Wyprawka do szpitala dla noworodka jest równie ważna jak to co zamierzasz zabrać dla siebie. Nie musisz się jednak stresować – w sieci jest wiele propozycji, które pomogą Ci w spokoju skompletować wszystkie potrzebne rzeczy. Ja także postanowiłam zaproponować coś od siebie, bo wiem, że to co można znaleźć na popularnych serwisach dla rodziców bywa dyktowane płatnymi kampaniami reklamowymi danych produktów.
Zakładając tę stronę miałam jedno ważne postanowienie: musi być przydatna. Chociaż wasza sympatia i płynące od Was słowa otuchy (i kilka miłych dla ucha pochwał) dodają mi czasem chęci do dzielenia się z Wami swoimi przemyśleniami na różne tematy (nie koniecznie związane z rodzicielstwem), to najbardziej dumna jestem z mojej serii tekstów o wyprawkach. Długo pracuję nad jednym artykułem i upewniam się, że podeszłam do sprawy kierując się nie tylko swoimi preferencjami. Propozycje jakie tu dla Was zamieszczam weryfikowałam z wieloma innymi znalezionymi w sieci, a także z tym, co proponowały mi położne, czy moje koleżanki. Wszystko co zawarte zostało na moich listach wyprawkowych zostało “przetestowane”, dlatego też swoje propozycje opisuję kategoriami “konieczne/niekonieczne” itp. No dobra, a teraz do rzeczy!
Całą zawartość torby do szpitala dla mamy opisałam tutaj: Wyprawka do porodu dla mamy – poniższa lista stanowi uzupełnienie mamowej wyprawki poszerzonej o rzeczy dla noworodka:)
Zawartość torby do szpitala dla noworodka
Warto na samym początku zwrócić uwagę na to, że nie w każdym szpitalu dziecku będzie potrzebne dokładnie to samo. Jeśli wybrałaś już miejsce porodu, zadzwoń i zapytaj o kilka najistotniejszych rzeczy, ale bez pośpiechu – masz na to czas do około 34 tc. (nie panikujmy z tymi porodami przedwczesnymi – to nie reguła). Pamiętaj, że nawet jeśli nie planujesz porodu rodzinnego, to nie będziesz tam sama – jeśli czegokolwiek zapomnisz, możesz:
- pożyczyć od współlokatorki,
- poprosić, aby Twoja osoba towarzysząca skoczyła do sklepu i dokupiła,
- poprosić kogoś z odwiedzających lub położną, żeby pomogli Ci ‘to coś’ zdobyć.
Listę rzeczy do pobrania – gotową do druku znajdziecie na końcu wpisu w formatach .pdf i .png
W artykule znajdziesz:
- Informacje o tym kiedy spakować rzeczy dla dziecka
- Opis całej wyprawki w podziale na kategorie
- Komentarz do wyprawki – kilka słów o rozmiarach, ilości i warunkach pogodowych
- Listę wyprawkową
Krótko i zwięźle o tym, Co tak naprawdę potrzebne jest dziecku w domu pierwszych dniach po powrocie ze szpitala – lista
Kiedy przygotować i spakować torbę do szpitala dla dziecka?
Nie warto czekać ze spakowaniem torby i rzeczy dla noworodka do ostatniej chwili. Wszystko co powinniście spakować nie będzie przez Was używane przed wyjazdem do szpitala, dlatego rzeczy dla maluszka można z powodzeniem spakować dużo wcześniej niż swoje (w oddzielną torbę – dla wygody) i odstawić, żeby sobie poczekały 🙂 Listę postaram się ułożyć wartościując przydatność przedmiotów. Tak jak zrobiłam to w opisie wyprawki dla mamy, wszystkie przedmioty opisałam względem ich zastosowania – żebyście biorąc to pod uwagę mogły same decydować o ich przydatności. łatwiej wtedy opanować ten wyprawkowy chaos i ułożyć sobie w głowie jakiś plan.
Inne materiały do pobrania znajdziesz w zakładce DO POBRANIA |
To, co może zaskoczyć rodzące mamy to fakt, że nie wszędzie dostępne będą podstawowe środki czystości. Czasem problemem jest uzyskanie podkładu porodowego na łóżko, innym razem dostaniemy nawet ubranie dla naszego noworodka. Wszystko zależy od wybranej przez nas placówki. Dlatego koniecznie upewnij się co oferują na porodówce, na którą chcesz trafić – czasem udostępniają nawet zapas pampersów.
Mój poród zakończył się cesarskim cięciem. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak ono wygląda, wszystko, krok po kroku opisałam tu: KLIK! |
Dlaczego warto zabrać więcej niż mniej
Jak już wcześniej wspominałam – nie wszędzie będziemy miały zapewnione takie same warunki. Kilka powodów dla których powinnaś więc zabrać wszystko, co pozwoli Ci się czuć w szpitalu komfortowo, to:
- Możesz trafić do szpitala innego niż planowałaś
- Szpital może w tej chwili nie posiadać określonych artykułów na stanie
- Warunki, które zastaniesz na miejscu mogą być dla Ciebie miłym lub niemiłym zaskoczeniem. Mając to na uwadze, weź dla dziecka rzeczy, które pozwolą Ci oswoić tę szpitalną przestrzeń 🙂
- Może okazać się, że dzięki nadmiarowi rzeczy pomożesz jakiejś innej mamie – a czy jest coś lepszego niż bezinteresowne dawanie? 😉
O tym, jak wybrać szpital do porodu przeczytasz tu: 5 rzeczy, o których należy pamiętać wybierając szpital do porodu |
Spakuj rzeczy dla dziecka oddzielnie – wygoda i łatwy dostęp przede wszystkim!
Sama to zbagatelizowałam przy pierwszym porodzie, a w praktyce okazało się, że wiele by to ułatwiło. Tak się skupiłam na tym, żeby ograniczyć ilość rzeczy i toreb, że w efekcie jak przyszło do narodzin a ja byłam jeszcze szyta po cesarskim cięciu, moje dziecko było już osuszane i ubierane… I mąż nie mógł znaleźć dla niej ubranka… Więc założyli jej komplet szpitalny 🙂 Nic to strasznego, ale do dziś żałuję, że nie ubrali jej od razu w te urocze i piękne ciuszki, które zabrałam, ponieważ poświęciłam na ich wybór (w końcu to wyjątkowy dzień) dużo czasu.
Przechodząc już do samej wyprawki podzieliłam ją roboczo na kategorie: ciepło/zimno.
W przygotowaniu także artykuł o wyprawce dla taty uczestniczącego w porodzie rodzinnym! Coś takiego w internecie po raz pierwszy! Tak, tak – uważam, że jesteście równie ważni jak rodząca i dziecko i Wasz komfort jest niezwykle ważny. Panowie: stanowicie najważniejszy filar wsparcia i opieki dla tej dwójki – dlatego zabierzcie ze sobą parę niezbędnych rzeczy! Jeśli chcesz być poinformowana/poinformowany o powstaniu artykułu, zapisz się do newslettera klikając tutaj.
Wyprawka do szpitala dla noworodka – i do czego to wszystko służy?
Przechodzimy już do konkretów – postaram się tu dość obiektywnie podejść do sprawy, choć wyprawka dla noworodka to prawie za każdym razem zbiór dosłownie kilku/kilkunastu przydatnych rzeczy. Taki maluszek z początku potrzebuje dużo ciepełka i kilkudziesięciu pieluszek 😉 To co tu opisuję powinno wystarczyć Wam na około 3-4 dni.
Kategorie podzieliłam następująco:
- Ciuszki i tekstylia okres wiosenno-letni
- Ciuszki i tekstylia okres jesienno-zimowy
- Higiena
- Wyjście ze szpitala zima
- Komfort malucha
Wspólnie tworzą one kompletną wyprawkę, która jest dostępna do pobrania w dwóch wersjach na końcu artykułu 🙂
Zerknijcie też tu, co do porodu proponuje najbardziej przyjazny mamie i dziecku szpital w województwie małopolskim: krótka Lista Wyprawkowa Szpitala Żeromskiego w Krakowie.
Wyprawka do szpitala dla noworodka – ciuszki i tekstylia na okres letni
|
Wyprawka do szpitala dla noworodka – ciuszki i tekstylia na okres zimowy
|
Wyprawka do szpitala dla noworodka – higiena
|
Na wyjście ze szpitala
Te rzeczy możesz zostawić w siatce w domu do przywiezienia Ci później. Zazwyczaj wrzuca się do niej:
|
Dodatkowo dla komfortu i wygody
|
Macie jeszcze miejsce coś dopakować? 🙂
Wyprawka do szpitala dla noworodka lista do pobrania
Uf, wygląda na to, że to wszystko. Pod spodem macie listę “zakupową” do pobrania w formacie .png (jako obrazek rozmiaru A4) oraz w formacie PDF – plik gotowy do druku!
Wyprawka do szpitala dla noworodka – torba dla dziecka lista PDF <— POBIERZ
OBRAZEK (GRAFIKA):
Sylwia
______________________
Daj o sobie znać!
Jeśli spodobał Ci się ten wpis daj o sobie znać. Bardzo pomaga mi to w dalszej pracy – najprostszym sposobem jest polubienie mojego fanpage: Matkiupadki na facebook, lub dołączenie do subskrybujących stronę – zapiszesz się tu: KLIK!
Poza tym ostatnio dużą popularnością cieszyły się felietony o… sprawach świata naszego obecnego 🙂 Zerknij – ale uwaga – tutaj tematy nie zawsze przyjemne:
- Matka gorsza niż ojciec
- O porodzie – motywacja do zdobywania wiedzy
- Jak uprowadzić własne dziecko – komentarz do rozgrywających się ostatnio wydarzeń
- Rodzicielstwo wyższości – o zawiści wśród dorosłych ludzi
- Poród ośmieszony – o tym czy cesarka równa się poród
Skomentuj - włącz się do dyskusji
31 Responses
Ja chodząc na KTG do szpitala dostałam listę dla siebie i noworodka.
Super! W moim szpitalu jest “wywieszona” krótka lista na internecie. Faktycznie dokładnie te rzeczy przez nich wyróżnione się przydają.
Bardzo fajna lista i na pewno wezmę ją pod uwagę 🙂
Cieszę się 🙂 Mam nadzieję, że się przyda.
Jak najbardziej przyda mi się 🙂
bardzo praktyczna i czytelna lista. super 🙂
Dzięki 🙂
każdy szpital jeszcze dodatkowo coś wymaga warto się dowiedzieć bo to ważne każdy szpital jest inny
Dokładnie tak, dlatego zawsze dopisuję wiadomość o konieczności wykonania takiego telefonu i zamieszczam ją w tekście 🙂
Super lista. Dobrze wiedzieć, może kiedyś się przyda. 🙂 pozdrawiam
Milo by było gdyby sie przydała 🙂
Swietna lista, bede pamietac kiedy bede w ciazy 😉
Zapraszam 😉 Nie tylko do tego tekstu! Postaram się wciąż działać haha 😀
Punktem wyjścia chyba zawsze powinien być telefon do szpitala albo sprawdzenie jego strony internetowej. To pozwala wyeliminować z listy zbędne rzeczy 🙂
Ps. U nas niedrapki zupełnie się nie sprawdziły! Mała ciągle je ściągała i szybko się z nimi pożegnaliśmy.
Wow, to pierwszy raz jak widzę taki komentarz o niedrapkach 😀 A to sprytna dziewczyna! Moja nawet nie wiedziała, ze je ma ;D
Bardzo przydatna lista!
Dzięki 😉
Fajny pomysł na opracowanie takiej listy, pewnie nie jedna młoda mama skorzysta 😉
Mam nadzieję 🙂
Ja spakowałam mnóstwo rzeczy, ale potem widziałam ten wzrok położnych, mówiący “gdie ty to trzymać będziesz, na tej maleńkiej sali?”? No i w naszym przypadku okazało się, że w szpitalu byłyśmy aż 8 dni, wiec sporo ubrań i pampersów trzeba było donieść ale to już partner mi donosił. Raz nawet musiałam dokupić w szpitalnym sklepie podpaski poporodowe
Mnie to jakoś bardzo dołuje, że w szpitalu nie ma podpasek dla rodzących…
Bardzo fajna lista. Korzystałam z podobnej gdy byłam w ciąży
Dzięki 🙂 też korzystałam z cudzej i włąściwie zabrałam same potrzebne rzeczy. Dla siebie miałam za to ciut za mało 🙂
Super pomysł z gotową listą.
Przed porodem już sie tak nie myśli – warto przygotować się dużo wczesniej 🙂
Dokładnie tak 😉
Bardzo fajna lista, choć jest w tekście trochę literówek, które odstraszają 🙂
Poprawię jak dziecko zaśnie 😉
Pamiętam ten moment, kiedy jako spanikowana ciężarna nie wiedziałam co spakować… W ostateczności M. dowoził ubranka dla dziecka, bo nie były przygotowane wcale. Super lista! 🙂 Na pewno wiele z ciężarnych skorzysta.
Najwązniejsze to mieć kogoś, kto uzupełni braki 😀