Wyprawka do szpitala dla noworodka – lista

Wyprawka do szpitala dla noworodka jest równie ważna jak to, co zamierzasz zabrać dla siebie. Nie musisz się jednak stresować – w sieci jest wiele propozycji, które pomogą Ci w spokoju skompletować wszystkie potrzebne rzeczy. Ja także postanowiłam zaproponować coś od siebie, bo wiem, że to co można znaleźć na popularnych serwisach dla rodziców bywa dyktowane płatnymi kampaniami reklamowymi danych produktów.

Zakładając tę stronę miałam jedno ważne postanowienie: musi być przydatna. Chociaż wasza sympatia i płynące od Was słowa otuchy (i kilka miłych dla ucha pochwał) dodają mi czasem chęci do dzielenia się z Wami swoimi przemyśleniami na różne tematy (nie koniecznie związane z rodzicielstwem), to najbardziej dumna jestem z mojej serii tekstów o wyprawkach. Długo pracuję nad jednym artykułem i upewniam się, że podeszłam do sprawy kierując się nie tylko swoimi preferencjami. Propozycje jakie tu dla Was zamieszczam weryfikowałam z wieloma innymi znalezionymi w sieci, a także z tym, co proponowały mi położne, czy moje koleżanki. Wszystko co zawarte zostało na moich listach wyprawkowych zostało “przetestowane”, dlatego też swoje propozycje opisuję kategoriami “konieczne/niekonieczne” itp. No dobra, a teraz do rzeczy!

Całą zawartość torby do szpitala dla mamy opisałam tutaj: Wyprawka do porodu dla mamy, natomiast poniższa lista stanowi uzupełnienie mamowej wyprawki poszerzonej o rzeczy dla noworodka 🙂 Warto więc wydrukować obydwie.

Zawartość torby do szpitala dla noworodka

Warto na samym początku zwrócić uwagę na to, że nie w każdym szpitalu dziecku będzie potrzebne dokładnie to samo. Jeśli wybrałaś już miejsce porodu, zadzwoń i zapytaj o kilka najistotniejszych rzeczy, ale bez pośpiechu – masz na to czas do około 34 tc. (nie panikujmy z tymi porodami przedwczesnymi – to nie reguła). Pamiętaj, że nawet jeśli nie planujesz porodu rodzinnego, to nie będziesz tam sama – jeśli czegokolwiek zapomnisz, możesz:

 • pożyczyć od współlokatorki,
 • poprosić, aby Twoja osoba towarzysząca skoczyła do sklepu i dokupiła,
 • poprosić kogoś z odwiedzających lub położną, żeby pomogli Ci ‘to coś’ zdobyć.

Listę rzeczy do pobrania – gotową do druku znajdziecie na końcu wpisu w formatach .pdf i .png

W artykule znajdziesz:

 • Informacje o tym kiedy spakować rzeczy dla dziecka
 • Opis całej wyprawki w podziale na kategorie
 • Komentarz do wyprawki – kilka słów o rozmiarach, ilości i warunkach pogodowych
 • Listę wyprawkową

Krótko i zwięźle o tym, Co tak naprawdę potrzebne jest dziecku w domu w pierwszych dniach po powrocie ze szpitala – lista

Kiedy przygotować i spakować torbę do szpitala dla dziecka?

Nie warto czekać ze spakowaniem torby i rzeczy dla noworodka do ostatniej chwili. Wszystko co powinniście spakować nie będzie przez Was używane przed wyjazdem do szpitala, dlatego rzeczy dla maluszka można z powodzeniem spakować dużo wcześniej niż swoje (w oddzielną torbę – dla wygody) i odstawić, żeby sobie poczekały 🙂 Listę postaram się ułożyć wartościując przydatność przedmiotów. Tak jak zrobiłam to w opisie wyprawki dla mamy, wszystkie przedmioty opisałam względem ich zastosowania – żebyście biorąc to pod uwagę mogły same decydować o ich przydatności. Łatwiej wtedy opanować ten wyprawkowy chaos i ułożyć sobie w głowie jakiś plan.

 

Inne materiały do pobrania znajdziesz w zakładce DO POBRANIA

 

To, co może zaskoczyć rodzące mamy to fakt, że nie wszędzie dostępne będą podstawowe środki czystości. Czasem problemem jest uzyskanie podkładu porodowego na łóżko, innym razem dostaniemy nawet ubranie dla naszego noworodka. Wszystko zależy od wybranej przez nas placówki. Dlatego koniecznie upewnij się, co oferują na porodówce, na którą chcesz trafić – czasem udostępniają nawet zapas pampersów.

 

Mój poród zakończył się cesarskim cięciem. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak ono wygląda, wszystko, krok po kroku opisałam tu: KLIK!

Dlaczego warto zabrać więcej niż mniej

Jak już wcześniej wspominałam – nie wszędzie będziemy miały zapewnione takie same warunki. Kilka powodów dla których powinnaś więc zabrać wszystko, co pozwoli Ci się czuć w szpitalu komfortowo, to:

 1. Możesz trafić do szpitala innego niż planowałaś
 2. Szpital może w tej chwili nie posiadać określonych artykułów na stanie
 3. Warunki, które zastaniesz na miejscu mogą być dla Ciebie miłym lub niemiłym zaskoczeniem. Mając to na uwadze, weź dla dziecka rzeczy, które pozwolą Ci oswoić tę szpitalną przestrzeń 🙂
 4. Może okazać się, że dzięki nadmiarowi rzeczy pomożesz jakiejś innej mamie – a czy jest coś lepszego niż bezinteresowne dawanie? 😉
O tym, jak wybrać szpital do porodu przeczytasz tu: 5 rzeczy, o których należy pamiętać wybierając szpital do porodu

Spakuj rzeczy dla dziecka oddzielnie – wygoda i łatwy dostęp przede wszystkim!

Sama to zbagatelizowałam przy pierwszym porodzie, a w praktyce okazało się, że wiele by to ułatwiło. Tak się skupiłam na tym, żeby ograniczyć ilość rzeczy i toreb, że w efekcie jak przyszło do narodzin, a ja byłam jeszcze szyta po cesarskim cięciu, moje dziecko było już osuszane i ubierane… I mąż nie mógł znaleźć dla niej ubranka… Więc założyli jej komplet szpitalny 🙂 Nic to strasznego, ale do dziś żałuję, że nie ubrali jej od razu w te urocze i piękne ciuszki, które zabrałam, ponieważ poświęciłam na ich wybór (w końcu to wyjątkowy dzień) dużo czasu.

Przechodząc już do samej wyprawki podzieliłam ją roboczo na kategorie: ciepło/zimno.

W przygotowaniu także artykuł o wyprawce dla taty uczestniczącego w porodzie rodzinnym! Coś takiego w internecie po raz pierwszy! Tak, tak – uważam, że jesteście równie ważni jak rodząca i dziecko. Panowie: stanowicie najważniejszy filar wsparcia i opieki dla tej dwójki – dlatego zabierzcie ze sobą parę niezbędnych rzeczy zapewniających Wam komfort! Jeśli chcesz być poinformowana/poinformowany o powstaniu artykułu, zapisz się do newslettera klikając tutaj.

Wyprawka do szpitala dla noworodka – i do czego to wszystko służy?

Przechodzimy już do konkretów – postaram się tu dość obiektywnie podejść do sprawy, choć wyprawka dla noworodka to prawie za każdym razem zbiór dosłownie kilku/kilkunastu przydatnych rzeczy. Taki maluszek z początku potrzebuje dużo ciepełka i kilkudziesięciu pieluszek 😉 To co tu opisuję powinno wystarczyć Wam na około 3-4 dni.

Kategorie podzieliłam następująco:

 • Ciuszki i tekstylia okres wiosenno-letni
 • Ciuszki i tekstylia okres jesienno-zimowy
 • Higiena
 • Wyjście ze szpitala zima
 • Komfort malucha

Wspólnie tworzą one kompletną wyprawkę, która jest dostępna do pobrania w dwóch wersjach na końcu artykułu 🙂

Zerknijcie też tu, co do porodu proponuje najbardziej przyjazny mamie i dziecku szpital w województwie małopolskim: krótka Lista Wyprawkowa Szpitala Żeromskiego w Krakowie.

Wyprawka do szpitala dla noworodka – ciuszki i tekstylia na okres letni

 1. Body z krótkim rękawem 4 szt. – okres letni to i letnie ciuszki. Dlaczego? Bo dziecko prawdopodobnie będzie owinięte w stos pieluszek lub lekkich kocyków, ponieważ to pomaga takiemu maleństwu spać… A po porodzie się śpi 🙂 Jeśli w szpitalu będzie bardzo gorąco same body wystarczą, jeśli będzie po prostu ciepło, dziecku na body można założyć “śpioszki” czyli te spodenki na szelkach, albo lekki pajacyk.
 2. Pajacyki 4 szt. lub: Śpioszki + kaftaniki x 4 – jak wolisz mamuśka – to jest mimo wszystko najważniejsze. Ja ubierałam małą w szpitalu tylko w pajacyki przez 3 dni. Są wygodne. W ogóle nie użyłam bodziaków ani żadnych kaftaników – ale wiem, że są zwolenniczki tego rozwiązania. Sama wypróbuj! 🙂
 3. Skarpetki 2 pary – jeśli będzie ciepło nie założysz ich prawdopodobnie w ogóle, bo większość ubranek dla noworodka ma wbudowane “stopki” 🙂
 4. Bawełniana czapeczka – po porodzie od razu zakładana na główkę. W przypadku gdy w szpitalu jest ciepło nie będzie potrzebna (ja rodziłam w zimie i nikt tego drugi raz nie założył, są jednak miejsca – i położne – które na to nalegają)
 5. Rękawiczki niedrapki 3-4 pary – super rzecz, polecam zabrać więcej niż dwie pary, bo dziecko te rączki nieustannie bezwiednie pcha do buzi i obślinia całe niedrapki. Dlatego też niepotrzebnym rozwiązaniem są rękawki ciuszków z zakładkami na rączki. Po obślinieniu trzeba wymieniać całego ciuszka zamiast wyłącznie niedrapki.
 6. Kocyk bawełniany – przydatny do spowijania noworodka
 7. Pieluchy tetrowe 5 szt.
 8. Pielucha flanelowa 1 szt. – przydatna także do przykrywania w upały lub spowijania noworodka

Wyprawka do szpitala dla noworodka – ciuszki i tekstylia na okres zimowy

 1. Body z długim rękawem 4 szt. – w zimie przydatne do założenia także pod pajacyk
 2. Pajacyki cieplejsze (np. “welur”) 4 szt. lub: Śpioszki + kaftaniki x 4 – jak pisałam wyżej – sama zdecyduj co będzie Ci wygodniej założyć
 3. Skarpetki 2 pary – w przypadku dużego zimna założysz pod śpioszki lub pajacyk
 4. Bawełniana czapeczka – w zimie przydatna nawet w pomieszczeniach – ale nie zawsze
 5. Rękawiczki niedrapki 3-4 pary – jak wyżej – cudowne urządzenie 😉
 6. Kocyk ciepły np. polar
 7. Pieluchy tetrowe 5 szt
 8. Pieluchy flanelowe 2 szt – przydatne do spowijania niemowlaka, okrywania go dodatkową warstwą przepuszczającego powietrze materiału. Może służyć do zakrycia buzi niemowlęcia na moment przeniesienia ze szpitala do samochodu (w przypadku mrozu). Pamiętaj tylko, że buzia ma być osłonięta a nie całkowicie zakryta – dzieciaczka nie chcemy udusić, tylko uchronić przed wiatrem 🙂

Wyprawka do szpitala dla noworodka – higiena

 1. Pieluchy jednorazowe rozmiar 1 – mała paczka (liczymy 8-9 szt. na dobę) – ja wybrałam na sam początek Pampers premium care i już tłumaczę dlaczego: to jedyne pieluszki, które nie powiększają swojej objętości po nasiąknięciu. Miałam wrażenie, ze dziecku jest tak wygodniej. Dobrze też trzymały wilgoć, mała się nie odparzała 
 2. Paczka mokrych chusteczek – niektóre mamy używają tylko wody i wacików, ale warto mieć też łagodne chusteczki – są wygodne
 3. Ręcznik
 4. Kosmetyki: krem na odparzenia, krem nawilżający, octenisept – do przemywania pępka 
 5. Szczotka z miękkim włosiem – niekonieczna przez pierwsze dwa dni, ale zabierz jeśli masz 
 6. Waciki kosmetyczne – do przemywania oczek itp. Można też zabrać sól fizjologiczną, ale to akurat jest prawie w każdym szpitalu na wyposażeniu

Na wyjście ze szpitala

Te rzeczy możesz zostawić w siatce w domu do przywiezienia Ci później. Zazwyczaj wrzuca się do niej:

 1. Ciepła czapeczka – nie będziesz musiała zakładać jej na tę bawełnianą lekką czapkę – to byłoby niewygodne dla dziecka. Jeśli maluch ma kombinezon, na pewno zawiera on ciepły kaptur – to wystarczy. I tak, jeśli będziesz wychodzić ze szpitala przy minus 15 (tak jak ja) buzię dziecka – dosłownie na czas przejścia do samochodu – trzeba osłonić przed zimnem pieluchą flanelową lub nawet kocykiem (np. zarzucając go od góry na fotelik samochodowy).
 2. Kombinezon – ciepły, pikowany z podszewką – zima ma swoje wymagania, a taki malec nie trzyma samodzielnie ciepła
 3. Ciepły kocyk – do okrycia dziecka przy bardzo niskich temperaturach
 4. Fotelik samochodowy – dla takich malców sprawdza się kategoria 0-13 kg – foteliki z większym zakresem wagowym są dla takich maleństw naprawdę niewygodne.

Dodatkowo dla komfortu i wygody

 1. Rożek – nasz szpital zapewniał i nie musiałam zabierać swojego – upewnijcie się czy u was też tak jest, bo rożek zabiera dużo miejsca
 2. Otulacz – super rzecz dla noworodka, ale kocyki też świetnie zdają egzamin

Macie jeszcze miejsce coś dopakować? 🙂

Wyprawka do szpitala dla noworodka lista do pobrania

Uf, wygląda na to, że to wszystko. Pod spodem macie listę “zakupową” do pobrania w formacie .png (jako obrazek rozmiaru A4) oraz w formacie PDF – plik gotowy do druku!

Wyprawka do szpitala dla noworodka – torba dla dziecka lista PDF <— POBIERZ

OBRAZEK (GRAFIKA):

Sylwia

______________________

Daj o sobie znać!

Jeśli spodobał Ci się ten wpis daj o sobie znać. Bardzo pomaga mi to w dalszej pracy – najprostszym sposobem jest polubienie mojego fanpage: Matkiupadki na facebook, lub dołączenie do subskrybujących stronę – zapiszesz się tu: KLIK!

Poza tym ostatnio dużą popularnością cieszyły się felietony o… sprawach świata naszego obecnego 🙂 Zerknij – ale uwaga – tutaj tematy nie zawsze przyjemne:

Dołącz do nas i pobierz ebookaKategorie

Cześć! To my :)

Mam na imię Sylwia i jestem trochę zwykła a trochę niezwykła. Jestem optymistką, ale lubię sobie ponarzekać. Jestem żoną Józka (możliwe, że jedynego Józka w Krakowie!). Piszę tu o sprawach, które uważam za ważne. Chciałabym przekazać i posłać w świat jak najwięcej tego, czego nauczyłam się podczas (już) dwóch ciąż, pracy jako wychowawca i streetworker i wielu innych doświadczeń o których więcej przeczytasz w zakładce o mnie :)

Zależy Ci na kontakcie ze mną? To świetnie! Oto kilka sposobów na to, jak możesz tego dokonać: napisz mail na matkiupadki@gmail.com

Odwiedź na facebook: 

https://www.facebook.com/matkiupadki/

Wyślij tajną wiadomość przez formularz: KLIK

Serwisy na których nas znajdziesz:

Close