Ciąża tydzień po tygodniu

kalendarz rozwoju maleństwa w Twoim brzuchu

4 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży – dzidziuś

W tym czasie mam już do czynienia z zarodkiem, który zagnieździł się w błonie śluzowej macicy. Dojrzewające maleństwo pokonało już naprawdę wiele przeciwności losu, żeby znaleźć się w tym miejscu, ponieważ droga od zapłodnienia do zagnieżdżenia wcale nie jest taka prosta! Nie wszystkie zapłodnione komórki jajowe (blastocysty) mają tyle szczęścia.

Jak wygląda ta wędrówka zobaczcie tutaj:

y Ttrue12 - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19679961

 

Poziom B-HCG – (beta HCG) Gonadotropina kosmówkowa w ciąży

Według norm laboratoryjnych Alab w 4 tygodniu ciąży (licząc tygodnie od czasu daty ostatniej miesiączki) poziom B-HCG powinien mieścić się w zakresie 9,5-750 mlU/ml.

Co się zmienia w 4 tygodniu ciąży?

Wokół zarodka formuje się owodnia (taki zamknięty pęcherz z płynem owodniowym) – tam rozwijać się będzie Twoje maleństwo.

Rozwój dziecka

To naprawdę ciekawy etap w rozwoju maleństwa. Po zagnieżdżeniu się blastocysty (czyli zapłodnionej komórki jajowej, w której dochodzi do podziału niewyspecjalizowanych komórek) dochodzi do pewnych zmian w jej budowie. Teraz maluch nazywany jest “zarodkiem”, a jego komórki dzielą się na 3 główne grupy (listki zarodkowe), z których powstaną układ nerwowy, układ pokarmowy, układ moczowo-płciowy, szkielet i pozostałe elementy ciała dziecka (jak skóra, włosy, mięśnie).

W tym czasie dziecko ma około 1-2 mm wielkości.

Co u mamy?

Czy uczucie “bycia w ciąży” to mit? Ze swojej perspektywy mogę powiedzieć, że nie – od razu wiedziałam, że coś się święci 🙂 Nie wszystkie kobiety jednak w ten sam sposób odczuwają zmiany hormonalne jakie zachodzą w ich organizmie.

W związku z tym, że doszło do zagnieżdżenia zarodka w macicy oraz do wysłania informacji o tym do całego Twojego organizmu – rozpoczyna się i Twoja wędrówka.

Pierwszymi objawami ciąży mogą być senność i zmęczenie. Poza tym niektóre kobiety czują się tak, jakby właśnie nadchodził “zespół napięcia przedmiesiączkowego”, który charakteryzuje się nadmierną drażliwością.

Do typowych objawów we wczesnej ciąży należą także częstsze oddawanie moczu i słynne nudności. Część kobiet już na samiutkim początku ciąży zacznie odczuwać wstręt do niektórych pokarmów oraz używek. Już pod koniec czwartego tygodnia może pojawić się “ckliwość” piersi, które będą wydawały się nabrzmiałe i obolałe.

Przejdź do 5 tydzień ciąży

Leave a Reply

3 thoughts on “4 tydzień ciąży”

  1. Pingback: 3 tydzień ciąży - Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu - Matkiupadki.pl

  2. Pingback: 6 tydzień ciąży - Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu - Matkiupadki.pl

  3. Pingback: 5 tydzień ciąży - Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu - Matkiupadki.pl

Dodaj komentarz

Zależy Ci na kontakcie ze mną? To świetnie! Oto kilka sposobów na to, jak możesz tego dokonać: napisz mail na matkiupadki@gmail.com

Odwiedź na facebook: 

https://www.facebook.com/matkiupadki/

Wyślij tajną wiadomość przez formularz: KLIK