5 rzeczy, o których należy pamiętać wybierając szpital do porodu

Dzień porodu to jeden z tych, który zostaje w pamięci już na zawsze. Podczas kilku lub kilkunastu godzin Twoim udziałem staną się wszystkie możliwe emocje i uczucia, poczynając na strachu a kończąc na euforii.

Wow. Nie jest to łatwe, tak po prostu to przeżyć, dlatego każdy chciałby znaleźć się w tym czasie w miejscu, w którym spotka go życzliwość, fachowa opieka i wsparcie. Jeśli jesteś w pierwszej ciąży, odpowiedz sobie teraz na pytanie: czego jeszcze oprócz tego potrzebuję? Czy wiesz? Jeśli chodzi o wybór szpitala do porodu chciałabym zwrócić Twoją uwagę na kilka spraw wartych rozważenia – a więc jak wybrać szpital do porodu? Zanim zaczniesz czytać dalej – pamiętaj: to jeden z najważniejszych dni w Twoim życiu. Walcz o niego.

O tym jak walczyć o swoje podczas ciąży i porodu, przeczytasz tutaj: KLIK!

 

1. Dostępność szpitala, w którym chcesz rodzić.

Zacznę od sprawy bardzo przyziemnej. Na dostępność szpitala składają się dwie rzeczy: jego lokalizacja oraz obłożenie. Kiedy ja i mój mąż wybraliśmy szpital (nie był on najbliżej miejsca naszego zamieszkania) kilka razy pojechaliśmy na przejażdżkę tam i z powrotem. Drogę na porodówkę chcieliśmy mieć opanowaną. Nic bym nie zmieniła. To świetny sposób na to, żeby w tej stresującej chwili odjąć sobie przerażenia związanego z możliwością zgubienia się na trasie, która kiepsko znamy. Wycieczki robiliśmy o różnych porach, żeby mieć świadomość tego jak może wyglądać trasa w czasie nawet największych korków 😉 Jeśli chodzi o obłożenie szpitala jest to coś, na co bezpośrednio nie mamy wpływu. Pamiętajcie jednak, że zdarza się, że szpitale odsyłają dalej nawet kobiety rodzące jeśli nie mają dla nich miejsca! Warto zasięgnąć opinii o tym z czym w wybranym przez Was szpitalu zdarza się to często.

Jesteś na etapie kompletowania torby do porodu? Kompletną listę Wyprawka do szpitala dla mamy znajdziesz w wersji pdf do pobrania.

 

2. Kwalifikacje personelu i dostępny sprzęt.

Jest to kwestia szczególnie ważna kiedy w grę wchodzi możliwość porodu przedwczesnego. Kobieta mająca problemy z utrzymaniem ciąży musi wybrać szpital, który posiada możliwość odebrania porodu rozpoczynającego się przed 36 tygodniem ciąży. Przykładowo w Krakowie są dwa takie szpitale: Ujastek oraz Kopernik. Jak można się tego dowiedzieć? Podejść na porodówkę i zapytać (można też dzwonić). Przychodząc na rutynowe KTG do szpitala Żeromskiego na samym początku jest się tam informowanym, że poród przedwczesny nie zostanie tam przyjęty i że ma się natychmiast jechać do jednego z dwóch wymienionych przeze mnie wyżej szpitali. Jeśli nie są to nasze szpitale “pierwszego wyboru” zawsze musimy mieć po prostu w głowie, że w razie nagłej sytuacji rezygnujemy z tego wymarzonego i jedziemy tam, gdzie otrzymamy najbardziej fachową pomoc.

Musisz wiedzieć, że Twojemu mężowi/partnerowi przysługuje 14 dni zwolnienia na opiekę nad kobieta po porodzie <- tu przeczytasz o tym więcej

 

3. Preferowany przez szpital posób rozwiązywania ciąży.

Możecie mi wierzyć lub nie, ale szpitale przyjmujące porody preferują niekiedy jedną metodę rozwiązania ciąży ponad drugą. Jeśli zatem jesteś zwolenniczką porodów naturalnych wybierz szpital, który także jest ich zwolennikiem. Obecnie bardzo często zdarza się, że kobiety są nakłaniane do cesarskiego cięcia bez wyraźnych wskazań medycznych. Powodem często bywa konieczność zwolnienia porodówki lub kwalifikacje personelu. Ze szczerych rozmów z położnymi wiem, że niektórzy lekarze mają tak ograniczony dostęp do praktykowania przyjmowania porodów naturalnych, że wykonanie cesarskiego cięcia bywa dla nich jedynym wyjściem. Jeśli jednak chcesz lub z jakichś powodów musisz mieć wykonane cesarskie cięcie wybierz szpital, o którym wiesz, że sprawnie przeprowadzają operacje i opieka pooperacyjna i warunki szpitala są dobre. W moim przypadku doszło cesarskiego cięcia, jednak sama wybrałam z pełną świadomością szpital, który ma wspaniałą opiekę nad matką i noworodkiem zarazem z systemem rooming in, ale o tym poniżej.

O tym jak wybrać ginekologa prowadzącego ciążę, przeczytasz tutaj: klik!

 

4. Podejście personelu do kontaktu matki z dzieckiem i karmienia piersią.

Jeśli chcesz uniknąć wielu rozczarowań dotyczących sposobu opieki nad Tobą i dzieckiem szpital wybieraj najpierw pod kątem tego kryterium, resztę postaw jako drugorzędne. Nie wszędzie dziecko dostaniesz tuż po porodzie, nie wszędzie spędzi z Tobą noc! Nie wszędzie otrzymasz fachową opiekę i pomoc w nauce dość trudnych pierwszych kroków przystawiania do piersi (a jakich głupot można wysłuchać niekiedy nawet od położnych!). Moim priorytetem było znalezienie się z dzieckiem i mężem w miejscu, gdzie będziemy razem bez ograniczeń. Nie zależało mi na wygodach, ale na wiedzy położnych i lekarzy. Nie zawiodłam się!

 

Felietony: O “wydobycinach” pewnego dziecka – dlaczego jest w nas tyle zawiści?

 

Jeśli nie chcesz lub nie możesz karmić piersią Twój kontakt z dzieckiem będzie równie ważny. Walcz o niego jeśli nie masz możliwości wyboru szpitala.

 

5. Warunki pobytu w szpitalu.

Co tu wiele pisać 🙂 Poród masz mieć taki jaki Ty chcesz. Jeśli zależy Ci na tym, aby sale były schludne, nowoczesne, wygodne i to jest dla Ciebie ważne by czuć się komfortowo – takiego szpitala szukaj! Jeśli możesz przeznaczyć na to jakąś kwotę pieniędzy bardzo dobre warunki (i usługi) oferują szpitale półprywatne (w Krakowie np Siemiradzki). Sama wybrałam szpital stary i pachnący PRLem, ale za to jak już z Patologii Ciąży trafiłam na porodówkę, a potem na salę poporodową (3 osobową) to już było pięknie – jak w niebie 😉 W wyborze szpitala ważne jest jednak to czego TY chcesz!

 

_______________


Jeśli masz jakieś pytania dotyczące Krakowskich porodówek, pisz śmiało w komentarzach! Sama mogę opowiedzieć Ci o kilku z nich, a w stosunku do reszty mam kogo zapytać 🙂 Ja rodziłam w szpitalu Żeromskiego, oprócz tego wizytowałam Kopernika i Siemiradzkiego, z drugiej ręki wiem co nieco o Ujastku, Rydygierze i Narutowiczu.

 

Spokój z Tobą i życzę pięknego porodu!

Sylwia


_______________

Spodobał Ci się ten wpis? Bądź ze mną na bieżąco, na pewno mamy ze sobą wiele wspólnych tematów! W tym celu polub mój fanpage: www.facebook.com/matkiupadki/
Wybierasz się na pierwszą wizytę do ginekologa? O tym jak zazwyczaj ona wygląda przeczytasz tu: Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa w czasie ciąży
Szukasz lekarza, który poprowadzi Twoją ciążę? Może ten post będzie dla Ciebie pomocny: 6 błędów, których warto unikać przy wyborze lekarza ginekologa
Wiesz już, że będziesz rodziła przez cesarskie cięcie? Więcej przeczytasz tu: Cesarskie cięcie bez cenzury

Dołącz do nas i pobierz ebookaKategorie

Cześć! To my :)

Mam na imię Sylwia i jestem trochę zwykła a trochę niezwykła. Jestem optymistką, ale lubię sobie ponarzekać. Jestem żoną Józka (możliwe, że jedynego Józka w Krakowie!). Piszę tu o sprawach, które uważam za ważne. Chciałabym przekazać i posłać w świat jak najwięcej tego, czego nauczyłam się podczas (już) dwóch ciąż, pracy jako wychowawca i streetworker i wielu innych doświadczeń o których więcej przeczytasz w zakładce o mnie :)

Zależy Ci na kontakcie ze mną? To świetnie! Oto kilka sposobów na to, jak możesz tego dokonać: napisz mail na matkiupadki@gmail.com

Odwiedź na facebook: 

https://www.facebook.com/matkiupadki/

Wyślij tajną wiadomość przez formularz: KLIK

Serwisy na których nas znajdziesz:

Close