9 tydzień ciąży – wizyta u lekarza
Własnie dobiegamy do końca drugiego miesiąca ciąży, robi się naprawdę poważnie – wkroczyłaś w 9 tydzień ciąży. Przyjmuje się różne reguły obliczania długości trymestrów ciąży, ja na blogu przyjęłam (dla pierwszego trymestru) 4+5+4, czyli 13 tygodniowy pierwszy trymestr ciąży. Więcej o tych podziałach przeczytasz tutaj: Ile trwa ciąża? Oznacza to, że od 10 tygodnia włącznie liczymy okres trzeciego miesiąca ciąży, którego przekroczenie często bywa uważane za okres bezpieczny ciąży. W praktyce rzeczywiście poważne kroki zmierzające do podtrzymania ciąży (jeśli jest ona zagrożona) podejmuje się już w okolicy 3-4 miesiąca ciąży, ponieważ niekiedy na wcześniejszych jej etapach lekarze niewiele mogą zrobić. W związku z tym wiele kobiet czeka na ogłoszenie wieści o oczekiwaniu na nowego członka rodziny jeszcze kilka tygodni.
Poziom B-HCG – (beta HCG) Gonadotropina kosmówkowa w ciąży
Według norm laboratoryjnych Alab w 9 tygodniu ciąży (licząc tygodnie od czasu daty ostatniej miesiączki) poziom B-HCG powinien mieścić się w zakresie 63803-151410 mlU/ml.
Co się zmienia w 9 tygodniu ciąży?
Możliwe, że jesteś już po pierwszej wizycie u ginekologa (pamiętaj o niej! Musisz ją odbyć przed 10 tygodniem ciąży, ponieważ później możesz mieć problemy z otrzymaniem świadczeń finansowych takich jak “becikowe”), na której -jeśli lekarz wykonał USG – usłyszałaś bijące serduszko dziecka. Niesamowite uczucie, no nie? Mimo wszystko 9 tydzień ciąży nie jest okresem burzliwych zmian. U większości kobiet jeszcze nie widać wystającego brzuszka, natomiast spodziewaj się tego w każdej chwili – ten objaw ciąży możesz zaobserwować już na przełomie 3-4 miesiąca ciąży.
Na tym etapie ciąży USG wykonywane jest zazwyczaj dopochwowo, a nie przez powłoki brzuszne. Jest to zupełnie bezbolesne.
Nie masz żadnych objawów ciąży? I bardzo dobrze! Ciesz się tym i nie panikuj. Internet przesycony jest opowieściami, w których “kobieta poroniła tyle i tyle dni od ustania bólu piersi/zmiany fazy księżyca/spojrzenia na kota”. Pamiętaj – każda z nas przechodzi ciążę zupełnie inaczej, natomiast wszelkie podobieństwa dyktowane są wyłącznie przypadkiem, lub typowym dla danego okresu ciąży rozwojem płodu itd. Jeżeli jesteś pod opieką lekarza, słuchaj jego zapewnień co do stanu płodu. Jeśli mu nie ufasz, zamiast przeszukiwać internet – zmień lekarza na lepszego. Żadna internetowa porada nie jest warta Twoich nerwów. Zawsze powtarzam, że wiele kobiet ma tendencje do straszenia innych swoim przypadkiem – nie podając przy tym pełnych informacji o ich stanie zdrowia. Głowa do góry, bez stresu – bo im go mniej, tym zdrowiej dla waszej dwójki 🙂
Rozwój dziecka
9 tydzień ciąży to czas zanikania ogonka! Mimo wszystkim, nie każdemu się to udaje 😉 Zdarzają się przypadki, w których dzieci rodzą się z całkiem dorodnymi ogonkami umiejscowionymi u dołu pleców. My jednak zajmijmy się typowymi przypadkami! Mamy teraz do czynienia z przyspieszonym wzrostem rąk i nóg (wydłużają się i uzyskują możliwość zginania się np. w łokciach). To także czas wykształcania się paluszków, które na USG “genetycznym” w 12 tc zostaną policzone 🙂 Płód zaczyna także obrastać ‘lanugo’ czyli meszkiem, który podobno pomaga zachować dziecku ciepłotę ciała. Następuje także dalsze kostnienie szkieletu maleństwa. Jego głowa nieco się prostuje, widoczna staje się szyja. Dochodzi także do wykształcania się półkul mózgowych oraz dalszej specjalizacji oka dziecka (gdybyś mogła teraz zobaczyć dziecko, byłyby one czarne).
Dziecko zaczyna się intensywnie poruszać, ale jeszcze nie będziesz mogła tego poczuć. Nie martw się – niektóre kobiety czują ruchy dziecka nawet od 14 tygodnia ciąży (w drugiej ciąży potrafią je rozpoznać znacznie wcześniej niż w pierwszej) i często opisują je jako uczucie “rybki pływającej w brzuchu”. Faktyczne niewielkie kopniaki i uderzenia poczujesz koło 20 tygodnia ciąży, natomiast osoby którym pozwolisz na dotknięcie swojego brzucha, muszą poczekać jeszcze chwilkę (Ty odczuwasz ruchy dziecka znacznie intensywniej niż pozostali).
W tym czasie maluszek ma około 2,5 cm długości.
Co u mamy?
No właśnie, co u mamy. Może być różnie. Niektóre kobiety właśnie w okolicach 9 tygodnia ciąży rozpoczynają okres odczuwania wszelkich przyjemnych i nieprzyjemnych symptomów ciąży. Zmianie może ulec wygląd Twojego biustu. Możesz także zauważyć, że poprawiła się jakość twojej cery, wiele osób, będzie mówiło Ci, że świetnie wyglądasz. Nie raz zdarza się, że to właśnie ta poprawa samopoczucia/wyglądu kobiety sprawia, że bliscy z jej otoczenia szybciutko domyślają się, że jest ona w ciąży! Pamiętaj jednak, że to sprawa osobista i nie musisz w żaden sposób odpowiadać na pytania stawiane Ci przez znajomych, do póki nie będziesz na to gotowa. Zawsze można wykręcić się wizytą u kosmetyczki.
Właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? Mogą Cię zainteresować te artykuły:
- Kiedy i jak zacząć pranie noworodkowej wyprawki
- Tekst o początkach karmienia piersią
- Jak przygotować starsze dziecko na pojawianie się rodzeństwa
- A tutaj przygotowany przeze mnie ebook o planowaniu snu i karmienia noworodka
- Kilka słów o bezpiecznym śnie noworodka

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł to:
polub Matkiupadki na facebook
śledź naszą rodzinkę na instagramie matkiupadki
zapisz się do newslettera – otrzymasz darmowy ebook o karmieniu i planowaniu snu noworodka oraz listę wyprawkową do szpitala.
Bardzo mi pomożesz udostępniając ten post, lubiąc go na facebook i komentując.
Jeśli nie wiesz czy warto się dzielić tym co piszę, sprawdź kim jestem. Może mamy podobne podejście do życia 🙂
No i koniecznie kliknij te małe, nieśmiałe ikonki które widzisz tutaj z lewej strony pod tym tekstem i udostępnij 🙂 Bo sharing is caring.
Skomentuj - włącz się do dyskusji
One Response