jak przygotowac się do cesarki

Jak przygotować się do porodu przez cesarskie cięcie?

Poród przez cesarskie cięcie – w taki sposób dochodzi do rozwiązania prawie połowy porodów w Polsce. Niezależnie od tego czy cesarskie cięcie jest planowane, czy jest wynikiem komplikacji podczas porodu naturalnego, warto być przygotowanym na taką ewentualność. Poród to żywioł, który nie zawsze jesteśmy w stanie kontrolować. Przeczytaj o tym co możesz zrobić, żeby przygotować siebie i swoje ciało do “cesarki”. Dlaczego warto? Bo czasem niewielkie rzeczy mogą sprawić, że wszystko pójdzie dużo lepiej!

Co w słowach i treści tego artykułu

Przygotowanie do porodu przez cesarskie cięcie nie odbiega znacząco od tego w jaki sposób możemy przygotować się do porodu naturalnego. Głównym celem jest utrzymanie kondycji ciała i umysłu na wysokim poziomie i w dobrym zdrowiu. W tym wszystkim powinien wspierać lekarz, położna oraz przede wszystkim nasi bliscy. W tekście znajdziesz informacje o:

  • czym jest poród przez cesarskie cięcie
  • kilka słów o wyborze dobrego szpitala, ginekologa, położnej czy szkoły rodzenia
  • o tym jak przygotować swoje ciało (oraz swój umysł) do cesarki
  • jak nastawienie zmienia nasze postrzeganie porodu
  • co to jest plan porodu i czy ma on znaczenie jeśli rodzę przez cesarskie cięcie
  • materialne przygotowanie do cesarki – czy przy cesarce powinnam zabrać ze sobą coś więcej niż zazwyczaj się zaleca

Tekst ten to zbiór wskazówek – zachęcam Cię do zgłębiania tematu oraz do współpracy z fizjoterapeutami, lekarzami, czy położnymi i doulami!


Pamiętaj, że nie jestem lekarzem ani fizjoterapeutą, dlatego wszelkie treści tu zawarte traktuj z dystansem. Dzielę się z Tobą swoim doświadczeniem oraz wiedzą jaką posiadam jako mama dwójki dzieci (w czasie pisania tego tekstu jedno siedzi w brzuchu i czeka na koniec 39 tygodnia ciąży), zwolenniczka porodów naturalnych, która przeszła cesarkę, żona która nie zawsze ma czas robić wszystko idealnie i kobieta, która wierzy, że nie trzeba być lekarzem płci męskiej, by mieć wiedzę o karmieniu piersią. Wszystko, czego potrzebujesz żeby urodzić już masz – są to Twój rozum i ciało. Poza tym potrzebne Ci będzie jeszcze odrobinę odwagi i wsparcia, a ja jestem tu po to, żeby Ci ich dodać! Personel medyczny stanowi dla Ciebie doskonałe wsparcie w razie komplikacji, czy istniejącej konieczności interwencji lekarskiej – dlatego mając wątpliwości co do tego co tutaj piszę – pytaj lekarza! Bądź zawsze pewna, że nie zrobisz sobie krzywdy i że nie uwierzysz ślepo komuś, kogo znasz wyłącznie przez szklany ekran monitora.

Poród przez cesarskie cięcie – dlaczego warto się do niego przygotować?

Przygotowanie do porodu przez cesarskie cięcie jest ważne, ze względu na czas rekonwalescencji po operacji, który przypada akurat na połóg. Nie jest to doskonałe połączenie. Rodząc siłami natury kobietę czeka podobne wyzwanie. Nie oszukujmy się – żadna z opcji (cesarka czy sn) nie jest zupełnie bezbolesna 😉 Poznając odpowiednie techniki pracy z własnym ciałem można ułatwić sobie powrót do formy po porodzie. Zarówno w przypadku cesarskiego cięcia jak i porodu siłami natury ważną rolę odgrywa to, co będziemy robić jeszcze w trakcie ciąży.

Dobra motywacja do porodu to podstawa. Niezależnie od tego jak zamierzasz rodzić, pamiętaj że masz swoje prawa. Tutaj kilka słów o tym Dlaczego to WY jesteście najważniejsi

Odpowiedni wybór – szpital, szkoła rodzenia, ginekolog, położna

Choć obecnie sytuacja kobiet rodzących w szpitalach poprawia się, mamy jeszcze wiele do dopracowania. Dlatego właśnie jeżeli masz możliwość wyboru szpitala, w którym chcesz urodzić – zrób to świadomie. Dowiedz się jaka opieka czeka na kobiety rodzące poprzez cesarskie cięcie. Jest to o tyle ważne, że nie ma żadnych wskazań, żeby kobiety po cc były traktowane inaczej niż kobiety rodzące naturalnie (oczywiście jeśli nie ma zagrożenia stanu zdrowia lub życia dziecka albo matki). Na co warto zwrócić uwagę? Istnieją szpitale, w których ojciec dziecka może być przy rodzącej nawet podczas operacji (czyli tak jak może być przy rodzącej siłami natury). W wielu szpitalach tuż po wyjęciu dziecka z macicy jest ono kładzione na klatce piersiowej mamy by umożliwić kontakt skóra do skóry. Ojciec dziecka może natychmiast kangurować dziecko urodzone przez cesarskie cięcie (a nie każdy personel szpitala na to pozwala – nie wiadomo z jakich przyczyn)! Poza tym natychmiastowa asysta położnych w przystawieniu dziecka do piersi zapewnia świetny start w mleczną drogę matki karmiącej piersią po porodzie przez cesarskie cięcie! Wybierz zatem szpital, który spełnia Twoje oczekiwania w zakresie porodu i opieki poporodowej. Wybór ginekologa prowadzącego ciążę to także ważna sprawa, nie stawiaj na przypadki. Dowiedz się, czy jego podejście do prowadzenia ciąży jest dla ciebie akceptowalne (czy wspiera matki w ich decyzjach – oczywiście w granicy ochrony życia i zdrowia). Jeśli nie – zmień lekarza. Masz do tego prawo.

Nie mogę ominąć tematu położnej. Po tej ziemi chodzi wiele niekompetentnych położnych, nie doszkalających się w zakresie najnowszej wiedzy dotyczącej opieki nad noworodkiem. Wciąż swój zawód sprawują położne, które potrafią bez ostrzeżenia ukręcić dziecku przyschniętą pępowinę “żeby było z głowy”, wygadują bzdury na temat karmienia piersią “pokarm zanika, bo taka pani uroda”. Większość stanowią jednak kobiety, które są niezastąpione we wspieraniu kobiety w połogu i jej maleństwa. Nie zgadzaj się, aby los wybrał za Ciebie. Pytaj, szukaj, walcz o najlepszą opiekę dla Was. Pamiętaj, że nie ma żadnej rejonizacji jeśli chodzi o wybór położnej!

Mam dla ciebie kilka wskazówek odnośnie dokonywania podobnych wyborów. Zobacz na co zwrócić uwagę:

Przygotowanie

Do porodu, jak do wszystkiego: można się przygotować. Czy jest to konieczne? Nie. Jako kobieta, masz już wszystko, czego Ci potrzeba, żeby urodzić. Jeśli jednak chcesz, żeby ten dzień był dla Ciebie i Twojego partnera obarczony jak najmniejszym stresem – warto coś zrobić żeby mieć nad tym kontrolę! Czy będzie to czytanie książek, czy pełny ciążowy fitness pod okiem instruktora, czy zwykła rozmowa z koleżanką przez telefon – warto działać.

Jeśli szukasz informacji o tym jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu zajrzyj także do mojego Kalendarza ciąży 

Przygotowanie do porodu przez cesarskie cięcie może wyglądać tak jak przygotowanie do porodu silami natury – w im lepszej kondycji będziesz, tym lepiej przejdziesz operację i szybciej dojdziesz do siebie. 9 miesięcy ciąży wywiera wpływ na twój organizm niezależnie od tego jakim porodem zostanie ta ciąża zakończona. O tym jak przygotować się do porodu siłami natury pisałam w nieco dłuższym tekście – śmiało zajrzyj tam, jeśli jesteś tym zainteresowana. Tutaj także przytoczę kilka z propozycji, które pojawiły się także we wspomnianym tekście.

Relaks

Ćwiczenia relaksacyjne warto wykonywać codziennie po około 10 minut. Włączamy wtedy muzykę, kładziemy się lub siadamy “półleżąco” i staramy się na chwilę napiąć i rozluźnić po kolei każdy mięsień w naszym ciele. Powtarzanie takich ćwiczeń uczy nas świadomości swojego ciała i pomaga “na luzie” podejść do porodu.
Wsłuchaj się w swoje ciało – czy będąc w ciąży nie masz wrażenia, że wciąż napinasz mięśnie brzucha i mięśnie dna miednicy? To zdarza się dość często, ponieważ kobiety ciężarne ciągle czują jakby musiały skorzystać z toalety! Ciągłe uczucie parcia na pęcherz niewątpliwie potrafi wywołać dyskomfort, dlatego chodzimy dość spięte. Do tego oczywiście dochodzą inne nieprzyjemne bóle mięśni powodowane np. przez rosnący brzuch. Takie ćwiczenia relaksacyjne mogą stanowić świetne przygotowanie naszego organizmu do rekonwalescencji po operacji.

Gimnastyka

Gimnastyka jest ważna, ale najpierw musisz upewnić się jakie ćwiczenia możesz wykonywać – najlepiej zapytać lekarza czy widzi jakieś przeciwwskazania, a następnie poprosić o pomoc fizjoterapeutę, który ułoży nam plan ćwiczeń na cały okres ciąży! Niektóre z nas będą mogły korzystać np. jedynie ze spacerów inne będą miały siłę i możliwości uczęszczania na ciążową jogę. Wszystkie te czynności pozwolą nam na utrzymywanie ciała w dobrej kondycji, a wiadomo, ze z takim zasobem jak sprawne ciało szybko dojdziemy do siebie po ciąży i po cesarskim cięciu.

Współpraca z fizjoterapeutą

Spotkanie z fizjoterapeutą przed porodem to dobry pomysł, a spotkanie przed porodem, o którym wiemy że zakończy się przez cesarskie cięcie – to świetny pomysł.

Posłużę się przykładem własnego doświadczenia: w połowie ciąży postanowiłam spotkać się z fizjoterapeutką zajmującą się kobietami w ciąży. Opowiedziałam jej o swojej sytuacji i wyjaśniłam, że jestem tu, bo moja ciąża może zakończyć się “cesarką”. Zapytałam czy mogę zrobić możś już teraz, żeby ułatwić sobie leczenie po operacji. Okazało się, że ważnych jest kilka rzeczy (począwszy od tego w jaki sposób będę wstawała z łóżka). Dostałam całą teczkę z opisami świetnych ćwiczeń pobudzających krążenie, które miałam wykonywać zaraz po wyjechaniu na leżąco z sali operacyjnej (i tak też zrobiłam. Położna zapytała mnie zaniepokojona co robię, kiedy zauważyła, że puszczam i zaciskam pięści – myślała że coś się dzieje – kiedy powiedziałam jej, że to profilaktyka przeciwzakrzepowa była zachwycona i pochwaliła mnie, że dawno nie spotkała tak świadomej mamy 😉 ). Dowiedziałam się jak wstawać, karmić dziecko i poruszać się po operacji, by jak najmniej nadwyrężyć miejsce cięcia. Dostałam też sporą dawkę informacji o mobilizacji blizny – czyli o tym jak i kiedy pracować z blizną po operacji, aby ją uelastycznić i nie mieć z nią problemów w przyszłości.

Ćwiczenia mięśni Kegla i rozluźnianie mięśni dna miednicy

Ważna sprawa! Dzięki powtarzaniu przed porodem ćwiczeń wzmacniających mięśnie Kegla i innych mięśni dna miednicy możemy pomóc sobie na wiele sposobów – w tym przygotowując swoje ciało do połogu i odbudowy po ciąży. Mięśnie Kegla ćwiczymy zaciskając je, tak jakbyśmy wstrzymywały chęć oddania moczu, przytrzymujemy chwilę, po czym puszczamy i tak kilkanaście razy w serii. Aby rozluźnić całą swoją miednicę należy skupić się nieco bardziej, przyjąć odpowiednią pozycję (można np. użyć do tego celu piłki) – u każdej kobiety tego typu ćwiczenia będą wyglądały inaczej, dlatego warto skonsultować je z położną czy fizjoterapeutą. Podczas swojej pierwszej ciąży współpracowałam ze świetną młodą fizjoterapeutką, która więcej napisała na ten temat tutaj: Profilaktyka miednicy mniejszej

Odpowiednie odżywianie 

Możecie wierzyć lub nie, ale to co zjecie w trakcie ciąży może pozytywnie zadziałać na przygotowanie waszego organizmu do porodu. Niektóre warzywa i owoce zawierają składniki wspomagające pracę naszych mięśni, czy uelastyczniające skórę. Poza tym w trzecim trymestrze warto jeść lżejsze potrawy – żeby oszczędzić sobie dolegliwości ze strony żołądka i niepotrzebnego uczucia zmęczenia. Kobiety przygotowujące się do cesarskiego cięcia mogą zwrócić szczególną uwagę na to, aby posiłki blisko daty porodu, lub planowanego cięcia były lekkie i zdrowe.

Na czas samego porodu

Dwie ważne kwestie, o których warto wspomnieć: Po pierwsze: do porodu możesz zabrać osobę Ci bliską. Po drugie: ta osoba także powinna się do niego przygotować. Jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz mieć cesarskie cięcie – poproś osobę, która będzie Ci towarzyszyła, aby także zasięgnęła wiedzy o tym jak może Ci pomóc! Kilka słów o tym jak opiekować się kobietą po porodzie przez cesarskie cięcie napisałam tutaj. O tym jak wygląda cesarskie cięcie – relacja z sali operacyjnej – też u mnie przeczytasz. Zachęć osobę, która będzie Ci towarzyszyć do przeczytania tych (lub innych) tekstów! Dzięki temu będziesz mieć przy sobie profesjonalistę 🙂

Zaangażowanie partnera – jeśli to poród rodzinny

Jest wiele szpitali, które zezwalają na obecność partnera w sali operacyjnej. Jeśli tego właśnie chcesz – upewnij się, że poinformujesz o tym personel medyczny. Poza tym pomoc tuż po operacji jest nieoceniona. Kobieta po cesarskim cięciu musi leżeć przez minimum 6-7 godzin. W tym czasie osoba Ci bliska może pomagać w sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Ktoś bliski będzie też kluczową postacią, zapewniającą Ci komfort psychiczny i dbający o poszanowanie Twoich praw, kiedy Ty będziesz już zbyt zmęczona by myśleć 😉

Wiedza teoretyczna a karmienie piersią

Przed porodem warto poczytać co nieco o karmieniu piersią i zapoznać się z kilkoma dobrymi praktykami. Po porodzie będziesz spokojniejsza i z pewnością siebie podejdziesz do karmienia maluszka. Pierwsze karmienie to bardzo ważna część Twojego porodu! Kilka słów o tym napisałam tutaj: Karmienie piersią – droga całej rodziny. Jeżeli dotarły już do Ciebie niczym nie poparte puste gadki o tym, że kobiety po cesarskim cięciu mają problemy z karmieniem piersią – w ogóle tego nie słuchaj. Zachęcam Cię do odwiedzenia strony Hafija – tam dostaniesz dawkę fachowej wiedzy dotyczącej karmienia, bez zabobonów i powtarzania “u mnie tak było!”.

Plan porodu a spokój ducha

Nastały czasy, w których możesz brać aktywny udział w planowaniu swojego porodu. W tym celu spisz swój plan porodu, przeczytaj kilka razy, zapamiętaj co tam napisałaś. Na pytanie personelu będziesz mogła dzięki temu szybko odpowiadać, poza tym będziesz miała bardziej poukładane w głowie jeśli chodzi o rzeczy, których oczekujesz. Plan porodu przekaż pracownikom szpitala, w którym będziesz rodzić. Poród przez cesarskie cięcie także możesz zaplanować w kilku szczegółach – zrób mały rekonesans dotyczący tego jak on przebiega w wybranym przez Ciebie szpitalu.

Niektóre szpitale posiadają własne szablony planu porodu, do innych warto zanieść własny. W internecie znajdziesz kilka przygotowanych na potrzeby przyszłych mam.

Ostatnia prosta i wyprawka – czyli tak zwana “torba do szpitala”

Moim zdaniem jest to jedna z ważniejszych czynności, które pomagają mamie przygotować się do porodu. Czemu? Po zapewnia spokój ducha. Wiedząc, że masz już wszystko pod ręką nie będziesz miała oporów przed wyjściem z domu prosto na porodówkę! Porządnie przemyśl swoje zakupy, a torbę do porodu spakujcie wspólnie z mężem. Pomoże Wam to później szybko i sprawnie wystukiwać w bagażach potrzebne podczas porodu rzeczy.

Z pomocą zaleceń szpitalnych i wskazówek ze szkoły rodzenia (oraz korzystając z własnego doświadczenia) stworzyłam kilka gotowych do druku list zawierających opisy wszystkich potrzebnych rzeczy, które powinny znaleźć się w wyprawce rodzącej. W niektórych listach skupiałam się szczególnie na sytuacji kobiety po cesarskim cięciu i stworzyłam listy specjalnie dla Was. Zobacz i korzystaj:

Powodzenia! Poród przez cesarskie cięcie jest równie piękny jak każdy inny – w końcu wszystkie kończą się maleńkim skarbem na rękach 🙂

Sylwia

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, zajrzyj na mój fanpage na facebook Matkiupadki i polub go, gdybyś chciał/chciała zostać ze mną na dłużej. Znajdziesz tam nie tylko informacje o nowych tekstach, ale o wiele wiele więcej!

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest

Skomentuj - włącz się do dyskusji

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel

3 Responses

Dodaj komentarz

polub, Fajnie tam jest!

zdobądź listę 7 pomysłów na to jak spędzać czas w domu z dzieckiem - kliknij o tu:

Robimy zdjęcia?

Ostatnio pisałam o:

Wypowiem się

Dzidziusiem warto zająć się!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie zgadzasz się na to, wyjdź ze strony. Jeżeli dasz radę pogodzić się z tym faktem, kliknij “OK!”. Jeśli chcesz przeczytać o nich więcej przejdź do: POLITYKI PRYWATNOŚCI.