Na pytanie postawione w tytule tego wpisu czuję się zobowiązana odpowiedzi udzielić już na samym początku mojego tekstu, żeby zwyczajnie nie wodzić Was za nos. A więc czy warto? Odpowiedź brzmi: Tak! Warto!
O mojej motywacji i sile do działania
Tego bloga tworzyłam z myślą o sobie i choć brzmi to samolubnie, to wcale takie nie jest. Pisać chciałam dla takiej dziewczyny jak ja: młodej mamy, świeżynki w swojej nowej roli, która na bieżąco zmaga się z najróżniejszymi nowymi sytuacjami w życiu. No i w związku z tym na bieżąco bywa zdezorientowana tym co się w okół dzieje. Robić cos po raz pierwszy nie jest łatwo – tak jest z pierwszą miłością, pierwszą pracą, pierwszym dzieckiem i.. prowadzeniem pierwszego bloga.
Z racji tego, że jest to tekst o tym czy moim zdaniem warto takiego bloga prowadzić, nie mogłam pominąć kwestii mojej motywacji. Na początku założyłam, że będzie to blog o rodzicielstwie i ciąży (a z czasem, kiedy poznam już swojego czytelnika także o czymś więcej). Miejsce gdzie dam upust temu, co uważam w sobie za zaletę – czyli trzeźwe myślenie i przekuwanie tych trzeźwych myśli w słowa i w tekst. Jestem osobą, która lubi wspierać innych – lubię myśleć, że nie są to puste słowa, co udowadniam w swojej pracy. Swoje wsparcie chciałam tutaj przekazać za pomocą opisu swoich doświadczeń. Szczerze i bez cenzury napisać o tym, co dla niektórych jest tabu – czyli jakie TAK NAPRAWDĘ jest rodzicielstwo i bycie mamą i tatą… I czy istnieje życie po porodzie 🙂
Widzę już komentarze hejterów (choć najwięcej ich na facebooku, bo tutaj za daleko zaglądać), w których piszą “Spoko, że odkryłaś jak to jest być rodzicem, masz sposób na wszystko i jesteś idealna – na zdjęciu Twojego dziecka sprzed tygodnia widać, że ma niedociągnięte pasy w foteliku samochodowym – wyrodna matko – Pozdro!”. I właśnie dlatego tu jestem. Jestem wyrodna i wiem, że wiele moich i waszych znajomych myśli o sobie tak samo. Każdy lekarz mówi co innego, każdy wychowawca co innego, każdy ginekolog co innego, a Ty teraz podejmij decyzje – i lepiej żeby była dobra. Pamiętaj – nie zepsuj sobie dziecka!
Ja jestem zwolenniczką psucia dzieci. Daje sobie wolność w popełnianiu błędów i przepraszaniu za nie. Daje sobie miejsce na bycie dobrą i złą mamą. Wyspaną i niewyspaną. Nieuczesaną i nie umytą i uczesaną i też nie umytą (nie osądzajcie – przy dziecku to jedyna czynność, na którą faktycznie czasu nie ma 😉 ). Piszę, bo chcę, żeby każda i każdy z Was wiedział, że nie jesteście tacy beznadziejni sami – prawdopodobnie jest nas tylko dwójka, może trójka. Wszyscy inni pozjadali już maksimum rozumów i wiedzą wszystko o “tolerancyjnym i bezstresowym rodzicielstwie bliskości” i pewnie, ze tylko moje i Twoje dziecko płacze! To, że było Was tak wielu drodzy Czytelnicy jest dla mnie największa miarą sukcesu.
Poniżej znajdziecie opis mojego procesu zakładania bloga od darmowego wordpressa do zakupu domeny i przeniesienia się na własny hosting oraz jak wielu czytelników przyniosły mi te niemalże dwa tygodnie.
Proces zakładania bloga i dążenie do jego obecnej formy
W pierwszym tygodniu funkcjonowania mojego bloga używałam darmowej witryny na wordpress.com. Chwilę przetestowałam także googlowy serwis Blogger, ale ja pragnęłam więcej od życia w kwestii projektu bloga, który chciałam wykonać sama. Pomyślałam sobie, że im więcej mnie w mojej stronie tym bardziej autentycznie. Zasiadłam więc do pracy nad wymyśleniem dobrej nazwy i rozkręceniem wordpressa… Ustawiłam przyjazny czytelnikom motyw i zabrałam się za pisanie o sobie, o tym po co piszę, jak nawiązać ze mną kontakt. Zaraz po tym postanowiłam stworzyć kilka wartościowych tekstów (w myśl powtarzanej w całym internecie zasady “content is king”). Także uważam, że jak się pierdoły piszę to i publiczność pierdoła, dlatego jest to dla mnie bardzo ważne, żeby moje teksty dało się czytać i żeby one faktycznie o czymś “mówiły”. Moim celem było utworzenie 10 wpisów – jednego wpisu na dzień, po to żeby czytelnik miał się na czym skupić, kiedy do mnie zajrzy już na samym początku funkcjonowania strony. Udało się to osiągnąć znacznie szybciej. Mam 8 miesięcznego bobasa więc pisałam jak szalona kiedy tylko ona chodziła spać. W trakcie przeglądałam blogi osób, które są bardziej poczytne od mojego 😉 Nie skupiłam się jednak na analizowaniu blogów “parentingowych”, ponieważ nie interesują mnie blogi zawierające tony płatnych recenzji (nie mam zupełnie nic przeciwko reklamie, ale kurcze bez przesady 😉 Chciałam zamieścić tu pare szumnie zwanych recenzji, ale tylko tego co sama używam). Dlatego skupiłam się na blogach, które lubię, takich jak jakoszczędzaćpieniądze.pl Michała Szafrańskiego, ponieważ chciałam bliżej przyjrzeć się temu jak on swoją autentyczność przelewa na bloga.
Czy to już jest marketing?
Moja strategia marketingowa polegała na zdobyciu możliwie jak największej ilości wyświetleń w momencie kiedy na blogu było niewiele treści… Chciałam w ten sposób sprawdzić czy to JAK pisze jest dobrze odbierane. Podekscytowana pierwszymi czytelnikami dołączyłam do grup blogerskich na facebook i przez ostatnie dwa tygodnie to na nich opiera się moja promocja bloga. Poza tym od razu założyłam fanpage na facebook do którego dołączyli moi znajomi.
Kilka liczb i cyferek – czyli 2,5 tysiąca wyświetleń w tydzień. Dzięki że ze mną jesteście!
Domena i hosting
Widząc rosnącą liczbę zainteresowanych w pierwszym tygodniu życia bloga i odbierając sporą liczbę bardzo miłych wiadomości od Was postanowiłam, że nieważne czy jest mi pisany sukces blogerski życia – uwielbiam dla Was pisać, więc zabiorę się za to na poważnie. Za 12,50 zł wykupiłam domenę na zenbox.pl, wraz z mężem wyszukaliśmy ofertę dobrego i taniego hostingu (skorzystaliśmy z mydevil.net – rok hostingu wykupiony za 75 zł) i na tym etapie zakończyłam wydatki. Przeniosłam swoją stronę z worpress.com na wordpress.org za pomocą importowania treści i pomimo, że nie zrobiłam tego profesjonalnie i tamte wyświetlenia poszły w niepamięć, zachowałam jednak wszystkie swoje poprzednie wpisy.
Wzrost liczby odwiedzin na blogu
Wiedząc, ze będę chciała swoje blogerskie początki opisywać na bieżąco wykonałam bardzo słusznego merytorycznie screena 😉 Tak przedstawiały się odwiedziny na blogu w pierwszym tygodniu jego życia, czyli od czasu odpalenia 31 lipca 2017 roku:
Na wykresach jasnym kolorem zaznaczone są wyświetlenia, a ciemnym liczba odwiedzających. Zazwyczaj odwiedzający moją witrynę czytelnicy przeglądają 2 lub 3 wpisy. Czas od 10 sierpnia to okres przenoszenia bloga na własną domenę. Jak widać do dziś ktoś na niego zagląda, choć zamieściłam tam stosowną informację o przekierowaniu 🙂
Ciekawe jest to, że 9 sierpnia do sieci trafił tekst, który z powodu mojego przeoczenia nie zawierał na końcu artykułu linków przekierowujących do kolejnych. Nikt zatem nie skorzystał z bocznego paska i wyświetleń było dużo mniej.
Tutaj ten sam tydzień w podsumowaniu całościowym:
Przeniesienie na własną domenę
A tak w kolejnych dniach z przerwą na przeniesienie się na swoją domenę:
I dla ułatwienia w całości:
Podsumowując ruch na stornie jaki udało się uzyskać od 31 lipca do 14 sierpnia to:
- 3422 wyświetlenia
- 1679 odwiedzających
Obecnie nie stosuję jeszcze żadnych bardziej zaawansowanych statystyk, korzystam z tych udostępnionych mi przez wordpress. Niestety nie dam rady nauczyć się wszystkiego na raz, także po kolei 🙂
Rola Facebooka
Na dzień dzisiejszy po 2 tygodniach funkcjonowania mojego fanpage na facebook jest tam zapisanych 186 osób, z których połowa to moi znajomi (dwa lata później jest już 3 tysiące). Niestety facebook poradził sobie z takimi jak ja (no i z ogromną ilością treści – zwanej profesjonalnie przez blogerów contentem – czego się niedawno nauczyłam!) i wyświetla za darmo zaledwie ułamek publikowanych przeze mnie treści. Nie chcąc jednak jeszcze inwestować w tę formę promocji (planuje to w przyszłości, gdy treść na blogu da Wam chociaż pół godziny rozrywki przy jednym posiedzeniu) musiałam postarać się o widoczność moich postów w sieci RĘCZNIE. Podróżuję więc po internetowych labiryntach facebooka i udzielam się na grupach zainteresowanych tematem. Nie daje mi to może tysięcy wyświetleń dziennie, ale setki jak najbardziej. Obecnie 95% ruchu na moim blogu to ruch przekierowany z facebooka i zamieszczanych tam postów.
Wpisy gościnne
Jako że pisanie przychodzi mi z łatwością (po prostu to lubię) szybko zgłosiłam się na ochotniczkę do napisania gościnnego tekstu na innym blogu (o czym więcej już wkrótce). Przeanalizowałam treści jakie zamieszcza “koleżanka po fachu” i uznałam, że mamy ze sobą wiele wspólnego. Cieszę się, że mogłam napisać ten tekst i że nawiązałam tę współpracę. Daje mi to poczucie celowości mojego działania (które w chwilach zwątpienia jest potrzebne).
Inne soszial serwisy 😉
Poza tym zauważyłam, że prowadzenie bloga parentingowego i lifestylowego, a po polsku i po ludzku o rodzicielstwie i stylu życia, wymaga posiadania Instagrama 😉 Założyłam i raz na sto lat ktoś kliknie w odnośnik z tej właśnie strony. Niech będzie 🙂
Jakich programów i serwisów używam do prowadzenia bloga (wydając na to 0 zł)
Po tym jak pokonałam wszelkie, można by rzec, programistyczne trudności stawiania strony na wordpress (dzięki internetowym tutorialom sama opanowałam działanie serwera, stworzyłam bazy danych na których będzie przechowywany mój CONTENT 🙂 i z pomocą męża zainstalowałam wordpress’a – przyszedł czas na opracowanie graficzne strony. Tym także zajęłam się samodzielnie.
Motyw strony
Stronę ukończyłam w dwa dni. Korzystałam z wizualnych edytorów stron, tak zwanych “drag and drop” (użyłam ELEMENOTOR i STYLE PRESS oraz wiele stworzonych dla nich wtyczek) gdzie do minimum ograniczyłam pisanie jakiegokolwiek kodu (choć coś tam dukam na własne potrzeby).
Grafiki i zdjęcia na stornę
Przepięknych grafik na chwilę obecna dostarcza mi własna galeria prywatnych zdjęć oraz darmowy serwis PEXELS. Poza tym kilka fajnych grafik udało mi się samodzielnie stworzyć za pomocą darmowego edytora grafiki CANVA – między innymi tam projektowałam swoją grafikę z nagłówka strony, co obecnie traktuję jako takie swoje małe logo/szyld 😉
Subskrypcja
Do tworzenia listy subskrybentów używam również darmowego MAILCHIMP, ale nie jest ona obecnie zbyt duża (choć mam już 3 zapisanych czytelników – i nie są to moi znajomi ani rodzina! bo z nimi mam sześcioro…). Obecnie (po 2 latach od napisania tego tekstu) używam Mailerlite.
Podsumowując chciałam Wam wszystkim bardzo podziękować. Uwielbiam pisać, a wy czytając dajecie mi dużo motywacji. Mam nadzieje, że to co tutaj opisałam pomoże jakiejś zagubionej w hostingowym gąszczu duszyczce. Jeśli macie jakiekolwiek pytania lub wskazówki – śmiało piszcie w mailu lub w komentarzach! Na pewno odpowiem 🙂
Czy warto? Jasne, że tak 🙂 Do póki będzie sprawiało mi to radość, a Wam przynosiło choć trochę przydatnych treści. Jeszcze raz dzięki 🙂
Sylwia
Uwielbiam pisać o tym co ważne dla mnie jako mamy. Zobacz, może i Ciebie to zaciekawi:
- Ostatnio pisałam także o tym kiedy i jak zacząć pranie noworodkowej wyprawki
- Jak przygotować starsze dziecko na pojawianie się rodzeństwa
- Napisałam też parę słów o tym w jaki sposób przygotować dziecko do pójścia do przedszkola
- Jak wygląda adaptacja przedszkolna okiem mamy i nauczycielki przedszkolnej
- A tutaj przygotowany przeze mnie ebook o planowaniu snu i karmienia noworodka
- Kilka słów o bezpiecznym śnie noworodka

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł to:
polub Matkiupadki na facebook
śledź naszą rodzinkę na instagramie matkiupadki
zapisz się do newslettera – otrzymasz darmowy ebook o karmieniu i planowaniu snu noworodka oraz listę wyprawkową do szpitala.
Bardzo mi pomożesz udostępniając ten post, lubiąc go na facebook i komentując.
Jeśli nie wiesz czy warto się dzielić tym co piszę, sprawdź kim jestem. Może mamy podobne podejście do życia 🙂
No i koniecznie kliknij te małe, nieśmiałe ikonki które widzisz tutaj z lewej strony pod tym tekstem i udostępnij 🙂 Bo sharing is caring.
Skomentuj - włącz się do dyskusji
69 Responses
Fajne podsumowanie! I szczerze gratuluję takich statystyk, to prawdziwy sukces! 🙂
Bardzo dziękuję, działam dalej 🙂
Zazdroszczę statystyk. Ja miałam najwięcej 140 wejść dziennie, a prowadzę bloga od dwóch miesięcy. A fanpage zalajkowało 112 osób ?
Okupione mnóstwem promowania bloga. Kiedyś przeczytałam, że jeśli masz czas pisać codziennie, to oznacza, że za mało promujesz. Wzięłam to sobie do serca. Pisać to jedno, ale trzeba ruszyć coś, żeby inni czytali. 🙂
Takie wyniki w tak krótkim czasie – gratuluję
Dziękuję i zapraszam częsciej 🙂
Świetne porady! Życzę samych sukcesów !
Dzięki!
Gratulacje i oby tak dalej 🙂
Dzięki, będę się starać utrzymać poziom 🙂
Samych sukcesow zycze. 🙂
Bardzo dziękuję 🙂
Trzymam kciuki za dalsze sukcesy.
Jak ktoś już w komentarzu napisał – zrobiłaś dobry reaserch i od razu wiedziałaś gdzie publikować swoje linki, żeby rozkręcić ruch na blogu. Ja do tego dochodziłam powoli i stopniowo. A Ty widzę, że i grupy blogowe i newsletter 🙂
W samym wpisie, w szczególności podoba mi się zdanie: “Jestem wyrodna i wiem, że wiele moich i waszych znajomych myśli o sobie tak samo” 🙂 Przybij piątkę, ja się nawet wyrodną nazwałam 😀
No bo niestety tylko my popełniamy błędy, a inni stosują “rodzicielstwo bliskości”
No i ja też je stosuję 🙂 Czasem bardziej, czasem mniej, czasem nie mam cierpliwości 🙂 Ale nigdy nie piszę, że jestem tylko i wyłącznie RB (rodzicem bliskości) biegającym boso po łące pełnej kwiatów bo tak nie jest 🙂 Rodzicielstwo to nieustanna próba naszych charakterów i ustawiczna nauka 😀
Wow! To naprawdę duży sukces! Życzę powodzenia i trzymam kciuki 🙂
Dziękuję 🙂
Bardzo praktycznie ? I dobre wyniki! Gratulacje, oby tak dalej ?
Dziękuję! Jestem z nich jedynie w “części” dumna – są okupione dość ciężką pracą i dużym współczynnikiem odrzuceń strony. Mam nadzieje, że w przyszłości będą podstawą do tego, a by wyszukiwarka google zaufała moim treściom 😉
Odrzucenia strony są normalne przy promocji na fb. Każde wejście bez kontynuacji jest odrzucane. Rada na to tylko jedna- dużo podlinkowywać.
Mówisz o linkowaniu w swoich artykułach, tak?
Tak, linkowaniu do siebie, by czytelnik został na dłużej. Jak kliknie w twoje dwa to już jest ślad po nim.
Bardzo rzetelnie napisałaś ten artykuł i to jest dowód na to, co o sobie napisałaś.
Dziękuję i mega miło mi to czytać! Lubię myśleć, że to co o sobie myślę przekuwam w czyn 😉
Warto prowadzić:) nawet dla smej siebie:)
Haha, ale wtedy to już chyba pamiętnik 😉
Taki wynik w dwa tygodnie? Gratuluje, na prawde swietnie ci idzie. Oby tak dalej. Az mnie troszkę zazdrość wzięła
Okupione ostrym reklamowaniem, odpuszczam trochę, żeby strona zdążyła nabrać “znaczenia” dla googla 🙂
Super osiągnięcia w blogosferze w tak krótkim czasie! 🙂 Dodało mi to trochę motywacji do pisania, a raczej do jak najmniejszych przerw 🙂
Hahaha, nie wiem jeszcze czy to dobra droga, ale możliwe ! 😉
Szybko się rozwijasz 🙂 tylko pogratulować, bo statystyki bardo dobre. Tak trzymaj 🙂
Dzięki, na pewno będę dalej pracować 🙂
Super, gratuluję! Świetny wynik ale co ważniejsze – super energia od Ciebie bije <3
Wow, dzięki za te słowa 🙂 Zależy mi, żeby właśnie taką energię przekazywać!
Gratuluję! Zrobiłaś świetne rozeznanie i od razu niemal wies gdzie uderzać. Trzymam kciuki! Wielu czytelników, odslon i przede wszystkim przyjemnego pisania:)
Dzięki – zawsze uważałam, że cokolwiek robisz, trzeba się do tego od razu zabrać porządnie 🙂
Każde wyświetlenie cieszy i każda aktywność ze strony odbiorców przysparza radości.
Jasne 🙂
Bardzo ciekawe informacje dla początkującej blogerki 🙂
Super, że się przydały!
Gratuluję i wielu sukcesów w przyszłości 🙂
Dzięki 🙂
gratulacje;P ja tam na szczęście nie przywiązuję uwagi do cyfr. Szkoda mi na to czasu. Mam zajebiste życie, a blog to tylko rozrywka;)
Dla mnie poza rozrywką liczy się też to, czy ktoś go czyta – bo nie piszę tego dla siebie (ja to już wiem i sobie to pomyślałam 😉 ).
Ale rozumiem takie podejście w 100% – mimo wszystko moja intencja w tworzeniu tej strony jest inna: przysparzanie mi radości – to ważne, ale celem było wspieranie i bycie dla kogoś 🙂
Rewelacyjny wynik, gratuluję i życzę dalszych sukcesów w blogowaniu.
Dziękuję pięknie i będę się starać ;))
Gratuluję! Trzymam kciuki i tu zostaję 🙂
Wow, super 🙂 Bardzo mi miło 😉
Super wynik 🙂 gratulacje 🙂
Dzięki, trzeba działać! 😉
Gratuluję 😉
Dziękuję!
To bardzo dobry wynik jak na młody blog 🙂 Powodzenia!
Dzięki, ruszam do przodu! 😉
Byle do przodu, byle się rozwijać 🙂 Bardzo ciekawy blog, będę zaglądać!
Wow, dziękuję! Zachęcam do zapisania się do newslettera – piszę bardzo rzadko, ale bardzo wartościowo 😉
o! Widzę kolejna fajna stronka z darmową grafiką, co do przejścia na swoją domenę to jeszcze sie waham
Nie ma się co zastanawiać, ale możliwe, ze będzie przy tym potrzebna pomoc jakiego programisty/informatyka 🙂 Ale myślę, że kogoś takiego każdy w swoim otoczeniu znajdzie. A koszty w skali roku są niskie. Akurat teraz trwa promocja na hosting w MyDevil – dlatego tam się usadowiłam 😀
Super wyniki ! Sama zastanawiam się nad własną domeną, ale jakoś boję się zacząć …
Nie ma czego, bo kasa do wyrzucenia nie jest aż tak ogromna 😉 Stronę wordpress można tak samo zbudować samodzielnie na wordpress.org przy pomocy znnych z wczesnej motywów a usługa blogger gwarantuje to praktycznie w takim samym zakresie. 🙂 Ja polecam kupować domene na zenbox, bo oni sami rozwiazuja jakieś programistyczne problemy nawet o 2 w nocy – są dostępni 24/7 (np ustawiają numery serwerów DNS dla Blogger, na wordpress nie trzeba tego robić).
Super Sylwia! Oby tak dalej! Ja dalej czytam z zaciekawieniem! Dla mnie ten blog jest ogromnie ważny (mimo, ze jeszcze dzieci nie mam) ale w przyszłości przygotowując się do roli rodzica będę wracać do wielu informacji. Fajnie jest też poznać perspektywe jak to jest być rodzicem i jak początki rodzicielstwa wyglądają. Dzięki, że piszesz!
Dziękuję! Będę działać 🙂
Serdecznie Co gratuluję i trzymam kciuki za kolejne sukcesy ??
Bardzo dziękuję 😉
Dzięki 🙂