6 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży – mam ogonek

Ledwo dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, a tutaj już połowa pierwszego trymestru? Jeżeli wybrałaś się do lekarza, który wykonał USG pewnie mogłaś już zobaczyć rozwijający się zarodek. Takie badanie można wykonać także w 4 i 5 tygodniu ciąży – ale jedyne co wtedy zobaczysz to czarną kropkę na szarym tle. Lekarz może w tym czasie potwierdzić ciążę na podstawie grubości ścian macicy.

Poziom B-HCG – (beta HCG) Gonadotropina kosmówkowa w ciąży

fiolka na krew, mierzenie beta hcg w ciąży

Według norm laboratoryjnych Alab w 6 tygodniu ciąży (licząc tygodnie od czasu daty ostatniej miesiączki) poziom B-HCG powinien mieścić się w zakresie 158-31795 mlU/ml.

Co się zmienia w 6 tygodniu ciąży?

Lekarz bez problemu określi w tym czasie, czy jesteś w ciąży. Nie ma sensu jednak wybierać się do niego zbyt wcześnie, ponieważ najprawdopodobniej po pobieżnym badaniu zostaniesz poproszona o przyjście za… 2 tygodnie.

Najlepszy czas na wizytę to okolice 8 tygodnia ciąży, ponieważ lekarz z całą pewnością założy wtedy kartę ciąży (pamiętaj, że musisz zadbać o jej założenie PRZED 10 TYGODNIEM CIĄŻY). O tym więcej przeczytasz w tekście 8 tydzień ciąży.

Rozwój dziecka

dziecko w łonie matki

Bobas wygląda już mniej więcej tak jak na powyższym zdjęciu – ma zatem głowę, tułów, ręce, nogi i… ogonek! Serce zaczęło bić już w okolicach 5 tygodnia, ale nie pompowało jeszcze krwi – na to przychodzi czas już teraz!

Maluszek ma już prawie 5 mm (pomiaru dokonuje się od czubka głowy do końca pupy) – prawdziwy gigant – jego niewielkie rozmiary nie przeszkadzają mu jednak w posiadaniu wątroby i nerek, czy przewodu pokarmowego 🙂

W tym tygodniu tworzą się także nerw wzrokowy i soczewki oczu.

Co u mamy?

kobieta leże zrelaksowana na łóżku

Właściwie niewiele się zmienia, poza tym, że jeśli coś dokuczało Ci już w 4 lub 5 tygodniu ciąży, prawdopodobnie będzie Ci dokuczać aż do końca 1 trymestru 😉 Później objawy zmienią się na inne – typowe dla drugiego trymestru. Jeśli nie odczuwasz żadnych ciążowych dolegliwości – ciesz się! Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje. Mówi się też, że co każda ciąża jest inna, ale co do tego mamy mają własne zdanie.

Uwielbiam pisać o tym co ważne dla mnie jako mamy. Zobacz, może i Ciebie to zaciekawi:

kobieta wskazuje w dół

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł to:

polub Matkiupadki na facebook

śledź naszą rodzinkę na instagramie matkiupadki

zapisz się do newslettera – otrzymasz darmowy ebook o karmieniu i planowaniu snu noworodka oraz listę wyprawkową do szpitala.

Bardzo mi pomożesz udostępniając ten post, lubiąc go na facebook i komentując.

Jeśli nie wiesz czy warto się dzielić tym co piszę, sprawdź kim jestem. Może mamy podobne podejście do życia 🙂

No i koniecznie kliknij te małe, nieśmiałe ikonki które widzisz tutaj z lewej strony pod tym tekstem i udostępnij 🙂 Bo sharing is caring.

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest

matkiupadki

Odkryłam, że dobry ze mnie życiowy kameleon. Tam gdzie jestem wtapiam się w tło i wyciągam z tego nowego, przybranego koloru jak najwięcej potrafię!

 

Poszpieguj sobie i…

Skomentuj - włącz się do dyskusji

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel

2 Responses

Dodaj komentarz

polub, Fajnie tam jest!

Subskrybujemy?
pewnie, że tak!

Robimy zdjęcia?

Ostatnio pisałam też o:

Ciąża i poród

Opieka nad dzieckiem

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie zgadzasz się na to, wyjdź ze strony. Jeżeli dasz radę pogodzić się z tym faktem, kliknij “OK!”. Jeśli chcesz przeczytać o nich więcej przejdź do: POLITYKI PRYWATNOŚCI.