jajowej, w której dochodzi do podziału niewyspecjalizowanych komórek) dochodzi do pewnych zmian w jej budowie. Teraz maluch nazywany jest “zarodkiem”, a jego komórki dzielą się na 3 główne grupy (listki zarodkowe), z których powstaną układ nerwowy, układ pokarmowy, układ moczowo-płciowy, szkielet i pozostałe elementy ciała dziecka (jak skóra, włosy, mięśnie).

W tym czasie dziecko ma około 1-2 mm wielkości.

 

Co u mamy?

kobieta w kapeluszu siedzi na łące i wpatruje się w świecące słońce

Czy uczucie “bycia w ciąży” to mit? Ze swojej perspektywy mogę powiedzieć, że nie – od razu wiedziałam, że coś się święci 🙂 Nie wszystkie kobiety jednak w ten sam sposób odczuwają zmiany hormonalne jakie zachodzą w ich organizmie.

W związku z tym, że doszło do zagnieżdżenia zarodka w macicy oraz do wysłania informacji o tym do całego Twojego organizmu – rozpoczyna się i Twoja wędrówka.

Pierwszymi objawami ciąży mogą być senność i zmęczenie. Poza tym niektóre kobiety czują się tak, jakby właśnie nadchodził “zespół napięcia przedmiesiączkowego”, który charakteryzuje się nadmierną drażliwością.

Do typowych objawów we wczesnej ciąży należą także częstsze oddawanie moczu i słynne nudności. Część kobiet już na samiutkim początku ciąży zacznie odczuwać wstręt do niektórych pokarmów oraz używek. Już pod koniec czwartego tygodnia może pojawić się “ckliwość” piersi, które będą wydawały się nabrzmiałe i obolałe.

Uwielbiam pisać o tym co ważne dla mnie jako mamy. Zobacz, może i Ciebie to zaciekawi:

kobieta wskazuje w dół

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł to:

polub Matkiupadki na facebook

śledź naszą rodzinkę na instagramie matkiupadki

zapisz się do newslettera – otrzymasz darmowy ebook o karmieniu i planowaniu snu noworodka oraz listę wyprawkową do szpitala.

Bardzo mi pomożesz udostępniając ten post, lubiąc go na facebook i komentując.

Jeśli nie wiesz czy warto się dzielić tym co piszę, sprawdź kim jestem. Może mamy podobne podejście do życia 🙂

No i koniecznie kliknij te małe, nieśmiałe ikonki które widzisz tutaj z lewej strony pod tym tekstem i udostępnij 🙂 Bo sharing is caring.

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest

matkiupadki

Odkryłam, że dobry ze mnie życiowy kameleon. Tam gdzie jestem wtapiam się w tło i wyciągam z tego nowego, przybranego koloru jak najwięcej potrafię!

 

Poszpieguj sobie i…

Skomentuj - włącz się do dyskusji

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel

3 Responses

Dodaj komentarz

polub, Fajnie tam jest!

Subskrybujemy?
pewnie, że tak!

Robimy zdjęcia?

Ostatnio pisałam też o:

Ciąża i poród

Opieka nad dzieckiem

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie zgadzasz się na to, wyjdź ze strony. Jeżeli dasz radę pogodzić się z tym faktem, kliknij “OK!”. Jeśli chcesz przeczytać o nich więcej przejdź do: POLITYKI PRYWATNOŚCI.