6 tydzień ciąży – mam ogonek
Ledwo dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, a tutaj już połowa pierwszego trymestru? Jeżeli wybrałaś się do lekarza, który wykonał USG pewnie mogłaś już zobaczyć rozwijający się zarodek. Takie badanie można wykonać także w 4 i 5 tygodniu ciąży – ale jedyne co wtedy zobaczysz to czarną kropkę na szarym tle. Lekarz może w tym czasie potwierdzić ciążę na podstawie grubości ścian macicy.
Poziom B-HCG – (beta HCG) Gonadotropina kosmówkowa w ciąży
Według norm laboratoryjnych Alab w 6 tygodniu ciąży (licząc tygodnie od czasu daty ostatniej miesiączki) poziom B-HCG powinien mieścić się w zakresie 158-31795 mlU/ml.
Co się zmienia w 6 tygodniu ciąży?
Lekarz bez problemu określi w tym czasie, czy jesteś w ciąży. Nie ma sensu jednak wybierać się do niego zbyt wcześnie, ponieważ najprawdopodobniej po pobieżnym badaniu zostaniesz poproszona o przyjście za… 2 tygodnie.
Najlepszy czas na wizytę to okolice 8 tygodnia ciąży, ponieważ lekarz z całą pewnością założy wtedy kartę ciąży (pamiętaj, że musisz zadbać o jej założenie PRZED 10 TYGODNIEM CIĄŻY). O tym więcej przeczytasz w tekście 8 tydzień ciąży.
Rozwój dziecka
Bobas wygląda już mniej więcej tak jak na powyższym zdjęciu – ma zatem głowę, tułów, ręce, nogi i… ogonek! Serce zaczęło bić już w okolicach 5 tygodnia, ale nie pompowało jeszcze krwi – na to przychodzi czas już teraz!
Maluszek ma już prawie 5 mm (pomiaru dokonuje się od czubka głowy do końca pupy) – prawdziwy gigant – jego niewielkie rozmiary nie przeszkadzają mu jednak w posiadaniu wątroby i nerek, czy przewodu pokarmowego 🙂
W tym tygodniu tworzą się także nerw wzrokowy i soczewki oczu.
Co u mamy?
Właściwie niewiele się zmienia, poza tym, że jeśli coś dokuczało Ci już w 4 lub 5 tygodniu ciąży, prawdopodobnie będzie Ci dokuczać aż do końca 1 trymestru 😉 Później objawy zmienią się na inne – typowe dla drugiego trymestru. Jeśli nie odczuwasz żadnych ciążowych dolegliwości – ciesz się! Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje. Mówi się też, że co każda ciąża jest inna, ale co do tego mamy mają własne zdanie.
Uwielbiam pisać o tym co ważne dla mnie jako mamy. Zobacz, może i Ciebie to zaciekawi:
- Jaką szkołę rodzenia wybrać? Może ten tekst pomoże Ci podjąć decyzję – jak wybrać szkołę rodzenia
- Przygotowałam dla Ciebie wyprawkę dla mamy do szpitala do pobrania przy zapisie do newslettera – dostaniesz ją jako prezent w pdf
- Kolejna fajna rzecz: wyprawka na maluszka do szpitala (także do pobrania)
- Oraz ostatnia – wyprawka dla noworodka, ale tylko rzeczy najbardziej potrzebne w domu.
- Napisałam też parę słów o tym jak opiekować się kobietą po porodzie
- A tutaj przygotowany przeze mnie ebook o planowaniu snu i karmienia noworodka
- Kilka słów o bezpiecznym śnie noworodka

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł to:
polub Matkiupadki na facebook
śledź naszą rodzinkę na instagramie matkiupadki
zapisz się do newslettera – otrzymasz darmowy ebook o karmieniu i planowaniu snu noworodka oraz listę wyprawkową do szpitala.
Bardzo mi pomożesz udostępniając ten post, lubiąc go na facebook i komentując.
Jeśli nie wiesz czy warto się dzielić tym co piszę, sprawdź kim jestem. Może mamy podobne podejście do życia 🙂
No i koniecznie kliknij te małe, nieśmiałe ikonki które widzisz tutaj z lewej strony pod tym tekstem i udostępnij 🙂 Bo sharing is caring.
Skomentuj - włącz się do dyskusji
2 Responses