Ciąża tydzień po tygodniu

kalendarz rozwoju maleństwa w Twoim brzuchu

5 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży – pozytywny wynik testu

Piąty tydzień ciąży to idealny czas na wykonanie testu ciążowego. Jeśli używasz testu przeznaczonego do użytku domowego z dużą pewnością potwierdzisz ciążę właśnie w tygodniu spodziewanej kolejnej miesiączki, lub kilka dni później.

Poziom B-HCG – (beta HCG) Gonadotropina kosmówkowa w ciąży

Według norm laboratoryjnych Alab w 5 tygodniu ciąży (licząc tygodnie od czasu daty ostatniej miesiączki) poziom B-HCG powinien mieścić się w zakresie 217-7138 mlU/ml.

Co się zmienia w 5 tygodniu ciąży?

Brak miesiączki to jedna z pierwszych oznak ciąży, choć w wyniku zagnieżdżania zarodka mogło dojść do niewielkiego krwawienia (bywa ono czasem mylone z miesiączką, pomimo, że znacząco się od niej różni) jest to tak zwane krwawienie implantacyjne.

W tworzącym się organizmie maleństwa właśnie dochodzi do wykształcenia się podstawowych organów odpowiedzialnych za jego sprawne funkcjonowanie. Jeśli choćby podejrzewasz ciążę – zacznij zażywać kwas foliowy – zapobiega on powstawaniu wad cewy nerwowej u dziecka.

Rozwój dziecka

U bobasa prawdziwa rewolucja – w czasie kiedy Ty dopiero zaczynasz podejrzewać, że jesteś w ciąży, Twoje dziecko ma już serce, układ krwionośny i nerwowy – choć są one jeszcze nie rozwinięte. Źródła podają, że serce maluszka zaczyna bić po 21 dniach. Wykształca się także pępowina, która już niedługo rozpocznie swoje działanie.

Niesamowite jest to, że takie maleństwo ma już wyraźnie zarysowaną głowę, oczy, nos i uszy (choć one akurat znajdują się w okolicach szyi). Zaczyna już pracować mózg malucha.

Maluszek ma około 2,5 mm wielkości! Na USG widać mniej więcej coś takiego:

 

Co u mamy?

Uwaga! Drugi miesiąc ciąży to ważny czas – słuchaj swojego organizmu, wszelkie podejrzenia wskazujące na ciążę potraktuj poważnie i natychmiast odstaw alkohol i papierosy. Choć łożysko zacznie działać za kilka tygodni (12 tydzień ciąży) maleństwo jest już połączone z Tobą na dobre – musisz więc zadbać i o swoje zdrowie. W tym okresie jest to niezwykle ważne, bo to właśnie teraz dochodzi do organogenezy, czyli zawiązywania się podstawowych organów w ciele dziecka. Wszelkie toksyny jakie zażywa matka mogą zaburzyć ten proces.

Objawy ciąży, które mogły pojawić się już tydzień wcześniej, raczej będą się utrzymywać. Dolegliwości pierwszego trymestru utrzymują się zazwyczaj niestety do jego samego końca, czyli do 12/13 tygodnia. Najczęściej pojawiającą się ciążową dolegliwością są mdłości. Są one na tyle uciążliwe, że raczej ciężko się z nimi uporać, a w dodatku mogą powodować zaostrzenie choroby lokomocyjnej. Sprawdzonym sposobem (przeze mnie i wiele moich koleżanek) na zmniejszenie uciążliwego uczucia nudności jest nie dopuszczanie do pojawiania się uczucia głodu. Spokojnie – nie chodzi o to, żeby cały czas jeść. Wystarczy mieć przy sobie banana, albo migdały (lub inne orzechy) i przegryzać je, gdy tylko poczujemy się źle.

Moim ulubionym ciążowym objawem był wyostrzony węch 🙂 Potrafiłam z kilkunastu metrów rozróżniać zapach konkretnych kwiatów z bukietu – te super moce szybko minęły, ale było to naprawdę ciekawe doświadczenie!

Emocje Cię przytłaczają i nie za bardzo wiesz jak poprawić sobie humor? Zaplanuj w ciągu dnia krótki odpoczynek, zrelaksuj się. Pamiętaj, że im mniej stresu w ciąży, tym lepsze samopoczucie – nie miej wyrzutów sumienia dbając o siebie nieco bardziej niż do tej pory. Należy Ci się!

 

Przejdź do 6 tydzień ciąży

Leave a Reply

2 thoughts on “5 tydzień ciąży”

  1. Pingback: 6 tydzień ciąży - Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu - Matkiupadki.pl

  2. Pingback: 4 tydzień ciąży - Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu - Matkiupadki.pl

Dodaj komentarz

Zależy Ci na kontakcie ze mną? To świetnie! Oto kilka sposobów na to, jak możesz tego dokonać: napisz mail na matkiupadki@gmail.com

Odwiedź na facebook: 

https://www.facebook.com/matkiupadki/

Wyślij tajną wiadomość przez formularz: KLIK