Ile trwa ciąża – 280 dni, 40 tygodni, czy 9 miesięcy?

Wiele kobiet zastanawia się, dlaczego niektórzy liczą ciążę w tygodniach, inni w dniach, inni w miesiącach (i to różnie – raz mówią 9, raz że 10), a jeszcze inni twierdzą, że ciąża powinna trwać 38, a nie 40 tygodni – i co najlepsze: wszyscy mają rację! Skąd te rozbieżności? Już tłumaczę!

Ile trwa ciąża?

Odpowiedź na to pytanie jest nieco zagmatwana, ale zawsze sprowadza się do jednego, czyli do jak najbardziej precyzyjnego wyznaczenia terminu porodu. Z tego artykułu dowiesz się na ile jest to możliwe.

Reguła 40 tygodni

Najprościej można powiedzieć, że ciąża trwa 40 tygodni. Taki okres czasu będziemy brali pod uwagę odliczając wiek ciąży OD DATY OSTATNIEJ MIESIĄCZKI – co oznacza, że wliczamy do trwania ciąży czas przed zapłodnieniem, czyli kilkanaście dni wędrowania plemników do komórki jajowej, a następnie wędrówkę zygoty (czyli zapłodnionej komórki jajowej) na swoje miejsce w macicy. Przyjmuje się, że u kobiety, która miała cykle 28 dniowe (a jest takich ponoć dużo – ja sama nie znam 😉 ) ten okres “wędrówki” trwa 2 tygodnie. Faktycznie więc maluszek rośnie “zagnieżdżony” przez 38 tygodni, ale nie można pominąć tak łatwo etapu, w którym komórka już zapłodniona przemieszczała się na swoje miejsce i dochodziło do ogromnych zmian w jej budowie (komórka dzieli się i rośnie jeszcze przed zagnieżdżeniem w macicy).

Coś więcej o porodzie? Cesarskie cięcie bez cenzury!

Co więc mamy mówić rodzinie, znajomym i lekarzowi, który zapyta nas o tydzień ciąży? Najprościej: liczymy 40 tygodni od daty ostatniej miesiączki – nigdy nie odliczając tych 2 tygodni od zapłodnienia do zagnieżdżenia. Jeśli ostatnia miesiączka wypada 1 marca to 29 marca jest 4 tydzień ciąży (choć nikt nas o to nie zapyta na tym etapie, bo zazwyczaj sami nie jesteśmy jeszcze świadomi, że ciąża to fakt autentyczny 😉 ). Innymi słowy każdy kto twierdzi, że ciąża trwa 38 tygodni odlicza jej trwanie tylko od czasu zagnieżdżenia w macicy, pomijając czas kiedy bobas rósł jeszcze jako komórka!

Wiek płodu a wiek ciąży?

Tutaj warto krótko wspomnieć o tym, czego już się pewnie domyślacie: kiedy ktoś mówi “wiek płodu” to 8 tygodni (chcąc nas wkurzyć wprowadzając mały zamęt 🙂 ) pomija czas od zapłodnienia do zagnieżdżenia, natomiast mówiąc “wiek ciąży” bierze pod uwagę całość – od ostatniej miesiączki do narodzin. Mówiąc “9 tydzień ciąży” lekarz ma na myśli wiek ciąży, a nie płodu.

Reguła 10 miesięcy

Zdarza się, że usłyszmy, że ciąża trwa 10, a nie 9 miesięcy. Jest to dość trafne stwierdzenie, ponieważ miesiące umownie dzielone są nierówno, przez co mają różną długość dni. Przyjęto zatem, że ciążę na miesiące można podzielić zakładając, że każdy miesiąc trwa 28 dni (tak zwane miesiące księżycowe). Wtedy wychodzi nam równo 280 dni – co daje 40 pełnych tygodni 🙂

 

Reguła 9 miesięcy

Dlaczego mówimy, że ciąża trwa 9 miesięcy kalendarzowych? Na to pytanie można odpowiedzieć tylko tak: miesiące w roku trwają od 4,5 do 5 tygodni. Licząc ciążę skokami od dnia ostatniej miesiączki “OM” (czyli jeśli dzień OM to 1 marca, kolejny miesiąc mija 1 kwietnia, kolejny 1 maja itd. to 9 miesięcy wyjdzie nam o miesiąc za wcześnie) zabraknie nam ponad 4 tygodni. Licząc pełnymi 5 tygodniowymi miesiącami – wychodzi za dużo – urodziłybyśmy o prawie miesiąc po terminie. Takie nieprecyzyjne obliczenia uśredniono zatem i umownie mówimy “9 miesięcy”.

Trafniej więc wprowadzić jakiś bardziej precyzyjny podział, dlatego też ciążę dzielimy na 3 trymestry (które nie są jednakowej długości):

  • Trymestr I: od 1 do 13 tygodnia ciąży (“tc.”) – 1, 2, 3 miesiąc, czyli: 4 tygodnie + 5 tygodni + 4 tygodnie = 13 tygodni
  • Trymestr II: od 14 do 26 tc. – 4, 5, 6 miesiąc – podobnie jak wyżej: 5 tygodni + 4 tygodnie + 4 tygodnie = 13 tygodni
  • Trymestr III: od 27 do 40 tc. – 7, 8, 9 miesiąc – tutaj mała zmiana: 5 tygodni + 5 tygodni + 4 tygodnie = 14 tygodni

Reguła Naegelego

Jest to reguła obliczania daty porodu, która stanowi podstawę kilku powyższych – opracowana przez Franz’a Neagele’go. Termin porodu obliczamy tak = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok. Ile trwa ciąża według tego naukowca? W ten sposób uzyskujemy okres równych 40 tygodni.

Najważniejsze założenia reguły to:

  • Reguła zakłada, że owulacja nastąpiła 14 dnia cyklu i że cały cykl trwa 28 dni.
  • Reguła zakłada, że czas trwania ciąży wynosi 40 tygodni (280 dni) od pierwszego dnia ostatniej miesiączki lub 266 dni od owulacji.

W takiej formie reguła nie sprawdza się u kobiet, które mają nieregularne cykle.

Problemy z wyznaczeniem wieku ciąży

Zdarza się, że kobieta nie zna daty ostatniej miesiączki, lub jej cykle są bardzo nieregularne. Lekarz ginekolog jest w stanie określić datę porodu na podstawie USG wykonanego przed 14 tygodniem ciąży, zazwyczaj przyjmuje się na to okres od 8 do 12 tc. Mamy więc około miesiąc żeby złapać maluszka w dobrym momencie! Skąd lekarz będzie wiedział który to dokładnie tydzień ciąży? Stąd, że dzieci do 13 tc. rozwijają się praktycznie identycznie – co do milimetra. Lekarz widząc taką małą fasolkę zbada jej wymiary i bez problemu co do dnia wyznaczy termin porodu – pamiętaj tylko o wyborze ginekologa, która zna się na wykonywaniu USG (nie każdy robi to wystarczająco poprawnie!). O wyborze dobrego lekarza przeczytasz tutaj: Jak wybrać ginekologa prowadzącego ciążę?

Wiek ciąży a termin porodu

Wyznaczanie terminu porodu według opisanych wyżej założeń może być w miarę precyzyjne tylko jeśli jest połączone z badaniem ultrasonograficznym, podczas którego lekarz potwierdzi wiek ciąży. Jeszcze bardziej szczegółowo wyznaczymy go znając datę zapłodnienia, lecz nie oszukujmy się – nie jest to częste zjawisko.

Badania wykazują, że tylko 4% kobiet rodzi dokładnie w terminie wyznaczonego porodu, 70% rodzi w ciągu 10 dni od szacowanej daty. Pozostałe 26% może spotkać się z rozbieżnością nawet do 5 tygodni, czyli urodzi najpewniej między 38, a 42 tygodniem ciąży. Skąd te rozbieżności? Wszystko zależy od organizmu, długości trwania cyklu kobiety, czy też od ilości i czasu wydzielania się w jej organizmie progesteronu. Więcej na ten temat przeczytasz w bardzo fajnym artykule na blogu Mataja: Dziś urodzę! Termin porodu a rzeczywistość.

Macie jakieś pytania? Piszcie! Jak nie macie pytań – też piszcie. Lubcie też fanpage na facebook, ponieważ właśnie powstaje mój największy projekt: Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu <- zobacz jaki ładny! Dam znać, jak zostanie opublikowany!

Sylwia

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest

matkiupadki

Odkryłam, że dobry ze mnie życiowy kameleon. Tam gdzie jestem wtapiam się w tło i wyciągam z tego nowego, przybranego koloru jak najwięcej potrafię!

 

Poszpieguj sobie i…

Skomentuj - włącz się do dyskusji

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel

9 Responses

Dodaj komentarz

polub, Fajnie tam jest!

Subskrybujemy?
pewnie, że tak!

Robimy zdjęcia?

Ostatnio pisałam też o:

Ciąża i poród

Opieka nad dzieckiem

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie zgadzasz się na to, wyjdź ze strony. Jeżeli dasz radę pogodzić się z tym faktem, kliknij “OK!”. Jeśli chcesz przeczytać o nich więcej przejdź do: POLITYKI PRYWATNOŚCI.