Planowanie ciąży przy wadzie serca – jak się przygotować?

Hmm, ciąża niby nic trudnego, ale czasami potrafi przysporzyć problemów. Są pary, które zachodzą od razu, inni zachodzą nieoczekiwanie, a jeszcze inni starają się latami i nic z tego nie wychodzi. Jak to jest, kiedy dodatkowo ma się wadę serca? Czy ciąża przy wadzie serca jest możliwa?

Czytaj dalej, a na pewno dowiesz się kilku szczegółów. Po więcej w tym temacie zapraszam tu: mamazwadaserca.pl

Możliwości zajścia w ciążę przy wadzie serca

Wszystko zależy od tego na jaką wadę serca choruje kobieta. Są wady, przy których kategorycznie zabrania się zajścia w ciążę, zaś przy innych nie ma z tym problemu. Wszystko tak naprawdę zależy od naszego organizmu.

Przypis od Sylwii – Matkiupadki: Pamiętaj jednak, że nastawienie do choroby w magiczny sposób zmienia w zależności od lekarza – warto więc zasięgnąć kilku opinii, żeby móc podjąć jak najlepszą decyzję.

Przy mojej wadzie, czyli wspólnym pniu tętniczym z ubytkiem przegrody międzykomorowej (TAC typ IV + vsd) zakazu ciąży nie ma. Jednak coś za coś, bo istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że przekażę chorobę dziecku. Dla mnie najważniejsze jest to, że w ogóle mogę mieć dzieci. Znam osoby, które mają o wiele mniej poważną wadę, ale niestety ciąża nie wchodzi w grę.

Jak zacząć starać się o dziecko?

Hmm, myślę że o tym nie muszę Wam pisać (hihi), sami dobrze wiecie! Jeśli jednak chodzi o bardziej teoretyczną wiedzę to jest kilka ważnych elementów, które wypadałoby wyliczyć:

  1. Kobieta, która choruje na wadę serca powinna zapytać swojego kardiologa, jak to wygląda w jej przypadku. Właściwie można nawet powiedzieć, że powinna poprosić o „zgodę” na dziecko od lekarza.
  2. Znaleźć dobrego ginekologa. Ten punkt jest może i nawet jednym z ważniejszych. Drogie Panie nie patrzmy na krótkie terminy, na to, że lekarz jest na NFZ, czy że wizyta z usg kosztuje 250, a nie 150 jak wszędzie. Tutaj naprawdę nie ma co oszczędzać. Ostatnio rozmawiałam ze znajomą, u której w rodzinie urodziło się dziecko z wadą serca. Taką wadę jaką miało jej dziecko wykrywa się już nawet we wczesnych miesiącach ciąży i można ją z powodzeniem leczyć, ginekolog nie wykrył jej do samego urodzenia. Cud, że dziecko przeżyło i zadbano o nie (chociaż) po urodzeniu.
  3. Gdy już mamy kardiologa i ginekologa warto przewertować leki, jakie przyjmujemy. U mnie takim lekiem jest metocard, który jest kategorycznie zabroniony podczas ciąży. Po konsultacji z lekarzem okazało się, że nie muszę go w ogóle przyjmować… (po X latach brania tego świństwa dopiero teraz mi mówią, że go nie potrzebuję sic!)

Przypis od Sylwii – Matkiupadki: To prawda – z lekami w ciąży lekarze będą obchodzić się nieco inaczej. Podstawową zasadą jest to: Jeśli skutki uboczne niezażywania leku mogą być większe niż skutki uboczne podczas jego brania – lek zostanie utrzymany i należy go stosować. Określić to może tylko wykwalifikowany lekarz.

W tym temacie więcej tutaj: Przyjmowanie leków w czasie ciąży

Co jeszcze warto zrobić?

Warto zadbać bardziej o siebie już teraz. Spojrzeć na swoją dietę, wagę, styl życia. Nie tylko przygotowując się do ciąży, ale nawet i dla własnego zdrowia. Mam nadzieję, że nie muszę wspominać o używkach (chociaż osoby z wadą serca mają je zabronione). Już przed ciążą odstawić alkohol i palenie papierosów.

Dieta również jest ważna. W czasie ciąży należy się odżywiać zdrowo i z głową. Nie musimy słuchać naszych matek, ciotek i babć, aby jeść za dwóch, bo wcale nie o to chodzi. Ważne jest, aby dostarczać organizmowi odpowiednich składników. Należałoby odstawić fastfoody, produkty smażone, itp. Zastąpić je zdrowym pieczywem, większą ilością warzyw i owoców.

Można również zacząć przyjmować kwas foliowy, coś co przyda się i dziecku i nam, bo na organizm matki również dobrze wpływa.

Jak wygląda moja batalia o dziecko?

Trwa już prawie dwa lata. Z początku odstawiliśmy leki antykoncepcyjne. Potem szereg badań hormonów, podejrzewano u mnie problemy z tarczycą. Jednak badania wyszły dobrze, a ciąży wciąż brak. Zmiana ginekologów, kardiologa – wszyscy mówią wciąż to samo, aby być cierpliwym. Cierpliwość powoli się kończy, bo to już kawał czasu ale co zrobić? Pozostaje czekać.

O autorce:

Autorką tekstu jest Katarzyna Kożuchowska

Mamazwadaserca.pl to blog dla kobiet, które planują ciąże (lub maja już dzieci z wada serca) pomimo swojej choroby. Na blogu znajdziecie praktyczne wskazówki, porady dietetyka i trenera personalnego.

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Dołącz do nas i pobierz ebookaKategorie

Cześć! To my :)

Mam na imię Sylwia i jestem trochę zwykła a trochę niezwykła. Jestem optymistką, ale lubię sobie ponarzekać. Jestem żoną Józka (możliwe, że jedynego Józka w Krakowie!). Piszę tu o sprawach, które uważam za ważne. Chciałabym przekazać i posłać w świat jak najwięcej tego, czego nauczyłam się podczas (już) dwóch ciąż, pracy jako wychowawca i streetworker i wielu innych doświadczeń o których więcej przeczytasz w zakładce o mnie :)

Zależy Ci na kontakcie ze mną? To świetnie! Oto kilka sposobów na to, jak możesz tego dokonać: napisz mail na matkiupadki@gmail.com

Odwiedź na facebook: 

https://www.facebook.com/matkiupadki/

Wyślij tajną wiadomość przez formularz: KLIK

Serwisy na których nas znajdziesz: