II trymestr ciąży

Ile trwa drugi trymestr ciąży?

Drugi trymestr trwa dokładnie tyle samo co pierwszy, czyli 13 tygodni i jest to czas pomiędzy 14 a 26 tygodniem ciąży. Przypada zatem na 4, 5 i 6 miesiąc ciąży i w tym okresie znowu nastąpi wiele zmian zarówno w organizmie Twoim jak i maluszka. Nie martw się jednak – ten okres ciąży nazywany jest przez niektórych “miodowym” 🙂

Więcej o długości ciąży i czasie trwania poszczególnych trymestrów przeczytasz tu: Ile trwa ciąża – 280 dni, 40 tygodni, czy 9 miesięcy? – wyjaśniam tu skąd biorą się niewielkie rozbieżności w obliczaniu chociażby dat porodu.

Jak przebiega drugi trymestr ciąży?

W tym czasie Ty i maleństwo jesteście połączeni już w pełni funkcjonującym łożyskiem (za pomocą pępowiny). Od początku ciąży było ważne jaki tryb życia prowadzisz, ale jeśli było coś do poprawy – teraz najwyższy czas przejść na poziom ZEN 😉 To co wydarzy się w Twoim brzuchu w drugim trymestrze ciąży będzie rzutowało na Twoje samopoczucie. Maluszek pod koniec drugiego trymestru zacznie mocno przybierać na wadze i wielkości – odczujesz to przez Twój powiększający się brzuch – dlatego też nie stresuj się, jeśli od czasu do czasu poczujesz ból w okolicy macicy. Ten organ rozciąga się w tej chwili jak szalony. Jeśli będziesz miała wątpliwości – zadzwoń do swojego ginekologa i opisz mu co czujesz. Może to zabrzmi zabawnie, ale bardzo często (częściej niż się wydaje) przyczyną “bólu w okolicy macicy” są ciążowe scysje żołądkowo-jelitowe.

Część kobiet już w tym czasie dostanie pewnie zwolnienie L4 (nie wszystkie czujemy się na tym etapie ciąży wystarczająco dobrze by pracować ). Legendy mówią, że jest ono “100% płatne”, ale faktycznie i tak odciągną Wam od tego podatek, więc nie takie 100% jak je malują 😉

Co u mamusi?

Tutaj przechodzimy do tego co najważniejsze! Brzuch rośnie, a nudności minęły!! Początek drugiego trymestru to moment, w którym powinnaś zacząć nawilżać skórę na piersiach, udach, pupie i oczywiście brzuchu – zmniejszysz wtedy ilość pojawiających się rozstępów. Polecam zaopatrywać się w masło shea z witaminą E i omijać produkty z napisem “dla ciężarnych” – ich cena jest 300% wyższa, a skład dokładnie taki sam. Same sprawdźcie to w najbliższej drogerii!

W drugim trymestrze staniesz oko w oko z:

 • powiększającym się brzuchem
 • znacznie większym przyrostem wagi
 • choć powinny ustąpić nudności, mogą pojawić się trudności ze snem – które tak łatwo nie odejdą
 • powiększający się brzuch może powodować trudności z oddychaniem i spaniem na plecach
 • możesz zaobserwować przyrost chęci do działania i wzrost energii – nie forsuj się jednak – daj sobie też odpocząć 🙂
 • skurcze – zażywaj magnez, który jest zupełnie bezpieczny dla kobiet w ciąży – tę informację potwierdzisz u lekarza lub farmaceuty
 • zwiększonym pragnieniem
 • zgaga – to też wina brzucha – możliwe nawet, ze porcje jakie zjadałaś do tej pory będziesz musiała rozłożyć na mniejsze (za to częściej)
 • pierwsze ruchy bobasa! – nie ma ŻADNEJ reguły co do tego w którym tygodniu mama zacznie odczuwać ruchy dziecka. Wiele kobiet wyśmiewa mamy dzielące się radością z odczuwanych pierwszych ruchów przez 20 tygodniem ciąży – tymczasem w drugiej ciąży większość z nas już dobrze wie znacznie wcześniej, czy to łaskotanie które odczuwamy to bobas, czy bańki w jelitach 😉 Wszystko zależy od Twojej budowy ciała i ułożenia maluszka. Bardzo chude dziewczyny znacznie silniej odczuwają ruchy dziecka, ponieważ nic nie stanowi amortyzacji nawet dla tak małych kopiących nóżek. U innych mam dużą rolę odgrywa np. budowa macicy. Dlatego nie słuchaj innych – słuchaj siebie – w ciąży nie ma zupełnie żadnej innej rzeczy, która mogłaby Cię łaskotać po pęcherzu, więc jeśli to właśnie odczuwasz – to na pewno jest to maluszek 😉

Badania w drugim trymestrze ciąży

Poza standardowymi badaniami zlecanymi praktycznie z wizyty na wizytę dodatkowo wykonasz także:

 • test obciążenia glukozą
 • badanie na przeciwciała anty-Rh – jeśli sama masz krew Rh ujemną
 • połówkowe badanie USG, które skupia się przede wszystkim na budowie serca maluszka
 • cytologię, jeśli nie była wcześniej wykonywana

Mój krótki komentarz

Część, której nie lubię najbardziej – ale jest niezbędna dla zdrowia mamy i malucha – badania w drugim trymestrze ciąży. Nie będę ściemniać i szczerze napiszę, że czas “badań połówkowych” to czas przysparzania przyszłej mamie dużej dozy stresu. Wyniki tych badań mogą okazać się nie takie jakbyśmy chciały, co wiąże się z koniecznością dołożenia sobie kolejnych wizyt u specjalistów. Jeśli o to chodzi, jestem weteranką – w obydwu ciążach zdarzało mi się, że wyniki najważniejszych badań miałam na granicach normy, co skutkowało jeżdżeniem kilka razy w miesiącu na kontrole, dodatkowymi pobraniami krwi, tylko po to, żeby pod koniec ciąży dowiedzieć się, że wszystko było w porządku. Nie zdziwi Was pewnie, że badania swoją drogą, a lekarze swoją – spotkałam się z ogromnym lekceważeniem – ponieważ moje wyniki były na granicy normy. Dla mnie oznaczało to, że nie takie normy straszne, jak je malują.

Wspominam o tym dlatego, że w pierwszej ciąży taka sytuacja bardzo mnie zestresowała – zwyczajnie bałam się konsekwencji wszystkiego co robię. Chcę zwrócić Wam uwagę, ze normy wyników badań dla Polek są niezwykle restrykcyjne, podczas gdy w innych krajach większości z tych badań się nie wykonuje (i nie mówię tu o Zambii czy Kazachstanie, ale USA, Niemczech, Austrii i innych). Dość kontrowersyjne wydaje się też badanie na tak zwaną “krzywą cukrzycową” u kobiet, które nie wykazują podczas badań krwi wahań poziomu glukozy na czczo (w Niemczech badanie to nie jest w ogóle wykonywane w takiej sytuacji – natomiast w Polsce jest to profilaktyka, która spowodowała, że wykrywanie cukrzycy u ciężarnych przekracza wszelkie normy – w efekcie co druga moja znajoma, była cukrzykiem i żadna podczas samokontroli nie miała zaburzonych wyników cukru). Jest to w pewnym sensie dość dyskusyjne postępowanie – niektórzy jednak twierdzą, ze lepiej dmuchać na zimne. Ja jestem nieco odmiennego zdania, ponieważ kobieta przebadana z taką “czułością na normy” musi w ciąży przyjmować wiele leków, które tymczasowo poprawiają jedynie wyniki badań (a niekoniecznie stan zdrowia), natomiast ze skutkami przyjmowania tych chemicznych substancji nasz organizm mierzy się jeszcze przez długie lata po ciąży. Zwracam Wam więc uwagę – nie stresujcie się i porządnie upewniajcie, czy zalecane przez lekarza postępowanie nie jest radykalne. Ciąża to nie choroba, a człowiek nie jest zlepkiem norm – lekarz musi dokładnie poznać wasz stan zdrowia zanim podejmie działanie – upewnijcie się, że tak jest.

PS Zachęcam tylko do krytycznego myślenia – pamiętaj że wskazania lekarza są najważniejsze – mimo wszystko, to Ty jesteś odpowiedzialna za siebie i dziecko. Jeśli masz wątpliwości, zasięgnij drugiej opinii specjalisty – przejmij kontrolę! Masz do tego pełne prawo

Zapisz się do szkoły rodzenia!

Drugi trymestr to odpowiedni czas, żeby zapisać się do szkoły rodzenia. Dlaczego tak wcześnie? W zależności od szkoły, którą wybierzemy oraz czasu wyboru szkoły możemy spotkać się z sytuacją, w której zabraknie dla nas miejsc. Piszę to z własnego doświadczenia (moje znajome, które rodziły dwa miesiące przede mną dzwoniły do mnie kiedy byłam w 10 tygodniu ciąży i ostrzegały, że kolejne zapisy dopiero na “za 5 miesięcy” – jedna z nich urodziła przed zakończeniem). Żeby zorientować się jak wygląda sytuacja w Twoim mieście zwyczajnie zadzwoń do różnych szkół rodzenia i zapytaj na kiedy planowane są rejestracje, lub od którego tygodnia ciąży przyjmują zgłoszenia od ciężarnych. Ważne jest też żeby zapytać, czy w zajęciach może uczestniczyć mąż/partner/osoba towarzysząca (nie każda chce rodzić z mężczyzną! Jest wiele kobiet, które chodzą na zajęcia z mamą, przyjaciółką lub doulą).

Na temat wyboru szkoły rodzenia przeczytasz tutaj: Jak wybrać szkołę rodzenia i czy warto?

A o tym Jak wyglądają zajęcia w różnych szkołach rodzenia oraz spis wszystkich Krakowskich szkół znajdziesz w tym linku.

 

Początki kompletowania wyprawki

Z racji tego, że większość ciężarnych najlepiej czuje się podczas drugiego trymestru ciąży właśnie w wtedy najlepiej zabrać się za kompletowanie wyprawki i przygotowywanie domu na przyjście malucha. Nie podchodź do tego na szybko i pamiętaj, że nawet po urodzeniu dziecka będziecie mieć czas żeby dokupić mnóstwo rzeczy. Plusem wcześniejszego rozpoczęcia robienia tych ważnych zakupów jest rozłożenie kosztów na mniejsze części. Wyprawka to naprawdę spory wydatek, dlatego warto kompletować ją na raty. My z mężem podeszliśmy do problemu tak: najpierw drogie/duże rzeczy, czyli wózek, łóżeczko, pościel, wanienka, przewijak, fotelik samochodowy, jakaś dodatkowa komoda na ciuszki dla dziecka, potem dopiero znając płeć dziecka, szacowaną wagę itp – ciuszki, kosmetyki, kocyki i inne.

Więcej o wyprawkach – o tym jakich zakupów dokonać i co jest faktycznie przydatne oraz listy wyprawkowe do druku znajdziesz tu: Listy wyprawkowe dla mamy, taty i dziecka

Do zrobienia

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie zgadzasz się na to, wyjdź ze strony. Jeżeli dasz radę pogodzić się z tym faktem, kliknij “OK!”. Jeśli chcesz przeczytać o nich więcej przejdź do: POLITYKI PRYWATNOŚCI.