III trymestr ciąży
Ile trwa trzeci trymestr ciąży?
Trzeci trymestr ciąży trwa od 27 do 40 (42) tygodnia. Przypadają one na 7, 8 i 9 miesiąc ciąży. Zakończenie ciąży przypada na okres między 38 a 42 tygodniem ciąży, jednak po upływie 40 tygodnia mama i dziecko poddawani są ścisłej kontroli. Zdarza się, że lekarze rutynowo podchodzą do sprawy i starają się doprowadzić do rozwiązania już w momencie kiedy przekroczymy 40 tydzień. Takie postępowanie uzasadniane jest konsekwencjami jakie mogą rozwinąć się w tym czasie (po 40 tc) w organizmie matki lub dziecka. Musisz być jednak świadomą mamą i pamiętać, że obliczanie daty porodu to często wróżenie z kart – dlatego też podczas naszej wizyty w szkole rodzenia w jednym ze szpitali położne uprzedzały nas, że zdarza im się, że lekarze wywołują porody u pacjentek w okolicach 40 tc – i często dzieci noszą oznaki wcześniactwa! Dlatego na wieść o “przenoszeniu” ciąży trzymaj rękę na pulsie – poddawaj się koniecznym kontrolom (nie bagatelizuj tego), ale nie daj się wpuścić w maliny. Często wywoływanie porodu ma miejsce już po ukończeniu 41 tygodnia ciąży – w tej sytuacji spotkaliśmy się z dwoma opiniami: położne mówią, że dzidziuś jeszcze nie gotowy, natomiast lekarze nie są tego tacy pewni i chcąc uniknąć możliwych konsekwencji wolą dmuchać na zimne.
Więcej o długości ciąży i czasie trwania poszczególnych trymestrów przeczytasz tu: Ile trwa ciąża – 280 dni, 40 tygodni, czy 9 miesięcy? – wyjaśniam tu skąd biorą się niewielkie rozbieżności w obliczaniu chociażby dat porodu.
Omówienie kwestii porodu rodzinnego – przeczytaj dlaczego warto dobrze się przygotować: Dlaczego to Wy jesteście najważniejsi
Jak przebiega trzeci trymestr ciąży?
Pewnie już zdążyłaś przyzwyczaić się do wszelkich typowych dla Ciebie ciążowych dolegliwości. W trzecim trymestrze znasz już “wyroki” związane z cukrzycą ciążową i innymi dolegliwościami 🙂 Nie przejmuj się jeśli coś jest nie tak – lekarze wiedzą co robić i jak Ci pomóc, a jeśli czegoś nie rozumiesz: PYTAJ! Pamiętaj, że to jest “Służba zdrowia”, a nie “Pacjent służący” i masz prawo wiedzieć co się z Tobą dzieje. W tym czasie kontrolowane są funkcje łożyska, które odgrywa ważną rolę w odżywianiu maluszka. Poza tym w odpowiednim dla siebie czasie poczujesz pewne rozluźnienie w stawach – mogą zacząć Cię pobolewać, a Ty poczujesz się “słabo poskładana” 🙂 To efekt działania relaksyny, odpowiedzialnej za przygotowanie Twojej miednicy do porodu.
Nie możesz doczekać się porodu? Wiele kobiet bardzo silnie odczuwa emocje z tym związane. Powody są dwa: po pierwsze dużą część z nas chętnie pożegna ciążowe dolegliwości, natomiast na to nakłada się jeszcze duża ekscytacja związana z nadchodzącymi zmianami. Dasz radę! Trzymaj się!
Co u mamusi?
Twoja macica osiąga w tym czasie szczyty swoich możliwości – a dzieciaczkowi jest coraz ciaśniej. On także zacznie teraz przybierać porządnie na wadze, choć jej największy przyrost przypadnie na 8-9 miesiąc. Wiele kobiet nie lubi okolicy 8 miesiąca, ponieważ macica jest jeszcze wysoko i uciska już wszystkie możliwe organy. Sen w trzecim trymestrze ciąży bywa bardzo utrudniony – ale pamiętaj, że wszystko zależy od mamy. Jeśli możesz być fizycznie aktywna poradzisz sobie z wieloma ciążowymi dolegliwościami i sama dzięki chociażby rozciąganiu uporasz się np. z bólem pleców.
Trzeci trymestr pozwoli Ci zmierzyć się z:
- trudnościami w oddychaniu
- bólem nóg (z różnych powodów)
- rozluźnieniem stawów
- nagłym przypływem energii (około 7 miesiąca)
- coraz częstszymi skurczami przepowiadającymi
- nasileniem zgagi
- na przełomie 8 i 9 miesiąca – obniżeniem się wysokości macicy, przez co łatwiej będzie Ci oddychać – juhu, nareszcie!
- silnymi kopniakami malucha (uwaga na żebra!) 😉
- dużym przyrostem Twojej wagi
- rozpoczęciem się laktacji – może pojawiać się siara
Badania w trzecim trymestrze ciąży
W tym czasie nie czeka Cię wiele nowości. W trzecim trymestrze powtarza się niektóre badania wykonywane na początku ciąży w celu pełnej diagnostyki (np. HIV). Dodatkowymi ukłuciami uraczy Cię badanie na GBS (jeśli będzie on dodatni, to przy porodzie zostanie Ci podany antybiotyk). W 9 miesiącu wykonywane będzie KTG – badanie nie inwazyjne. Poza tym raczej nic nowego!
Wybraliście już szpital? 5 rzeczy, o których należy pamiętać wybierając szpital do porodu
Spakuj torbę do szpitala
Najwyższy czas spakować torbę do szpitala. Ze spakowaniem rzeczy dla dziecka nie musisz czekać do ostatniej chwili, ponieważ pewnie nie będziesz ich używać przed porodem 😉 Torbę dla siebie spakuj około 34 tygodnia ciąży – nie dlatego, żeby szykować się do przedwczesnego porodu, ale dlatego, żeby mieć wewnętrzny spokój, że wszystko zabrane. Nie przejmuj się, jeśli czegoś zapomnisz – ktoś zawsze może wyskoczyć do sklepu i donieść Ci na oddział co trzeba. Jeśli masz ochotę skorzystać z moich list wyprawkowych, które przygotowałam po pierwszym porodzie, zapraszam:
O tym jakich zakupów dokonać do porodu i co jest faktycznie przydatne oraz listy wyprawkowe do druku znajdziesz tu: Listy wyprawkowe dla mamy, taty i dziecka
Najważniejsze, żebyś miała ze sobą rzeczy do porodu – całą resztę krewni lub znajomi mogą podrzucić później.
Wyprawka, szkoła rodzenia, wizyty kontrolne
9 miesiąc ciąży to czas wzmożonych kontroli. Może nie jest to wygodne, ale konieczne i potrzebne. Nowym badaniem będzie dla Ciebie KTG – podpinane do twojego brzucha, bo to by sprawdzić tętno płodu. Dźwięk tego urządzenia śni mi się po nocach do dziś, ale jeśli stuknie Ci 40 tydzień ciąży lekarze będą wysyłać Cię na takie kontrole co 2-3 dni.
Zapewne w tym czasie rozpoczniesz zajęcia w szkole rodzenia – dla mnie był to naprawdę wspaniały czas, który pozwalał oderwać się od ciążowych dolegliwości – życzę powodzenia 🙂
Na temat wyboru szkoły rodzenia przeczytasz tutaj: Jak wybrać szkołę rodzenia i czy warto?
A o tym Jak wyglądają zajęcia w różnych szkołach rodzenia oraz spis wszystkich Krakowskich szkół znajdziesz w tym linku.
Wizyty kontrolne u lekarzy będą częstsze wraz z rozpoczęciem 9 miesiąca (ale w zależności od potrzeb każdej pacjentki).