Ciąża tydzień po tygodniu

kalendarz rozwoju maleństwa w Twoim brzuchu

6 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży – mam ogonek

Ledwo dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, a tutaj już połowa pierwszego trymestru? Jeżeli wybrałaś się do lekarza, który wykonał USG pewnie mogłaś już zobaczyć rozwijający się zarodek. Takie badanie można wykonać także w 4 i 5 tygodniu ciąży – ale jedyne co wtedy zobaczysz to czarną kropkę na szarym tle. lekarz potwierdzi ciążę na podstawie grubości ścian macicy.

Poziom B-HCG – (beta HCG) Gonadotropina kosmówkowa w ciąży

Według norm laboratoryjnych Alab w 6 tygodniu ciąży (licząc tygodnie od czasu daty ostatniej miesiączki) poziom B-HCG powinien mieścić się w zakresie 158-31795 mlU/ml.

Co się zmienia w 6 tygodniu ciąży?

Lekarz bez problemu określi w tym czasie, czy jesteś w ciąży. Nie ma sensu jednak wybierać się do niego zbyt wcześnie, ponieważ najprawdopodobniej po pobieżnym badaniu zostaniesz poproszona o przyjście za… 2 tygodnie.

Najlepszy czas na wizytę to okolice 8 tygodnia ciąży, ponieważ lekarz z całą pewnością założy wtedy kartę ciąży (pamiętaj, że musisz zadbać o jej założenie PRZED 10 TYGODNIEM CIĄŻY). O tym więcej przeczytasz w tekście 8 tydzień ciąży.

Rozwój dziecka

Bobas wygląda już mniej więcej tak jak na powyższym zdjęciu – ma zatem głowę, tułów, ręce, nogi i… ogonek! Serce zaczęło bić już w okolicach 5 tygodnia, ale nie pompowało jeszcze krwi – na to przychodzi czas już teraz!

Maluszek ma już prawie 5 mm (pomiaru dokonuje się od czubka głowy do końca pupy) – prawdziwy gigant – jego niewielkie rozmiary nie przeszkadzają mu jednak w posiadaniu wątroby i nerek, czy przewodu pokarmowego 🙂

W tym tygodniu tworzą się także nerw wzrokowy i soczewki oczu.

Co u mamy?

Właściwie niewiele się zmienia, poza tym, że jeśli coś dokuczało Ci już w 4 lub 5 tygodniu ciąży, prawdopodobnie będzie Ci dokuczać aż do końca 1 trymestru 😉 Później objawy zmienią się na inne – typowe dla drugiego trymestru. Jeśli nie odczuwasz żadnych ciążowych dolegliwości – ciesz się! Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje. Mówi się też, że co każda ciąża jest inna, ale co do tego mamy mają własne zdanie.

Przejdź do 7 tydzień ciąży

Leave a Reply

2 thoughts on “6 tydzień ciąży”

  1. Pingback: 7 tydzień ciąży - Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu - Matkiupadki.pl

  2. Pingback: 5 tydzień ciąży - Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu - Matkiupadki.pl

Dodaj komentarz

Zależy Ci na kontakcie ze mną? To świetnie! Oto kilka sposobów na to, jak możesz tego dokonać: napisz mail na matkiupadki@gmail.com

Odwiedź na facebook: 

https://www.facebook.com/matkiupadki/

Wyślij tajną wiadomość przez formularz: KLIK