I TRYMESTR CIĄŻY
Ile trwa pierwszy trymestr ciąży?
Pierwszy trymestr ciąży trwa od 1 do 13 tygodnia, czyli pierwsze 3 miesiące. W niektórych źródłach znajdziecie informację, że trwa on 12 tygodni – różnica jest praktycznie żadna. Za wyznacznik może posłużyć nam okres wykonywania USG genetycznego w pierwszym trymestrze ciąży, które można wykonywać do czasu kiedy ciąża ma 13 tygodni + 6 dni. Biorąc pod uwagę ten bardzo ważny wyznacznik rozpoczęte tygodnie ciąży zawsze liczymy “włącznie”. Jako że USG pierwszego trymestru wykonać można do 13 tygodnia włącznie – przyjąć można, że trwa on właśnie 13 tygodni.
Jeśli masz wątpliwości co do tego ile czasu powinna trwać ciąża, odsyłam Cię do tego artykułu: Ile trwa ciąża – 280 dni, 40 tygodni, czy 9 miesięcy? w którym wyjaśniam skąd biorą się niewielkie rozbieżności w obliczaniu chociażby dat porodu.
Kiedy test ciążowy wykaże że jestem w ciąży?
Pierwsze dwa tygodnie ciąży przebiegają “bezobjawowo” – testy ciążowe, nie wykażą zatem nic, pomimo że do zapłodnienia doszło. Tłumacząc: czułość domowych testów ciążowych często określana jest przez ich producentów na podstawie ich ułańskiej fantazji – po części żerują oni na naszej niewiedzy. Wpisując w wyszukiwarkę: test ciążowy – pierwszy wynik zaprowadzi nas do tanich testów płytkowych szczycących się 99% skutecznością testu, który wykrywa ciążę już po 6 dniach od zapłodnienia (zapłodniona zygota wędruje do macicy od 5 do 7 dni, w tym czasie nie jest możliwe wykrycie ciąży). Zachęceni taką bajką kupujemy test i wykonujemy go znacznie za wcześnie, przez co kupujemy kolejny test i kolejny… Domowe testy ciążowe są skuteczne – jednak tylko jeśli są wykonane w odpowiednim czasie. Zazwyczaj będzie to dopiero tydzień po spodziewanej dacie miesiączki (tak też było w moim przypadku – dopiero wtedy uzyskałam na teście wynik dodatni). Chcąc mieć całkowitą pewność (przed wizytą u lekarza lub po) wykonuje się test z krwi na obecność beta HCG. Odsyłam Was do opisu badania na stornie laboratorium Test B-HCG Gonadotropina kosmówkowa, gdzie możecie zobaczyć opis jego wykonywania i jego zastosowanie.
Właśnie nastał idealny czas na wybór lekarza prowadzącego ciążę. Pamiętaj, że nie jest to decyzja “na wieki” – lekarz nie odpowiada? Zmień! Więcej 6 błędów, których chcesz uniknąć przy wyborze ginekologa prowadzącego ciążę
Jak przebiega pierwszy trymestr ciąży?
W Twoim organizmie zajdzie w tym czasie bardzo wiele zmian – dlatego właśnie wiele kobiet skarży się na przykre dolegliwości, które są związane przede wszystkim z wydzielanymi przez ich organizm hormonami. Ich ilość zacznie się mocno wahać tuż po zagnieżdżeniu zarodka. Wtedy też mogą pojawić się pierwsze zmiany nastroju, lub dziwne samopoczucie.
Częstym pytaniem w tym okresie ciąży jest: kiedy będzie widać mi brzuch? Odpowiedź może być trochę zaskakująca. Co prawda wiele popularnych serwisów internetowych dla mam “prawi”, że w pierwszym trymestrze nic nie da się zauważyć. Rzeczywistość jest jednak nieco inna – w ciąży rośnie nie tylko macica. Wiele moich znajomych (i ja sama) już w trzecim miesiącu tak silnie odczuwało skutki burzy hormonalnej, że gro osób w naszym otoczeniu szybko zauważało powiększony brzuch. Powód? Wzdęcia kochani… Wzdęcia… 🙂 A inne zmiany? Powiększony biust (kto powiedział, że wszystkie zmiany są nieprzyjemne?), poprawa lub pogorszenie kondycji skóry, nasze odmienne zachowanie… Nie tylko brzuszek w ciąży się zmienia!
O tym jak rozwija się maleństwo w Twoim brzuchu dowiesz się z Kalendarza ciąży tydzień po tygodniu!
Rozpoczęcie pracy łożyska
Ważnym etapem pierwszego trymestru (a właściwie jego końca) jest rozpoczęcie pracy łożyska. Pomimo, że dziecko połączone jest za jego pośrednictwem z organizmem mamy już po kilku dniach od zagnieżdżenia, jego pełnoprawna praca rozpoczyna się około 12 tygodnia.
Jest to ważna informacja dla kobiet, które nie wiedząc o ciąży spożywały alkohol w pierwszym miesiącu. Muszę być szczera i bez owijania w bawełnę napisać – to zdarza się niezwykle często i nie jest wynikiem złej woli przyszłej mamy. Kobiety, dowiadując się o ciąży przypominają sobie, że spożywały alkohol i bardzo denerwują się na myśl o zaburzonym rozwoju maluszka. Tak duży stres jest jednak niepotrzebny – ponieważ do około 8 tygodnia ciąży bardzo niewiele substancji z organizmu matki trafia bezpośrednio do maleństwa. Jeśli tak było należy o tym powiedzieć lekarzowi i kontrolować rozwój maluszka.
Nie oznacza to jednak, że pierwszy trymestr to czas na wyszalenie się przed resztą ciąży! Wiele toksycznych i trujących substancji z naszego otoczenia przenika do organizmu matki, i do tego by zaszkodziły one także dziecku nie jest potrzebna wymiana krwi z łożyskiem. Podczas pierwszego trymestru dochodzi do organogenezy – co oznacza, że maleństwo wykształca zawiązki praktycznie wszystkich organów, które mogą zostać uszkodzone (między innymi dlatego lekarze tylko w wyjątkowych przypadkach przepisują w tym czasie antybiotyki – które mogą ujemnie wpłynąć na rozwój płodu). Na dziecko w tym czasie oddziaływać będą także choroby wirusowe, które przechodzi matka, a także wspomniany alkohol, toksyny z tytoniu czy narkotyków.
Co u mamusi?
Twój organizm przejdzie w tym czasie wiele zmian – choć z początku mało widocznych – za to bardzo odczuwalnych. Istnieje kilka najczęstszych objawów, czy też zmian występujących w pierwszych tygodniach ciąży. Nie będą one jednak u wszystkich kobiet takie same. Niektóre z nas są takimi szczęściarami, że zgarniają tylko same ciążowe plusy 🙂
Najczęściej pojawiają się:
- wahania nastroju lub dziwne samopoczucie
- zmęczenie
- częstsze oddawanie moczu (szybko minie, by dopaść cię ponownie w 3 trymestrze 😉 )
- wzdęcia/zgaga
- mdłości
- zmiana stanu cery (poprawa lub pogorszenie)
- zawroty głowy
- powiększenie i ckliwość piersi
- nieznaczne powiększenie brzuszka
- zdobycie pierwszych dodatkowych kilogramów
Pierwszy trymestr ciąży – najbardziej niebezpieczne mity
Nie mogę nie wspomnieć o tym, co często bywa tematem rozmów na forach internetowych, czyli mitów związanych z tym czego w ciąży nie wolno, a co wolno. Bez zbędnych wstępów – do rzeczy:
- W ciąży należy stopniowo rzucać palenie – NIE! Należy rzucić je NATYCHMIAST – a najlepiej jeszcze przed planowanym zajściem w ciążę. Ilość skutków ubocznych związanych z toksynami pochodzącymi z tytoniu jest tak duża, że z powodzeniem można napisać, że paląca w ciąży matka naraża swoje dziecko na kalectwo. Pamiętaj: to nie dziecko jest uzależnione, ale TY. Stopniowe rzucanie palenia może i było polecane 60 lat temu naszym pradziadkom, ale płód – dziecko w brzuchu mamy – nie musi “przyzwyczajać” swojego organizmu do braku tytoniu…
W ciąży nie należy podejmować wysiłku fizycznego – BZDU-RA – jeśli lekarz nie zaleci inaczej – ćwiczenia i utrzymywanie sprawności fizycznej w ciąży mogą tylko pomóc. Zalety pro-wadzenia takiego trybu życia w trakcie ciąży są niezliczone: lepsze samopoczucie, mniej dokuczliwych objawów “ciążo-wych”, łatwiejszy i sprawniejszy poród, lepszy rozwój maleń-stwa w brzuchu, poprawa ogólnej kondycji organizmu mat-ki, a w tym lepsze wyniki badań. Jedyne o czym należy pa-miętać, to to że w ciąży nie zmieniamy nazbyt trybu życia – co oznacza, że jeśli do tej pory nie biegałyśmy dla zdrowia 4 kilometrów rano, to nie zaczynamy teraz “w imię bycia fit mamą” 🙂 To już jest uznawane za przeciążanie organizmu – czego w żadnym wypadku nie należy w ciąży robić.
- W ciąży nie wolno zmieniać firanek, bo podnoszenie rąk może doprowadzić do odklejenia łożyska – za tym stwierdzeniem kryje się niewiele wiedzy medycznej, ale za to wiele strachu. Jest to mit powtarzany na skutek wielu przypadków, kiedy kobiety spadały z krzesła/stołu próbując zawiesić te złowieszcze firany. Efektem takiego wypadku może być poronienie. Kochana mamo – wolno Ci podnosić ręce do góry… Ale jeśli masz kogo poprosić o zawieszenie tych firanek, to zrób to, bo jak brzuszek urośnie, to Twój środek ciężkości zmieni się i łatwiej wtedy o upadek.