8 tydzień ciąży – wizyta u lekarza
8 tydzień ciąży to najlepszy czas żeby wybrać się do lekarza. Na wizytę zazwyczaj chwilę się czeka, więc warto zadzwonić wcześniej i ustalić datę przypadającą właśnie w tym czasie, czyli w okolicy 8 tygodnia. Choć niektóre kobiety wybierają się na wizytę nieco wcześniej, to w większości lekarz i tak umówi kolejną wizytę na 8/9 tydzień ciąży i dopiero wtedy założy kartę ciąży i zleci konieczne badania. Jeśli na wizyty chodzicie prywatnie – w takiej sytuacji niepotrzebnie zapłacicie podwójnie, dlatego warto w całej tej ekscytacji wziąć głęboki wdech i działać bez pośpiechu 🙂
Czeka Cię pierwsza wizyta u ginekologa w czasie Twojej ciąży? W tym artykule opisałam jak ona wygląda – Jak wygląda pierwsza wizyta |
Te terminy nie tyczą się kobiet, które miały problemy z zajściem w ciążę lub utrzymaniem wcześniejszych ciąż – ale o tym nie muszę pisać. Każda z Was dobrze wie do której grupy należy i jeśli ciąża od pierwszych dni musi być prowadzona pod okiem lekarza, na pewno masz tego świadomość.
Z uporem maniaka będę powtarzać: PAMIĘTAJ – pierwsza wizyta u ginekologa nie podlega “życiowemu zobowiązaniu”. Jeżeli lekarz z jakichkolwiek powodów nie wzbudza waszego zaufania – zmieńcie go. W pierwszej ciąży szukałam lekarza około 3 miesiące, w tym czasie przewinęłam się przez gabinet prywatny, NFZ i “sieciówkowy” (typu Lexmed, Enel-Med). Dopiero w drugiej ciąży od razu wiedziałam czego chcę i w efekcie moją ciążę od początku do końca prowadzi jedna ginekolog-położnik (inna niż w poprzedniej ciąży) i jestem zachwycona.
Poziom B-HCG – (beta HCG) Gonadotropina kosmówkowa w ciąży
Według norm laboratoryjnych Alab w 8 tygodniu ciąży (licząc tygodnie od czasu daty ostatniej miesiączki) poziom B-HCG powinien mieścić się w zakresie 32065-149571 mlU/ml.
Co się zmienia w 8 tygodniu ciąży?
Pierwszy trymestr mija szybciej niż myślisz. Przez pierwszy miesiąc nawet nie wiemy, że jesteśmy w ciąży, a 8 tydzień to już końcówka drugiego miesiąca! Spokojnie – teraz czas troszkę zwolni 😉
Nie czujesz się ostatnio najlepiej i ciąża daje Ci w kość? Podeślij znajomym artykuł o tym Jak pomóc ciężarnej, aby żyło się lepiej! 🙂 |
Między 8 a 13 tygodniem ciąży można już naprawdę dużo powiedzieć o rozwoju maluszka, wykonując specjalistyczne badania USG. Nie dla wszystkich będą one jednak konieczne. W tym czasie usłyszeć można o badaniach “genetycznych” pierwszego trymestru – jest to nic innego jak specjalistyczne badanie USG wykonywane przez wykwalifikowanego ultrasonografa (podpowiedź: to badanie prywatnie kosztuje między 250 a 300 zł – upewnij się, że lekarz, który je wykonuje posiada certyfikat FMF), ma ono na celu między innymi określenie ryzyka wad genetycznych i rozwojowych dziecka. Przyjmuje się, że poszerzone badania płodu wykonuje się głównie u kobiet po 35 roku życia.
Lekko uciskając dół brzucha można poczuć powiększającą się macicę – obecnie będzie wyczuwalna jakby w Twoim brzuchu znajdowała się mała gumowa piłka. Jeśli jesteś bardzo szczupła, zauważysz już uwypuklenie na brzuchu. W pierwszym trymestrze nie przybiera się dużo na wadze. Jeśli jednak na tym etapie bardzo szybko łapiesz kilogramy (w pierwszym trymestrze zazwyczaj nabiera około 3-4 kilogramy) – nieco przystopuj. Pewnie wystarczy zmiana diety, czyli jemy częściej i zazwyczaj więcej, ale za to ZDROWO. Nie chodzi o to by obrosnąć w tłuszcz – puste kalorie nie są zdrowe niezależnie od tego czy w ciąży jesteś czy nie.
Rozwój dziecka
U bobasa wydarzy się teraz niezły sajgon: jego rosnące jelita zostaną na jakiś czas wypchnięte poza brzuch (bo przestają się w nim mieścić), aby po jakimś czasie wrócić na swoje miejsce. Serduszko bije, kości zaczynają twardnieć (póki co mamy do czynienia z chrząstkami, ale kiedy zacznie rozwijać się układ kostny z prawdziwego zdarzenia to przestanie dopiero za 25 lat), rączki i nóżki zwiększają swoją długość, wykształcają się powieki. Intensywnie rozwija się układ nerwowy. Coraz lepiej rozwinięte jest ucho wewnętrzne dziecka.
Co u mamy?
Właściwie trzy możliwe scenariusze – albo wciąż nie widzisz większych zmian lub dolegliwości, albo jest bez zmian i dalej utrzymują się dolegliwości, które pojawiły się wcześniej, albo właśnie się te dolegliwości pojawiają. Trochę się powtarzając mogą to być: bolesność piersi, nudności, problemy z trawieniem, zmęczenie, ospałość, zmiany nastrojów, częstsze oddawanie moczu, zachcianki lub “odechcianki” żywieniowe.
Przeczytasz u mnie także o Przyjmowaniu leków w czasie ciąży |
PS Jeśli wyjątkowo często musisz korzystać w tym czasie z toalety i bywa, że oddajesz bardzo niewielkie ilości moczu lub towarzyszy temu pieczenie, może to być infekcja układu moczowego – potocznie zwana “zapaleniem pęcherza”. Ja takie przyjemności przechodzę zupełnie bezobjawowo (żadnego bólu), dlatego warto powiedzieć o tym lekarzowi, lub w oczekiwaniu na wizytę wykonać “Ogólne badanie moczu” na własną rękę. Koszt takiego badania to maksymalnie 10 zł, a wyniki z powodzeniem możemy pokazać lekarzowi już na najbliższej wizycie. Dolegliwości układu moczowego pojawiają się w ciąży nadzwyczaj często i nie raz słyszałam, że są nazywane ‘kolejnym objawem ciąży’. Zazwyczaj bardzo łatwo je wyleczyć (w początkowym stadium) lekami ziołowymi i żurawiną. Mimo wszystko jeśli masz skłonności do takich zapaleń, lekarz musi o tym wiedzieć, żebyście mogli reagować SZYBKO, a dzięki temu ŁAGODNIE.
Uwielbiam pisać o tym co ważne dla mnie jako mamy. Zobacz, może i Ciebie to zaciekawi:
- Ostatnio pisałam także o tym kiedy i jak zacząć pranie noworodkowej wyprawki
- Jak przygotować starsze dziecko na pojawianie się rodzeństwa
- Napisałam też parę słów o tym w jaki sposób przygotować dziecko do pójścia do przedszkola
- Twojemu mężowi lub partnerowi przysługuje zwolnienie (dwutygodniowe) na opiekę nad Tobą po porodzie. Przeczytaj o tym koniecznie – mężczyzna dostaje w tym czasie wynagrodzenie (działa jak typowe L4)
- A tutaj przygotowany przeze mnie ebook o planowaniu snu i karmienia noworodka
- Kilka słów o bezpiecznym śnie noworodka

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł to:
polub Matkiupadki na facebook
śledź naszą rodzinkę na instagramie matkiupadki
zapisz się do newslettera – otrzymasz darmowy ebook o karmieniu i planowaniu snu noworodka oraz listę wyprawkową do szpitala.
Bardzo mi pomożesz udostępniając ten post, lubiąc go na facebook i komentując.
Jeśli nie wiesz czy warto się dzielić tym co piszę, sprawdź kim jestem. Może mamy podobne podejście do życia 🙂
No i koniecznie kliknij te małe, nieśmiałe ikonki które widzisz tutaj z lewej strony pod tym tekstem i udostępnij 🙂 Bo sharing is caring.
Skomentuj - włącz się do dyskusji
6 Responses