7 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży – piękna buzia

 

Dochodzi właśnie do szybkiego rozwoju zarodka. Być może byłaś już na wizycie kontrolnej u ginekologa – w tym czasie lekarz nie powinien już odesłać Cię z kwitkiem i pewnie dostałaś cały stos skierowań na różne badania!

 

Poziom B-HCG – (beta HCG) Gonadotropina kosmówkowa w ciąży

fiolka na krew, mierzenie beta hcg w ciąży

Według norm laboratoryjnych Alab w 7 tygodniu ciąży (licząc tygodnie od czasu daty ostatniej miesiączki) poziom B-HCG powinien mieścić się w zakresie 3697-163563 mlU/ml.

 

Co się zmienia w 7 tygodniu ciąży?

Maleństwo rośnie w bardzo szybkim tempie, coraz lepiej wykształca się łożysko, natomiast Ty możesz zauważyć zmianę w “lekkości” dopinania spodni w pasie. Brzuszka może jeszcze nie widać, ale Ty możesz już poczuć niewielką różnicę.

Powiększająca się macica z początku wypełnia przestrzeń, którą wcześniej zajmował wyłącznie pęcherz – stąd częstsze wizyty w toalecie w tym okresie. Niedługo to się zmieni, by znów pojawić się koło 5 miesiąca ciąży.

Na tym etapie ciąży lekarz potrafi stwierdzić, czy pęcherzyk ciążowy zawiera zarodek (w przypadku pustego pęcherzyka ciążowego mówi się o pustym jaju płodowym). Dla całkowitej pewności najlepiej wykonać to badanie w 8 tygodniu ciąży – wtedy też można powiedzieć już wiele (i precyzyjnie) o wieku ciąży.

 

Rozwój dziecka

dziecko w łonie matki

Bobas podskoczył do góry! Widać go już podczas badania USG, które na tym etapie wykonywane jest dopochwowo. U maleństwa wykształcają się właśnie kończyny, ale także kształtuje się głowa, a w tym: wargi, język, nosek i uszy! Do tego dochodzą żuchwa i szczęka, a także mięśnie twarzy. Maluch, który póki co przypomina niewielką żelkę, jest już coraz przystojniejszy 🙂

Zarodek może mierzyć już nawet 1,2 mm, natomiast pęcherzyk ciążowy ma ponad 2 cm (około 2,5).

 

Co u mamy?


Siódmy tydzień ciąż to wciąż czas kiedy nie zmienia się zbyt wiele poza Twoim samopoczuciem. Tak jak w poprzednich tygodniach: jeśli miałaś jakieś ciążowe objawy, to pewnie teraz utrzymują się lub nieco nasilają. Zwracaj uwagę na to, czy częste wizyty w toalecie nie są związane z bólem lub pieczeniem – infekcja układu moczowego to jedna z “niepisanych” oznak ciąży. Leczenie zazwyczaj jest bardzo proste, infekcja szybko wykryta wymaga zazwyczaj podania żurawiny i spożywania dużej ilości NATURALNEJ WITAMINY C (uwaga: w ciąży wystrzegaj się witaminy C w tabletkach – może ona nawet zaszkodzić).

Ważna sprawa – wizyta u dentysty! Co prawda zęby najlepiej wyleczyć przed ciążą, ale nie zawsze jest to możliwe – szczególnie w sytuacji w której to ciąża powoduje pogorszenie ich stanu. Wzmożone wydzielanie śliny z nieco zmienionym PH oraz zapotrzebowanie maleństwa na składniki, z których będzie budowało swoje kości sprawia, że do Ciebie trafia ich znacznie mniej (lub wręcz Twoje zapasy są uszczuplane). Jest nawet takie powiedzenie: “Jedna ciąża, jeden ząb” 😉 Dlatego idź do dentysty póki nie jest jeszcze źle – możesz podejmować leczenie dentystyczne w ciąży, łącznie z przyjmowaniem znieczulenia (poinformuj dentystę o ciąży, zostanie Ci zaproponowany lepszy preparat). Kategorycznie nie wolno za to poddawać się prześwietleniom RTG.

Ja byłam zmuszona wyrwać zepsuty ząb mądrości w trakcie trwania ciąży. Zarówno dentysta jak i ginekolog byli ze sobą w kontakcie. Obydwoje poinformowali mnie, że stan zapalny pochodzący z bardzo zepsutego zęba jest bardziej szkodliwy dla organizmu mojego i dziecka niż jego usunięcie (ponieważ jedynym skutkiem ubocznym usunięcia zęba może być mój stres). Z tego powodu leczenie zębów wykonuje się w idealnych warunkach do czasu rozpoczęcia 3 trymestru ciąży (z powodu komfortu psychicznego ciężarnej). Co ze znieczuleniem? Dentyści zawsze podają je jedynie miejscowo (nigdy nie trafia ono do krwi), dlatego jest ono całkowicie bezpieczne dla dziecka. Mimo wszystko mój dentysta zapisał mi nazwy preparatu znieczulającego, które zostanie u mnie zastosowane i poprosił o konsultację ginekologiczną. Czułam się naprawdę pewna tego co robię i bardzo zaopiekowana. Wszyscy zadbali o nasze bezpieczeństwo i w ogóle nie bałam się zabiegu.

Uwielbiam pisać o tym co ważne dla mnie jako mamy. Zobacz, może i Ciebie to zaciekawi:

kobieta wskazuje w dół

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł to:

polub Matkiupadki na facebook

śledź naszą rodzinkę na instagramie matkiupadki

zapisz się do newslettera – otrzymasz darmowy ebook o karmieniu i planowaniu snu noworodka oraz listę wyprawkową do szpitala.

Bardzo mi pomożesz udostępniając ten post, lubiąc go na facebook i komentując.

Jeśli nie wiesz czy warto się dzielić tym co piszę, sprawdź kim jestem. Może mamy podobne podejście do życia 🙂

No i koniecznie kliknij te małe, nieśmiałe ikonki które widzisz tutaj z lewej strony pod tym tekstem i udostępnij 🙂 Bo sharing is caring.

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest

matkiupadki

Odkryłam, że dobry ze mnie życiowy kameleon. Tam gdzie jestem wtapiam się w tło i wyciągam z tego nowego, przybranego koloru jak najwięcej potrafię!

 

Poszpieguj sobie i…

Skomentuj - włącz się do dyskusji

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel

2 Responses

Dodaj komentarz

polub, Fajnie tam jest!

Subskrybujemy?
pewnie, że tak!

Robimy zdjęcia?

Ostatnio pisałam też o:

Ciąża i poród

Opieka nad dzieckiem

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie zgadzasz się na to, wyjdź ze strony. Jeżeli dasz radę pogodzić się z tym faktem, kliknij “OK!”. Jeśli chcesz przeczytać o nich więcej przejdź do: POLITYKI PRYWATNOŚCI.