jak wygląda wizyta u ginekologa

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa w czasie ciąży

Domowe testy ciążowe stanęły na wysokości zadania i pokazały upragnione dwie kreski? Świetnie – teraz się dopiero zacznie! Ale chwila… No właśnie – co teraz?? 

 

Na początek – umów się na wizytę u ginekologa w celu potwierdzenia ciąży. Nie martw się, to jeszcze nie czas na stresowanie się tym, czy wybraliśmy najlepszego lekarza pod słońcem. Od tej chwili, jeśli jesteś zdrowa i masz takie możliwości, możesz zacząć wybierać i wybrzydzać wśród lekarzy i spokojnie dokonać właściwego wyboru.

Trochę więcej napisałam o tym tu: 6 błędów, których chcesz uniknąć przy wyborze ginekologa prowadzącego ciążę.

Szukasz wiedzy na temat karmienia noworodka? Pobierz darmowego ebooka o Karmieniu i planowaniu snu noworodka w pierwszych dniach jego życia i zapoznaj się z przykładowym planem dnia z bobasem w domu. PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU ŻEBY POBRAĆ

 

Odległości

W zależności od miejsca Twojego zamieszkania (lub wolnych terminów u Twojego lekarza) na tę wizytę czeka się od kilku do kilkunastu dni. W tym czasie nie musisz jednak żyć w niepewności – możesz wykonać na własną rękę badanie krwi na obecność gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Koszt takiego badania bez skierowania to około 30 zł. Na pierwszą wizytę należy się umówić PRZED 10 TYGODNIEM CIĄŻY – to ważne szczególnie dla kobiet, które chcą w przyszłości ubiegać się o świadczenia socjalne. Jednym z ważnych przywilejów jest zwolnienie dla ojca dziecka na opiekę nad mamą dziecka po porodzie.

Ale do brzegu – no to jak w końcu wygląda ta wizyta? Może mi nie uwierzysz, ale najprawdopodobniej będzie ona dość rozczarowująca ? Jeśli z upragnieniem wyczekiwałaś ciąży, i na wizytę zdążyłaś zapisać się jeszcze przed 8 tygodniem to możliwe, że lekarz nie założy jeszcze nawet karty ciąży. W swojej pierwszej ciąży zdążyłam umówić się na wizytę oraz ciążowe USG już w piątym tygodniu! Na monitorze nic poza białą plamką nie było widoczne, więc przez kolejnych kilka tygodni martwiłam się czy wszystko w porządku… Jeśli jednak dotarłaś na swoją pierwszą wizytę (możesz pokazać lekarzowi wyniki badań beta hCG), lekarz może przeprowadzić krótkie badanie (dopochwowe), zrobić USG (jeśli ma w gabinecie) lub zerknąć na wyniki krwi by potwierdzić Twoja ciążę.

Kilka słów o lekach przyjmowanych w ciąży <- znajdziesz tutaj

Czasem wykonuje się też badanie piersi (niektórzy lekarze zalecają także USG piersi, ale z tym spotkałam się tylko w prywatnych gabinetach). Na tym etapie lekarz zaleci Ci przyjmowanie witamin i kwasu foliowego. Przeprowadzi też wywiad zdrowotny – ważne żeby dobrze zastanowić się nad pytaniami na temat chorób w Twojej rodzinie. Jeśli lekarz sam nie zapyta o występujące w rodzinie cukrzycę, problemy z tarczycą lub nadciśnienie wspomnij o tym Ty. Możliwe, że lekarz od razu założy kartę ciąży. Od tej chwili noś ją zawsze przy sobie. Gdybyś trafiła pod opiekę innego lekarza to znajdzie on w niej wszystkie konieczne informacje do dalszego sprawnego prowadzenia Twojej ciąży. Karta przyda się także w razie nagłego wypadku, gdybyś nie mogła samodzielnie opisywać swojego stanu, więc jest bardzo ważna.

Możesz też przeczytać o tym jak wygląda ciąża tydzień po tygodniu w kalendarzu ciąży – przydane informacje od pierwszego tygodnia.

Co to jest ta karta ciąży?

To mała tekturowa książeczka lub broszurka zawierająca Twoje imię, nazwisko i PESEL. Poza tym lekarz wpisze do niej także datę ostatniej miesiączki oraz wstępnie ustaloną datę porodu, grupę krwi Twoją i ojca dziecka (czasem adres… Twój, Twój nie tatusia ? ). Na kolejnych wizytach będzie do niej wpisywał lub wpisywała wyniki badań kontrolnych krwii, moczu i tych pod kątem chorób zakaźnych i inne konieczne informacje.

Podczas pierwszej wizyty lekarz może zlecić już pierwsze badania takie jak morfologia krwii i badanie ogólne moczu. Te badania będziesz powtarzała praktycznie co miesiąc. Poza tym na pierwszej lub drugiej wizycie zostaną zlecone badania pod kątem chorób zakaźnych (takich jak HIV, HCV, Toksoplazmoza, HBS, Kiła) oraz poziom glukozy na czczo i cytologia. Glukozę w ciąży bada się rutynowo dość często natomiast pełne badania na choroby zakaźne wykonywane są podczas ciąży trzykrotnie.

Ile trwa ciąża? Wyjaśniłam kilka wątpliwości w tym artykule. 

Można więc powiedzieć, że jeśli jesteś ogólnie zdrowa i lekarz nie określi stopnia zagrożenia Twojej ciąży, to z gabinetu wyjdziesz z pustymi rękami, torebką pełną skierowań na badania krwi, ogromnym uśmiechem na twarzy i pewnym niedosytem… No bo w końcu na maluszka trzeba będzie poczekać jeszcze jakieś 8 i pół miesiąca ?

Na dzisiaj tyle. Więcej w temacie już niebawem! 

Sylwia Matkiupadki


 

Spodobał Ci się ten wpis? Bądź ze mną na bieżąco, na pewno mamy ze sobą wiele wspólnych tematów! W tym celu polub mój fanpage: https://www.facebook.com/matkiupadki/

Wiesz już, że będziesz rodziła przez cesarskie cięcie? Więcej przeczytasz tu: Cesarskie cięcie bez cenzury

Szukasz lekarza, który poprowadzi Twoją ciążę? Może ten post będzie dla Ciebie pomocny: 6 błędów, których warto unikać przy wyborze lekarza ginekologa

Coś mniej na poważnie, ale warto przeczytać! Co myśli każdy młody rodzic… Ale boi się powiedzieć.

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest

Skomentuj - włącz się do dyskusji

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel

One Response

Dodaj komentarz

polub, Fajnie tam jest!

zdobądź listę 7 pomysłów na to jak spędzać czas w domu z dzieckiem - kliknij o tu:

Robimy zdjęcia?

Ostatnio pisałam o:

Wypowiem się

Dzidziusiem warto zająć się!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie zgadzasz się na to, wyjdź ze strony. Jeżeli dasz radę pogodzić się z tym faktem, kliknij “OK!”. Jeśli chcesz przeczytać o nich więcej przejdź do: POLITYKI PRYWATNOŚCI.