Nowohucka Biblioteka Chustowa

Nowohucka Biblioteka Chustowa to nie jest miejsce – to przede wszystkim ludzie, którzy zgromadzili się wokół utworzonej niewielkiej przestrzeni, ograniczającej się do szafeczki z tkanymi chustami i nosidłami. Jak to możliwe? Noszenie w chuście ma wiele twarzy, które w swoich uśmiechach kryją niezwykłą przygodę z rodzicielstwem. Chusta jest wyjątkowa, bo często towarzyszy nam w tych pierwszych trudnych krokach… Daje nam wolne ręce, a niekiedy także dodaje skrzydeł. 

Inicjatywa utworzenia Biblioteki Chustowej zrodziła się właśnie z potrzeby lokalnej społeczności, która zainteresowana noszeniem w chuście bardzo pozytywnie odpowiedziała na powstanie miejsca, które jest. Jest stacjonarne. Pozwala dotknąć, przymierzyć, sprawdzić i zabrać chustę do domu. To miejsce, które poza wypożyczaniem chustowych pozycji bibliotecznych służy radą wykwalifikowanych doradców noszenia. Służy miejscem spotkania i pogaduch o chustach, o byciu mamą i tatą…

Wokół naszej chustowej szafeczki powstało kilka niebanalnych wydarzeń! Odbyły się warsztaty noszenia w chuście (z przodu i z tyłu), zainteresowanie wypożyczaniem chust rośnie i kolejne piękne kawałki niezawodnego materiału trafiają do nas na tak zwane “testy”.

W grudniu odbył się wernisaż niebanalnych, bo zamotanych fotografii! Mimo chustowej mody i już całkiem dużej wiedzy na temat noszenia dzieci w chustach wciąż krąży kilka mitów. Uwieczniliśmy na zdjęciach ulotne chwile i pokazaliśmy Wam zamotane rodziny, które skorzystały z dobrodziejstwa chusty i całkiem nieźle zniosły początki tej niełatwej rodzicielskiej drogi. Jak sobie radzą? Jak długo noszą? Jak ich życie zmieniła chusta? O tym mogliście przekonać się odwiedzając naszą wystawę w ARTzonie na os. Górali 4 w Nowej Hucie.

FIO_tablica_plebiscyt

PLEBISCYT

W dniach od 10 do 31 grudnia 2018 roku zapraszamy mieszkańców Małopolski do udziału w plebiscycie na “Najciekawszą Inicjatywę zrealizowaną w ramach Programu FIO Małopolska Lokalnie – Północ 2018.

Każdy z uczestników może oddać JEDEN głos dziennie na konkurs dotyczący krakowskich inicjatyw, lub konkurs dotyczący małopolskich inicjatyw. 

ZAGŁOSUJ NA NOWOHUCKĄ BIBLIOTEKĘ CHUSTOWĄ TUTAJ

partnerzy fio

POZNAJCIE ZESPÓŁ NOWOHUCKIEJ BIBLIOTEKI CHUSTOWEJ

Paulina Maciaszek

Mama Alinki, żona swojego Męża i “chustoświrka” oraz członek zespołu ArtZony, ale w duszy gra jej przede wszystkim plejada kreatywnych pomysłów. Jest pomysłodawcą i koordynatorem NHBCh, co jasno wskazuje na to, że jest mózgiem przedsięwzięcia. 
Paulina jest doradcą noszenia ClauWi, więc podczas godzin otwarcia biblioteki będzie służyć pomocą, a także dzielić się swoją wiedzą podczas warsztatów edukacyjnych.
Wraz z córką mają za sobą długą przygodę z chustonoszeniem czym zaraziła nie tylko swoich najbliższych! Swoją miłość do chust i wsparcie dla idei bliskości z dzieckiem promowała dzięki organizowaniu “spotkań chustowych” i wielu innych wydarzeń wpisujących się w ducha idei. 
Podobno ma wózek dziecięcy, ale tylko nieliczni widzieli jak wozi w nim zakupy.

Sylwia Piątkiewicz

Prywatnie i zawodowo to ta sama osoba, bo stara się robić to co naprawdę lubi. Mama dwójki maluchów (córka i syn – dualizm zachowany!). Od niedawna przedstawia się jako doradca noszenia w chuście ClauWi. W zespole NHBCh mianowana została ekspertem do spraw promocji, więc jest także odpowiedzialna za tak zwane “kontakty”!
Twierdzi, że chusty ratują macierzyństwo i tacierzyństwo, ale przede wszystkim pomagają czasem umyć naczynia, gdy bobas śpi przytulony do mamy. 
Kiedy Paulina zaproponowała jej połączenie sił – nie wahała się ani chwili, bo chusty niosą ze sobą więcej niż małe ciałka swoich pasażerów – dają niepowtarzalną bliskość! I jak sama twierdzi: warto się tym dzielić.

 

Justyna Ziółkowska

 
Znawca tkanin i splotów. Potrafi naprawić każde zaciągnięcie i wesprzeć wiedzą w kwestii pielęgnacji chust z rożnymi domieszkami. Prowadzi Chustospa. 
Justyna raz w miesiącu będzie na miejscu aby Wam pomóc osobiście. Poza tym zachęcamy do kontaktu online!
Po kontakcie z Justyną w Bibliotece możecie zostawiać wadliwe i odbierać chusty po naprawie.
 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli nie zgadzasz się na to, wyjdź ze strony. Jeżeli dasz radę pogodzić się z tym faktem, kliknij “OK!”. Jeśli chcesz przeczytać o nich więcej przejdź do: POLITYKI PRYWATNOŚCI.