4 tydzień ciąży – dzidziuś
W tym czasie mam już do czynienia z zarodkiem, który zagnieździł się w błonie śluzowej macicy. Dojrzewające maleństwo pokonało już naprawdę wiele przeciwności losu, żeby znaleźć się w tym miejscu, ponieważ droga od zapłodnienia do zagnieżdżenia wcale nie jest taka prosta! Nie wszystkie zapłodnione komórki jajowe (blastocysty) mają tyle szczęścia.
Jak wygląda ta wędrówka zobaczcie tutaj:
Poziom B-HCG – (beta HCG) Gonadotropina kosmówkowa w ciąży
Według norm laboratoryjnych Alab w 4 tygodniu ciąży (licząc tygodnie od czasu daty ostatniej miesiączki) poziom B-HCG powinien mieścić się w zakresie 9,5-750 mlU/ml.
Co się zmienia w 4 tygodniu ciąży?
Wokół zarodka formuje się owodnia (taki zamknięty pęcherz z płynem owodniowym) – tam rozwijać się będzie Twoje maleństwo.
Rozwój dziecka
To naprawdę ciekawy etap w rozwoju maleństwa. Po zagnieżdżeniu się blastocysty (czyli zapłodnionej komórki jajowej, w której dochodzi do podziału niewyspecjalizowanych komórek) dochodzi do pewnych zmian w jej budowie. Teraz maluch nazywany jest “zarodkiem”, a jego komórki dzielą się na 3 główne grupy (listki zarodkowe), z których powstaną układ nerwowy, układ pokarmowy, układ moczowo-płciowy, szkielet i pozostałe elementy ciała dziecka (jak skóra, włosy, mięśnie).
W tym czasie dziecko ma około 1-2 mm wielkości.
Co u mamy?
Czy uczucie “bycia w ciąży” to mit? Ze swojej perspektywy mogę powiedzieć, że nie – od razu wiedziałam, że coś się święci 🙂 Nie wszystkie kobiety jednak w ten sam sposób odczuwają zmiany hormonalne jakie zachodzą w ich organizmie.
W związku z tym, że doszło do zagnieżdżenia zarodka w macicy oraz do wysłania informacji o tym do całego Twojego organizmu – rozpoczyna się i Twoja wędrówka.
Pierwszymi objawami ciąży mogą być senność i zmęczenie. Poza tym niektóre kobiety czują się tak, jakby właśnie nadchodził “zespół napięcia przedmiesiączkowego”, który charakteryzuje się nadmierną drażliwością.
Do typowych objawów we wczesnej ciąży należą także częstsze oddawanie moczu i słynne nudności. Część kobiet już na samiutkim początku ciąży zacznie odczuwać wstręt do niektórych pokarmów oraz używek. Już pod koniec czwartego tygodnia może pojawić się “ckliwość” piersi, które będą wydawały się nabrzmiałe i obolałe.
Uwielbiam pisać o tym co ważne dla mnie jako mamy. Zobacz, może i Ciebie to zaciekawi:
- Ostatnio pisałam także o tym kiedy i jak zacząć pranie noworodkowej wyprawki
- Jak przygotować starsze dziecko na pojawianie się rodzeństwa
- Napisałam też parę słów o tym w jaki sposób przygotować dziecko do pójścia do przedszkola
- Jak wybrać szkołę rodzenia
- A tutaj przygotowany przeze mnie ebook o planowaniu snu i karmienia noworodka
- Kilka słów o bezpiecznym śnie noworodka

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł to:
polub Matkiupadki na facebook
śledź naszą rodzinkę na instagramie matkiupadki
zapisz się do newslettera – otrzymasz darmowy ebook o karmieniu i planowaniu snu noworodka oraz listę wyprawkową do szpitala.
Bardzo mi pomożesz udostępniając ten post, lubiąc go na facebook i komentując.
Jeśli nie wiesz czy warto się dzielić tym co piszę, sprawdź kim jestem. Może mamy podobne podejście do życia 🙂
No i koniecznie kliknij te małe, nieśmiałe ikonki które widzisz tutaj z lewej strony pod tym tekstem i udostępnij 🙂 Bo sharing is caring.
Skomentuj - włącz się do dyskusji
3 Responses